Studio Rolke, czyli fotografia a sprawy damsko-męskie

0
Redakcja Fotopolis
11 Maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Galeria Karrot zaprasza do obejrzenia mniej znanych zdjęć polskiego mistrza fotografii, Tadeusza Rolke. Wernisaż 17 maja.

Metaforą fotografii reportażowej jest strzelanie i zabijanie. Sesji zdjęciowej znacznie bardziej odpowiada metaforyka intymnej interakcji dwóch ciał. W tej interpretacji rola aparatu fotograficznego polega nie na celowaniu i oddawaniu strzału, lecz na rozbieraniu z wierzchnich warstw i inicjowaniu nacechowanej erotycznie gry spojrzeń, władzy, fantazji i wyobrażeń.

- Wielokrotnie dekonstruowany, najczęstszy w fotografii rodzaj sesji - w którym to mężczyzna fotografuje kobietę - zostaje znacząco zaburzony, gdy fotograf sam znajduje się w polu widzenia obiektywu. - mówi kurator, Witek Orski. - W chwili intymnej aparat fotograficzny z narzędzia rejestrującego męskie spojrzenie może stać się wspólną zabawką w miłosnej interakcji dwóch ciał.

fot. Tadeusz Rolke

fot. Tadeusz Rolke

Tadeusz Rolke, powszechnie znany z wybitnie celnych strzałów dokumentalnych, przez całe życie nie tylko robił sesyjne zdjęcia kobiet, ale przede wszystkim potrafił taki rodzaj fotografowania sproblematyzować, czyniąc istotnym przedmiotem swej twórczości zagadnienie pośrednictwa fotografii w tym, co „męskie” i „żeńskie”.

Na wystawę w galerii Karrot złoży się wybór zdjęć zaprezentowanych po raz pierwszy w 2013 roku w MOCAK-u w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Wystawa realizowana jest we współpracy z Galerią Le Guern oraz Fundacją Sztuk Wizualnych.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 17 maja 2018 roku, o godzinie 18:00 w galerii Karrot, przy ul. Częstochowskiej 20 w Warszawie. Prace będzie można oglądać do 30 czerwca.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

 

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0