TiFF Festival 2018 rusza już 6 września - wszystko, co chcielibyście wiedzieć o współpracy artystycznej

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Sierpień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Jak co roku, wrzesień upłynie pod znakiem wrocławskiego TIFF Festival. Tym razem organizatorzy wzięli na warsztat temat współpracy w sztuce. Oprócz wystaw, na odwiedzających czeka sekcja publikacji, szeroki wachlarz warsztatów i dyskusji, a także kooperacyjna przestrzeń Festival Lab, gdzie uczestnicy będą mieli okazję wymieniać się doświadczeniami.

TIFF Festival po raz pierwszy odbył się w 2011 roku i od samego początku w nieoczywisty sposób traktuje fotografię. Organizatorzy tego przedsięwzięcia nie chcą zamykać jej w sztywnych granicach medium. Z tego powodu wrocławski TIFF Festival co roku przyjmuje nieco inną formułę. Podczas 8. edycji uwaga rady programowej skupiła się wokół szeroko rozumianej współpracy. Wystawy eksponują takie tematy jak kolaboracje i kolektywy, ale też odmowy kooperacji czy rozmywanie się autorstwa w kontekście dzieła.

“Tegoroczne hasło to nie tylko temat. Zaprosiliśmy naszych partnerów z galerii do bycia członkami Rady Programowej. Współtworzą oni z nami od samego początku Program Główny” - podkreśla Maciej Bujko, dyrektor programowy Festiwalu.

Program główny

fot. Paweł Starzec, "Na Skarpie", Jedna z samorzutnie zorganizowanych blokad dróg wyjazdowych z terenu Sejmu i Senatu RP podczas kilkudniowych protestów związanych z forsownym uchwalaniem przez obie izby parlamentu ustawy o sądach powszechnych, 20-1.07.2017, z serii "Gewalt", fragment wystawy "Jak odmawiać"

Trzon TIFF Festival stanowi Program Główny, czyli trzy wystawy: "Jak odmawiać" w galerii SiC! BWA Wrocław, eksplorująca pojęcia odmowy współpracy; "Praktyka okupacji dzieła" w Muzeum Współczesnym Wrocław, która w swojej formie jest zatrzymanym w czasie śledztwem, mającym na celu ustalenie autorstwa prac z kolekcji; oraz "TIFF Plays Pokemon" w przestrzeni IP Studio, której intrygujący tytuł kryje prace oparte na internetowej współpracy pomiędzy nieznanymi sobie ludźmi.

TIFF Open, sekcja publikacji i Festival Lab

Oprócz wystaw programu głównego, będziemy mieli także okazję zobaczyć ekspozycje 4 laureatów programu TIFF Open, nakierowanego na wschodzących twórców: Madjare Kristine, Karoliny Wojtas, Katarzyny Wojtas i Patrycji Wojtas. Zaprezentowany zostanie także pokaz slajdów, ukazujący prace autorów wyróżnionych w konkursie.

fot. Kaja Rata, z książki "Kajnikaj"

Po rocznej przerwie powraca także sekcja publikacji. Tym razem będzie nawiązywać do tematu głównego, czyli współpracy. Stanie się także przestrzenią prezentacji tego, co ciekawego wydarzyło się w świecie polskich książek fotograficnzych. Przez 10 festiwalowych dni będzie można oglądać zbiór irlandzkich książek i zinów z szerokiej kolekcji Cork Photo, prezentacje polskich kolektywów wydawniczych Azimuth Press, 89/91 oraz Przestrzeni Roboczej. Odbędą się także wrocławskie premiery "NOT. FOT" Muzeum Tatrzańskiego, "Subterranean River" Łukasza Rusznicy, "Teatru" Tomasza Tyndyka oraz "Kajnikaj" Kai Raty.

Tegoroczny TIFF to także Festival Lab, czyli kooperacyjna przestrzeń dla uczestników, artystów, wolontariuszy i zaproszonych firm oraz redakcji Zina Festiwalowego, w której będą odbywały się warsztaty i która da uczestnikom możliwość swobodnej wymiany doświadczeń i opinii.

Warsztaty

fot. Jerzy Wypych

Na odwiedzających czeka także szeroki wachlarz warsztatów. Food Think Tank, Medikon, Epson i PermaJet przeprowadzą uczestników przez cały proces powstawania zdjęcia, od stylizacji i oświetlenia sesji, aż po cyfrowe przygotowanie pliku i wydruk.

