Mariusz Hermanowicz i Agnieszka Rayss - polska fotografia w Wilnie

Mariusz Hermanowicz i Agnieszka Rayss - polska fotografia w Wilnie

„Do czego może służyć fotografia?” Mariusza Hermanowicza i „Gdzie jest ciało” Agnieszki Rayss to dwie wystawy, które zostaną zaprezentowane w przyszły wtorek, 10 kwietnia w wileńskiej Galerii Fotografii Prospekto.

Przekrojowa wystawa Mariusza Hermanowicza pokazuje zmiany, jakie zachodziły w twórczym życiu artysty. Jego indywidualny styl rozpięty był pomiędzy fotografią konceptualną a dokumentalną. Zaś znakiem rozpoznawczym było nakładanie własnoręcznych komentarzy, bezpośrednio na odbitkach oraz realizowanie zdjęć w seriach, układanych według założonej narracji.

Prezentacji prac Mariusza Hermanowicza towarzyszy wystawa współczesnej artystki Agnieszki Rayss. Jej projekt pt. „Gdzie jest ciało” inspirowany jest ostatnim etapem twórczości Hermanowicza i wchodzi z nim w krytyczny dialog. Obie wystawy przygotowane są przez Fundację Archeologia Fotografii.

fot. Mariusz Hermanowicz, bez tytułu, 1965-75 © M. Hermanowicz (FAF)

Mariusz Hermanowicz „Do czego może służyć fotografia?”

Mariusz Hermanowicz był fotografem, autorem rysunków humorystycznych i filmów krótkometrażowych. Żył i pracował w Polsce i we Francji w latach 1950-2008. Wystawa „Do czego może służyć fotografia?” prezentuje wybór prac począwszy od wczesnego okresu, który można określić jak reporterski, poprzez wykrystalizowanie się stylu opartego na dokumentalizmie i konceptualizmie, przez czas koncentracji na rekonstruowaniu historii własnej rodziny aż do tego, co sam określił Nowym Etapem. W okresie zainteresowania przeszłością rodzinną szczególnie ważne były dla niego podróże do Wilna. Tam prowadził własne badania dotyczące przeszłości rodzinnej. Interesowała go wielokulturowa historia miasta i jego architektura.

Na wystawie ukazane są momenty przełomowe i jednocześnie charakterystyczne, takie jak pojawienie się podpisów pod pracami i ich stopniowe znikanie, przejście od reporterskiego stylu pracy do działań o charakterze konceptualnym, wykształcanie się idei pracowania długimi cyklami zdjęć oraz osadzenie wielu prac w biografii autora. Wystawę kończy sekwencja obrazów z ostatniego okresu twórczości, charakteryzująca się porzuceniem podejmowanych do tej pory tematów i rozwiązań formalnych oraz wejściem do fotograficznego atelier. Sygnalizowana na wystawie wielowątkowość i różnorodność twórczości Hermanowicza ma służyć ukazaniu wszechstronności artysty, ale także przyjrzeniu się temu, jak korzystał z fotografii i do czego mu służyła. Ukazanie wielowątkowości i różnorodności dorobku Hermanowicza ma służyć podkreśleniu niezwykłości tego artysty, ale także przyjrzeniu się temu, jak korzystał z fotografii i do czego mu służyła.

fot. Mariusz Hermanowicz, Podobno 10.V.197..., 1978 © M. Hermanowicz (FAF)

Agnieszka Rayss „Gdzie jest ciało”

Agnieszka Rayss w swoim projekcie zwraca się ku ciału, którego szuka, mieszając konwencje, kolekcjonując jego fragmenty i różne rodzaje przedstawień, świadomie używając przy tym medium, z jego ograniczeniami i możliwościami. Gra z dotychczasowymi sposobami reprezentacji, przede wszystkim kobiecego ciała w fotografii, jednocześnie wpisując się w historię odzyskiwania jego podmiotowości. Obrazów ciała szukała m.in. w Zakładach Anatomii, Medycyny Sądowej w Hamburgu czy Kolekcji Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Fotografowała tam zarówno fragmenty ciał, narządów wewnętrznych i kości, przechowywane w magazynach i zamkniętych szafach, jak i pokazywane na stałych ekspozycjach mulaże - modele z gipsu lub wosku, perfekcyjnie naśladujące powierzchnię ciała i skóry. Wystawa Agnieszki Rayss nawiązuje do sposobów przedstawiania ciała, jakie pojawiają się w ostatnim etapie twórczości Mariusza Hermanowicza.

fot. Agnieszka Rayss, "Anatomy lesson", 2017

Gdzie i kiedy

Wernisaż obu wystaw odbędzie się 10 kwietnia o godzinie 10:00 w Galerii Fotografii Prospekto (Gedimino pr. 43, Wilno). Ekspozycje będzie można oglądać od wtorku do piątku w godzinach 12-18 i w soboty w godzinach 12-16. Finisaż zaplanowano na 5 maja.

Obie wystawy realizowane są w ramach projektu „Żywe archiwa”. To unikalna metoda pracy pozwalająca na prezentowanie fotografii historycznej w zestawieniu z działaniami twórców współczesnych. Do współpracy zapraszani są artyści wizualni, reżyserzy, muzycy i projektanci. Przygotowują oni nowe projekty wchodzące w dialog z pracami i tematami podejmowanymi przez artystów. Organizatorem wystaw jest Fundacja Archeologia Fotografii oraz Stowarzyszenie Fotografów Litewskich.

Agnieszka Rayss, "Anatomy lesson", 2017

Mariusz Hermanowicz (1950-2008) - Fotograf, autor rysunków humorystycznych i filmów krótkometrażowych. Ukończył wydział operatorski PWSFTviT w Łodzi. Jego indywidualny styl artystyczny skrystalizował się po 1975 r. Rozpięty był pomiędzy fotografią konceptualną a dokumentalną. Znakiem rozpoznawczym Hermanowicza stało się nakładanie własnoręcznych komentarzy, bezpośrednio na odbitkach, a także realizowanie zdjęć w seriach, układanych według założonej narracji, jak w przypadku montażu filmowego. W 1982 roku przeprowadził się z rodziną do Francji, do Strasburga, gdzie podjął pracę jako fotograf dla Ministerstwa Kultury przy Inventaire général (projekt inwentaryzacji francuskiego dziedzictwa). Od początku lat 90. do około 2002 prowadził intensywne badania genealogiczne dotyczące własnej rodziny. Znalezione podczas podróży zdjęcia, historie i własne komentarze złożyły się na nigdy niedokończony, projekt totalny – Księgę Przodków. Od 2003 w. powrócił do fotografii studyjnej – portretu, aktu i martwej natury. Publikował w piśmie „Fototapeta”. Do 2008 roku miał 40 wystaw indywidualnych oraz  brał udział w 44 wystawach zbiorowych, w tym w retrospektywach polskiej fotografii XX wieku. Fundacja Archeologia Fotografii opracowuje archiwum Mariusza Hermanowicza od 2014 roku.

Agnieszka Rayss - Fotografka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photo.Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Głównym obszarem jej zainteresowań jest fotografia dokumentalna. Wielokrotnie nagradzana na polskich i zagranicznych i konkursach fotograficznych. Autorka książek fotograficznych: „American Dream”, o transformacji kulturalnej i triumfie pop kultury w Europie Środkowo-Wschodniej oraz „Tu się zaczyna koniec miast, nieodkrytych przestrzeniach miejskich.

zdjęcie główne: fot. Mariusz Hermanowicz, z cyklu Ktoś, kogo nie znam, 1977 © M. Hermanowicz (FAF)

 

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0