Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Studio Rolke, czyli fotografia a sprawy damsko-męskie

0

Autor: Redakcja Fotopolis

11 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria Karrot zaprasza do obejrzenia mniej znanych zdjęć polskiego mistrza fotografii, Tadeusza Rolke. Wernisaż 17 maja.

Metaforą fotografii reportażowej jest strzelanie i zabijanie. Sesji zdjęciowej znacznie bardziej odpowiada metaforyka intymnej interakcji dwóch ciał. W tej interpretacji rola aparatu fotograficznego polega nie na celowaniu i oddawaniu strzału, lecz na rozbieraniu z wierzchnich warstw i inicjowaniu nacechowanej erotycznie gry spojrzeń, władzy, fantazji i wyobrażeń.

- Wielokrotnie dekonstruowany, najczęstszy w fotografii rodzaj sesji - w którym to mężczyzna fotografuje kobietę - zostaje znacząco zaburzony, gdy fotograf sam znajduje się w polu widzenia obiektywu. - mówi kurator, Witek Orski. - W chwili intymnej aparat fotograficzny z narzędzia rejestrującego męskie spojrzenie może stać się wspólną zabawką w miłosnej interakcji dwóch ciał.

fot. Tadeusz Rolke

fot. Tadeusz Rolke

Tadeusz Rolke, powszechnie znany z wybitnie celnych strzałów dokumentalnych, przez całe życie nie tylko robił sesyjne zdjęcia kobiet, ale przede wszystkim potrafił taki rodzaj fotografowania sproblematyzować, czyniąc istotnym przedmiotem swej twórczości zagadnienie pośrednictwa fotografii w tym, co „męskie” i „żeńskie”.

Na wystawę w galerii Karrot złoży się wybór zdjęć zaprezentowanych po raz pierwszy w 2013 roku w MOCAK-u w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Wystawa realizowana jest we współpracy z Galerią Le Guern oraz Fundacją Sztuk Wizualnych.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 17 maja 2018 roku, o godzinie 18:00 w galerii Karrot, przy ul. Częstochowskiej 20 w Warszawie. Prace będzie można oglądać do 30 czerwca.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

 

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Poznaj twórczość Jerzego Wójcika - mistrza polskiej kinematografii. Kolejne spotkanie z cyklu „Człowiek z Kamerą”
Poznaj twórczość Jerzego Wójcika - mistrza polskiej kinematografii. Kolejne spotkanie z cyklu...
Jerzy Wójcik to jeden z ojców polskiej szkoły filmowej i autor zdjęć do kilku z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Jego twórczość będziecie mieli okazję...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)