Odbędą się też słynne już warsztaty zinowe Oficyny Peryferie. Tym razem w wyjątkowym, festiwalowym wydaniu w Festival LAB i współtworzone przez wolontariuszy. Przez 4 godziny będziecie pracować z wcześniej zebranym materiałem z aktualnych wydarzeń TIFF Festival 2018 tak, by stworzyć oraz powielić jeden z 4 numerów zina, który będzie następnie dystrybuowany na festiwalu. Podczas zajęć do­wiecie się, jak przy­go­to­wać pro­stą publikację przy po­mo­cy po­wszech­nie do­stęp­nych narzędzi. Poruszone zostaną m.in. takie wątki, jak do­brać papier jak zaplanować powielanie na­kła­du i za­pro­jek­to­wać układ stron pod kątem druku.

Po raz pierwszy zorganizowane zostaną także warsztaty z tworzenia zinów dedykowane dla dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć młode pokolenie stworzy własny magazyn z wykreowanych przez nich samych wycinanek i materiałów zdjęciowych zebranych wcześniej w trakcie festiwalu.

Odwiedzających z dziećmi zainteresują także międzypokoleniowe warsztaty fotograficzno-konstruktorskie. “Do udziału w akcji zapraszamy dzieci z opiekunami, młodzież, przyjaciół, sąsiadów – wszystkich, którzy jeszcze nie współpracują, a bardzo by chcieli. Podczas warsztatów stworzymy m.in. ramy dla przekaźnika międzypokoleniowego i wizualizatora złotych myśli. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytania, czym jest synergia i co oznacza kooperacja. Będziemy planować, kooperować, konstruować, współdziałać, łączyć, przeplatać – tworząc nieformalny, wielkowymiarowy wzorzec wspólnotowy” - zachęcają organizatorzy.

PreTiFF

fot. Julien Chatelin, "z projektu "Syberian Lingo", jeden z laureatów teforocznego Grand Prix Fotofestiwal

Jeszcze zanim festiwal oficjalnie ruszy, jego klimat będziemy mogli poczuć podczas wydarzeń poprzedzających. Jak mówią organizatorzy, sekcja PreTIFF, to propozycja dla wszystkich, którzy chcą spróbować TIFFu jeszcze przed samym festiwalem.

W programie zaplanowano pokaz slajdów tegorocznego Grand Prix Fotofestiwalu w Łodzi, otwarcie wystawy "Northern Rivers" Loli Paprockiej i Pani Paula oraz Secret Party, podczas którego będziecie mieli okazję poznać organizatorów i kuratorów. O lokalizacji tego sekretnego wydarzenia organizatorzy poinformują 24 sierpnia do godz. 12.00 – na pewno będzie to niekonwencjonalne miejsce.

fot. Lola Paprocka, Pani Paula, z cyklu "Norhern Rivers"

Tytułowe Northern Rivers (Północne rzeki) to nazwa obszaru w australijskiej Nowej Południowej Walii, który jest znany z białych plaż, dzikiej przyrody i idealnych fal do surfowania. Obszar ten stał się przystanią dla różnego rodzaju hipisowskich komun i organizacji poszukujących alternatywnych form wspólnotowych. Właśnie stamtąd pochodzą bohaterowie fotografii Loli Paprockiej i Paniego Paula.

Grupa, którą sportretowali, to Our Strong Brotherhood. Nazwa ta jest niczym tag ich nastoletniej tożsamości. Jednocześnie ich chłopacka rodzina, mała prywatna wspólnota, oparta na przyjaźni i wspólnym dorastaniu. Portrety młodych mężczyzn uzupełnione są zdjęciami  ich najbliższego otoczenia: domów, w których mieszkają, i natury, której piękno i groza wpływają na to, kim są i kim się staną. Trudno określić czas, w którym wykonano zdjęcia – czy jest to teraz, czy może zdjęcie pochodzi z lat 80. Szczegóły strojów i fryzury nie ułatwiają zadania. Jedno jest pewno: jest ciepłe lato. Wieczne lato.

Kiedy i gdzie?

Oficjalne otwarcie TIFF Festival 2018 odbędzie się w czwartek, 6 września, o godzinie 19:00 w Centrum Festiwalowym przy ul. Ruskiej 46 A. Wstęp wolny.

Więcej informacji, szczegóły harmonogram wydarzeń oraz opisy poszczególnych wystaw znajdziecie pod adresem tiff.wroc.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
8
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)