À la Flamande 3 - aukcja młodej sztuki w galerii Propaganda

0
Redakcja Fotopolis
5 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Warszawska galeria Propaganda zaprasza na wystawę i aukcję młodej sztuki. Zobaczycie na niej prace ponad 20 twórców i szeroki przekrój technik, w tym fotografię. Aukcja odbędzie się w niedzielę 15 kwietnia.

“Pejzaż jest duszą ziemi, na której człowiek się rodzi i umiera i którą poniekąd stwarza. (...) Trudno wyobrazić sobie nasze malarstwo bez Chełmońskiego, Malczewskiego, Stanisławskiego i Fałata, rosyjskie bez Lewitana, francuskie bez Corota i Milleta, a holenderskie bez Ruisdaela i Rembrandta. Twórcy ci dają wybitny charakter swojego pejzażu i w tym leży ich wielka siła, zasługa i piękno” powiedział kiedyś Stanisław Czajkowski.

Prace zaprezentowane na "À la Flamande 3" dalece odbiegają od stylu wymienionych przez Czajkowskiego klasyków. Współczesny pejzaż wykracza poza ramy wypracowanych schematów - korzysta z nowych rozwiązań i otwiera się na niekonwencjonalne formy. Na wystawie prezentowane są prace wykonane w różnych technikach - malarstwo, fotografie, kolaże, akwaforty i lightboxy.

fot. Ada Zielińska, "Speedboat Tilt"

fot. Ada Zielińska, "Sebastian"

Na zobaczymy także m.in. prace dwóch finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2017 - Mateusza Kokota i Marty Krześlak. Kokot w swoich pracach skupia się na dialogu pomiędzy technologią, a materią biologiczną. Dwie fotografie ze zwycięskiego cyklu Crawlers zaprezentowane na aukcji, przedstawiają zmultiplikowane ciała, które przybierają abstrakcyjne i ograniczone formy pod wpływem ruchu. Marta Krześlak na aukcję przeznaczyła dwa kolaże przestrzenne (Pozdrowienia z archipelagu, Obiecaj mi lawinę uniesienia) i obraz olejny (Pomóż mi odnaleźć nasze najpiękniejsze dni). Artystkę inspiruje zastana przestrzeń. Poszukuje nieoczywistości, która pojawia się często w zestawieniu efektów działalności człowieka z siłami natury.

Finalistka konkursu, która weźmie udział w À la Flamande 3, Agnieszka Mastalerz, analizuje w cyklu fotograficznym Mechanizmy dyscyplinarne kształt i materiał urządzeń łowieckich. Podejmuje temat opresyjności geometryzacji środowiska i przygląda się analogii między polowaniem i fotografowaniem. W aukcji weźmie również Krzysztof Maniak - finalista konkursu z 2015 roku, zajmuje się filmem, fotografią i performansem. Jego sztuka bazuje na działaniach w krajobrazie - m.in. wydeptywaniu ścieżek na polach czy budowaniu konstrukcji z gałęzi.

fot. Baltazar Fajto, "Cabo da roca"

Na aukcji swoje prace pokaże również Maciej Niemojewski, który wystawiał projekt These Places w 2016 roku w Pawilonie Sztuki Artystycznej Podróży Hestii. Na À la Flamande 3 pokaże fotografię z cyklu Styk, prezentowanych w formie przestrzenie, znajdujące się w centrum Warszawy, które paradoksalnie są wyodrębnione z tkanki miejskiej. Fotografie starają się uchwycić momenty styku dwóch światów oraz towarzyszące owej koegzystencji etapy - od nienaruszonego stanu pierwotnego, przez fazę współistnienia, po stopniowe odzyskiwanie przez naturę utraconej przestrzeni.

fot. Piotr Pardiak, "Station No. 2"

Kiedy i gdzie?

Wystawę można oglądać do niedzieli, 15 kwietnia 2018 roku, w galerii Propaganda, przy ul. Foksal 11 w Warszawie. Tego samego dnia odbędzie się aukcja znajdujących się na niej prac. Start o godzinie 19:00.

Katalog aukcji dostępny jest pod adresem artinfo.pl.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem prpgnd.net.

(fot. okładkowa: Paweł Franik, "Zabriskie Point")

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Najbliższe dni będą doskonałą okazją do skompletowania pełnoklatkowego zestawu do fotografii portretowej. Na zakończenie zimowej akcji cashback dealerzy Sony oferują...
22
0
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
87
0
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Dobiega końca promocja, w ramach której przy zakupie określonych produktów X-Rite możecie otrzymać roczną subskrypcje Planu Fotograficznego Adobe Creative Cloud....
3
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)