Jaka jest relacja między fotografem a bohaterem? Odpowiedź poznasz już dziś podczas spotkania z Mikołajem Grynbergiem

Autor: Michał Chrzanowski

12 Lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Już dziś w Warszawie odbędzie się drugie spotkanie organizowane w ramach projektu "Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2“. Jego bohaterami będą: Mikołaj Grynberg - fotograf i pisarz oraz Magdalena Cielecka - aktorka filmowa i teatralna. Wstęp wolny.

Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… jest propozycją w ramach znanego już cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj - w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć - projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego: tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim "tu i teraz".

- Podobnie jak w roku ubiegłym projekt będzie się odbywał na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja” - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy?

Drugie spotkanie z cyklu odbędzie się dziś, 12 lipca (czwartek) o godzinie 18:00 w warszawskim barzeStudio (w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie). Jego bohaterami będą: Mikołaj Grynberg - fotograf i pisarz oraz Magdalena Cielecka - aktorka filmowa i teatralna. Mikołaj Grynberg zaprezentuje efekty sesji portretowych swojego autorstwa wykonanych w ramach projektu „Portret osobisty“. Fotograf razem z Magdaleną Cielecką będą rozmawiać o sytuacjach, w których sami wielokrotnie uczestniczyli. O powstawaniu portretów, o byciu portretowanym, o relacji fotograf-bohater. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Mikołaj Grynberg, fot. Rafał Milach

Mikołaj Grynberg - fotograf i pisarz. Z wykształcenia psycholog. Wykładał m.in. w Leica Academy oraz w Związku Polskich Artystów Fotografików (Pracownia Portretu). Prowadzi własne grupy fotograficzne – „Osobiste Projekty Fotograficzne" w Warszawie, Sankt Petersburgu i Archangielsku. Od 5 lat w JCC Warszawa prowadzi zajęcia z historii mówionej oraz z fotografii. Autor książek: „Dużo Kobiet” (2009), „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010), „Ocaleni z XX wieku” (2012), „Oskarżam Auschwitz” (2014), „Rejwach (2017), „Księga wyjścia” (2018). Prezentował swoje fotografie na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą.

Magdalena Cielecka, fot. Magda Wunsche & Aga Samsel/AFPhoto

Magdalena Cielecka - aktorka filmowa i teatralna. W 1995 ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jeszcze w czasie studiów zadebiutowała na deskach Teatru Starego, z którym współpracowała przez kilka następnych lat. W 1999 roku dostała Nagrodę im. A. Zelwerowicza dla najlepszej aktorki sezonu aż za trzy role: tytułową w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Candy w „Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich” i Judytę w „Księdzu Marku” w Teatrze TV. Od 1998 roku gra w teatrach warszawskich. Najczęściej występowała w Teatrze Rozmaitości, gdzie grała w spektaklach Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego. Za rolę w „Burzy” otrzymała Feliksa Warszawskiego. Od 2008 roku jest aktorką Nowego Teatru. Można też ją oglądać w przedstawieniach teatrów: Narodowego, Imka, OCH-Teatr. W 1995 roku Magdalena Cielecka rozpoczęła swoja karierę filmową. Zagrała w filmie „Pokuszenie”. Za tę rolę otrzymała wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Ogromną popularność zdobyła grając w takich filmach jak: „Samotność w sieci”, „Zakochani” czy „Egoiści”. Zagrała w wielu serialach telewizyjnych. W 2008 jako aktorka z filmu „Katyń” była obecna na festiwalu w Berlinie i na gali oscarowej. Film z jej udziałem „Zjednoczone Stany Miłości” otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2016 roku

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10