"Widok z mojego okna" Mariusza Hermanowicza w Warszawie

0
Michal Grzegorczyk
12 Listopad 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę fotografii Mariusza Hermanowicza "Widok z mojego okna". Ekspozycję będzie można podziwiać w dawnym mieszkaniu fotografa w Warszawie. Wernisaż już w najbliższą niedzielę, wystawa będzie prezentowana jedynie przez tydzień. W tym czasie będzie można również wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących wystawie.
W dawnym mieszkaniu fotografa Mariusza Hermanowicza (1950-2008) przez tydzień będzie można oglądać unikalną wystawę prezentującą cykl fotograficzny Widok z mojego okna. Na czas wystawy drzwi mieszkania zostaną otwarte dla zwiedzających, a na ścianach zawiśnie 40 oryginalnych fotografii z tego cyklu. Wyglądając przez okno mieszkania, będzie można przekonać się o dzisiejszym wyglądzie miejsca fotografowanego przez Hermanowicza.

fot. Mariusz Hermanowicz

Cykl czarno-białych fotografii, wykonywanych w latach 1968-1979 pokazuje, jak wyglądało to miejsce przed powstaniem Trasy Łazienkowskiej, okres budowania Trasy, oraz pierwsze lata życia arterii i historyczne wydarzenia, których była sceną, jak przejazd Breżniewa czy papieża Jan Pawła II. Widok... był pierwszym głośnym osiągnięciem Mariusza Hermanowicza. Seria dostała nagrodę Grand Prix na festiwalu "Złocisty Jantar" w 1977 roku - znanym w okresie PRL-u z promowania nowatorskich realizacji. Zadecydowało to o dalszej karierze autora, który przed konkursem postanowił, że jeśli zdobędzie nagrodę, porzuci inne działania zawodowe na rzecz fotografii (zajmował się także m.in. filmem animowanym i rysunkiem humorystycznym). Wersja cyklu, która zdobyła Grand Prix, składała się z 33 fotografii i nosiła tytuł Widok z mojego okna. Kronika z lat 1968-1976. Seria ta zapowiada dalszy rozwój twórczości Hermanowicza. W późniejszych pracach często wykorzystywał formę cyklu, czyli inspirowaną montażem filmowym narracją fotograficzną. W kolejnych projektach dodał, w późniejszym czasie tak charakterystyczne, własnoręczne podpisy i komentarze. Widok... miał swoje przygody z cenzurą okresu PRL. Na jednym ze zdjęć widzimy człowieka noszącego napis "Chwała KPZR" (Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego). Człowiek ten szedł w przeciwnym kierunku niż przejazd Breżniewa. Prawdopodobnie był to powód dla którego cenzura - już w drukarni - kazała białą plamą zakryć napis na transparencie podczas publikacji dla kwartalnika "Fotografia".

fot. Mariusz Hermanowicz

Wystawą Mariusza Hermanowicza Fundacja AF kontynuuje cykl wystaw w pracowniach i mieszkaniach artystów, którego pierwszą odsłoną był projekt Wewnątrz otwarty w czerwcu bieżącego roku w pracowni Zbigniewa Dłubaka. Projektem Widok z mojego okna, pragniemy także podkreślić znaczenie prywatnych archiwów fotograficznych oraz możliwości jakie daje ich odkrywanie i ożywianie. Dzięki projektowi FotoRejestr, w ramach którego opis archiwum Mariusza Hermanowicza trafi do internetowej bazy warszawskich kolekcji fotograficznych, ułatwiamy dotarcie do wielu takich, bezcennych zbiorów. Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia edukacyjne, oraz odczyty literackie (szczegółowy opis poniżej).

Mariusz Hermanowicz w 1974 roku ukończył Wydział Operatorski Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od 1978 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1982 roku wyjechał na stałe do Francji gdzie pracował jako fotograf dla Ministerstwa Kultury aż do śmierci w 2008 roku. Mariusz Hermanowicz kontynuował przez cały ten czas swoją twórczość fotograficzną, wystawiając w Polsce, we Francji oraz w wielu innych krajach.

fot. Mariusz Hermanowicz

Kalendarz wydarzeń:
  • 14 listopada (niedziela) godz. 18.00 - wernisaż
  • 15 listopada (poniedziałek) godz. 14.00-18.00 - warsztaty Domu Kultury Śródmieście "Fotografia otworkowa", prowadzi Marcin Iwan, zgłoszenia przyjmuje Marlena Mazur, tel. 695 509 714, e-mail marlena.mazur@dks.art.plFotografia otworkowa w pigułce. Na tych warsztatach można będzie bliżej poznać Camera obscura, dowiedzieć się jak działa, jakie miała zastosowanie w czasach swojej świetności, a jakie ma teraz. Będzie kilka słów o historii, kilka o technologii. Wykonanie prostej kamery otworkowej zajmie tylko kilkadziesiąt minut. Zrobimy zdjęcia tą właśnie kamerą i wywołamy uzyskany materiał. To dobry wstęp dla osób, które chciałyby przyjrzeć się bliżej tej wyjątkowej technice fotografowania.
  • 15 listopada godz. 19.00 (poniedziałek) - Jacek Dehnel czyta "Fotoplastikon"
  • 18 listopada (czwartek) godzina 17.30 - 19.00 - warsztaty Służewskiego Domu Kultury, prowadzi Joanna KinowskaW trakcie prelekcji/wykładu połączonego z pokazem zdjęć opowiemy o twórczości Mariusza Hermanowicza, szczególnie o cyklu "Widok z okna" na tle innych fotograficznych dokumentacji totalnych i "niemożliwych". Będzie to także okazja by poruszyć kwestię opisywania zdjęć: czy podpis wynika z konieczności, maniery czy porządku? Czy podpis zmienia odbiór zdjęcia, co może dodać lub odjąć fotografii. Spotkanie otwarte!
  • 20 listopada (sobota) godzina 12.30-14.30 - warsztaty Służewskiego Domu Kultury, prowadzi Joanna KinowskaZapraszamy na wspólne zwiedzanie wystawy "Widok z okna" Mariusza Hermanowicza. To specjalna okazja odwiedzenia miejsca, w którym na przestrzeni kilku lat powstawał cykl zdjęć. Opowiemy o dyscyplinie fotografa, co wynika z kilkuletniej fotograficznej obserwacji oraz co ciekawego można zobaczyć za oknem. Zapisy pod numerem  telefonu 228439101
  • 20 listopada (sobota), godzina 19.00 - Spotkanie literackie - prowadzi Redbad Klijnstra
Wstęp na wystawę: 5 zł, na czytania: 10 zł. W cenie biletu oprowadzanie po wystawie.


Mariusz HermanowiczWidok z mojego okna
{BLD|Wernisaż: 14.11.2010, godz. 18:00
Termin: 15.11 - 21.11.2010

Dawne mieszkanie Mariusza Hermanowicza
Al. Armii Ludowej 13 m. 23, 4 piętro, Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
4
0
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Powiązane artykuły