W piątek startuje 7. Opolski Festiwal Fotografii. W programie 14 wystaw, seria warsztatów i spotkania autorskie

Autor:

3 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Niecodzienne, nietypowe, inne niż zwykle. “Spojrzenie” to temat przewodni tegorocznej edycji OFFoto, która kolejny raz zaprasza do głębszego przyjrzenia się fotografii. Start już w piątek, 6 października 2017

14 wystaw, 5 warsztatów oraz 7 spotkań autorskich - tak w skrócie można przedstawić program 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii. W związku tematem wydarzenia, jakim w tym roku jest “Spojrzenie”, ekspozycje przedstawią nam bardzo różne sposoby widzenia.

- Spojrzenie najczęściej kojarzy się ze wzrokiem, a wzrok z oczami. Oczy pozwalają nam spoglądać na świat i budować jego wizerunek – obraz ale jednocześnie oczy to droga do wnętrza człowieka. Spojrzenie to wzrok kiedy patrzymy i za moment zarejestrujemy obraz i jednocześnie sposób widzenia i oceny obrazu na fotografii. - mówią organizatorzy. - Zależało nam, aby każda prezentacja stanowiła zamkniętą całość, a festiwal pokazał różnorodność postaw w odniesieniu do tematu głównego.

14 wystaw, dziesiątki spojrzeń

Z pewnością najważniejszą częścią Festiwalu jest wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego. „Ring Gierałtowskiego” to ostatni duży zbiór portretów Polaków powstałych w oparciu o komunistyczną prasę.

fot. Krzysztof Gierałtowski, Piotr Dmochowski - galerzysta Beksińskiego

- Wraz z komisarzem wystawy Adamem Mazurem, przejrzeliśmy przeszło 200 tysięcy czarno-białych archiwalnych negatywów małoobrazkowych z lat 1975-1985. Wybraliśmy 110 portretów, wykonanych przeważnie do wywiadów prasowych. Jak w bokserskim ringu, bo tak nazywała się rubryka w ilustrowanym tygodniku „itd“, dziennikarz i fotograf spotykali się niezależnie od siebie ze swoim bohaterem, a później ich połączone relacje pojawiały się w druku. - komentuje Gierałtowski.

Trzymając się tematu historycznego, w skali lokalnej zachwyci wystawa Adama Śmietańskiego - pierwsza wielka retrospektywa jednego z najważniejszych opolskich fotografów. To 250 fotografii, w których znajdziemy różnorodne inspiracje, tematy i stylistyki. Wyjątkowe spojrzenie na archiwum ponad czterdziestoletniej twórczości.

Zauważanie i opowiadanie, spostrzeganie, czego nikt nie widzi. Dominika Gęsicka w serii „This Is Not Real Life” ukazuje niesamowite życie codzienne na Svalbardzie, na wyspie Spitsbergen. Spojrzenie baśniowe, filmowe, niemożliwe, surrealne.

fot. Dominika Gęsicka, z cyklu "This Is Not a Real Life"

Egzotyczne historie z miejsc, które nie są popularnymi kierunkami turystycznymi?  Znajdziecie je w opowieści „Portretprowincji.pl” Jacentego Dędeka, który z aparatem przejechał po Polsce tysiące kilometrów.

Inne spojrzenie na relację z drogi prezentuje Tymon Markowski na wystawie „Flow”. