Bałkany lat 30. XX wieku na zdjęciach Tadeusza Wańskiego. Od 11 kwietnia w Leica 6x7 Gallery Warszawa

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zdjęcia jednego z najbardziej popularnych fotografów dwudziestolecia międzywojennego, czołowego polskiego piktorialisty Tadeusza Wańskiego obejrzymy wiosną w warszawskiej Leica 6x7 Gallery.

6×7 Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii Tadeusza Wańskiego, na której zaprezentowane zostaną prace z wyprawy artysty na Półwysep Bałkański w latach 30. XX wieku. Będzie to jedna z nielicznych okazji, aby na żywo zobaczyć autorskie odbitki bromowe, wykonane przez jednego z najważniejszych polskich piktorialistów.

Tadeusz Wański uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich fotografów krajobrazu. Był przedstawicielem piktorializmu (ang. pictorial - obrazowy, malarski), który zakładał zbliżenie środków fotograficznych do tych, stosowanych w malarstwie. Styl fotografii Wańskiego często określano jako miękki, akwarelowy, sugestywnie nastrojowy. Charakteryzuje go odrealnienie krajobrazu, idealizacja motywu, doskonała kompozycja, a przede wszystkim niezwykła świetlistość, którą artysta uzyskiwał poprzez specjalne zabiegi, którym poddawał odbitki wykonane w swojej pracowni - jak na przykład werniksowanie fotografii, a następnie usuwanie werniksu ze świateł obrazu.

"Kocham i podziwiam motywy wielkie"

fot. Tadeusz Wiński, z wystawy "Lato nad Adriatykiem"

Sam Wański tak opisywał swoją twórczość podczas wystawy na Pierwszym Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w 1927 r. w Warszawie: Kocham i podziwiam motywy wielkie, klasyczne, dobrze obmyślane, odznaczające się czarem gry świateł i cieni, które obok kultury i wyobraźni uwidoczniają również wysiłek twórczy artysty. (…) Tyle jest piękna wokół nas w przyrodzie, że naprawdę nie pojmuję, jak można znajdować zadowolenie w odtwarzaniu rzeczy banalnych, chociaż technicznie doskonale sfotografowanych…

Fotografie z cyklu "Lato nad Adriatykiem" zostały wykonane w latach 30. XX w. Ten spójny stylistycznie cykl tematyczny dobitnie ilustruje przekonania artysty znajdujące się w opozycji do nurtów awangardowych, zdobywających popularność w międzywojennej Europie. Architektura i krajobraz ukazane są tu w zjawiskowy sposób - intensywność południowego słońca kontrastuje z głębokimi cieniami zaułków bałkańskich miejscowości, pozwalając artyście w niemal dowolny sposób zabawiać się grą świateł. Sylwetki ludzkie na zdjęciach Wańskiego sprowadzane są do roli sztafażu i stają się elementami pejzażu, tak przecież egzotycznego dla mieszkańców Polski lat 30. XX w.

fot. Tadeusz Wiński, z wystawy "Lato nad Adriatykiem"

Podczas wernisażu zaprezentowany zostanie także obszerny katalog zawierający 36 fotografii z bałkańskiego cyklu Wańskiego, opracowanie krytyczne poświęcone jego twórczości autorstwa dr Adama Soboty oraz kalendarium artystyczne i życiorys artysty. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z dr Adamem Sobotą.

Tadeusz Wański

Tadeusz Wański, Autoportret, lata 50 - te XX w.,fot. fototeka ZPAF

Urodził się 27 października 1894 r. w Środzie Wielkopolskiej. Kształcił się w Wągrowcu, gdzie ukończył gimnazjum typu humanistycznego. Był przemysłowcem, właścicielem palarni kawy i sklepów z artykułami kolonialnymi w Poznaniu i Gdyni. Z fotografią zetknął się w 1922 r. Już w następnym roku został wyróżniony na wystawie fotograficznej „Światłocień” w Poznaniu. W 1926 r. został członkiem Towarzystwa Miłośników Fotografii, a cztery lata później jego prezesem. W latach międzywojennych należał do najpopularniejszych fotografów polskich. Wystawiał swoje prace na ponad stu krajowych, zagranicznych i międzynarodowych wystawach oraz salonach fotografii artystycznej, zdobywając wiele wyróżnień, nagród i medali. Po zakończeniu II wojny światowej zajął się także działalnością popularyzującą fotografię. W 1954 r. w warszawskiej Zachęcie odbyła się retrospektywna wystawa twórczości artysty. Zmarł 17 grudnia 1958 r.

Kiedy i gdzie?

fot. Tadeusz Wiński, z wystawy "Lato nad Adriatykiem"

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia 2019 roku, o godzinie 19:00, w Leica 6x7 Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 czerwca.

Wystawie towarzyszyć będzie także spotkanie z dr Adamem Sobotą, autorem opracowania krytycznego poświęconego twórczości Tadeusza Wańskiego (piątek, 12 kwietnia, godz. 18:00) oraz oprowadzenie kuratorskie z Wojciechem Jędrzejewskim (środa, 15 maja, godz. 18:30).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem leica-gallery.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
8 października rusza intermedialna wystawa z użyciem fotograficznych szlachetnych technik analogowych i cyfrowych. Projekt "OdNowa" Marka Lapisa przedstawia refleksje związane z pandemią.
4
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Warsztaty, prelekcje, fotospacery, spotkania z ambasadorami i promocje na sprzęt - to wszystko przez 5 dni dla swoich klientów przygotował sklep Fotoforma z okazji rozbudowy swojego salonu w...
14
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
World Photography Organisation ogłosiła skład jury tegorocznej edycji konkursu Sony World Photography Awards 2023, a także poinformowała o nowych nagrodach oraz podała terminarz wystaw.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)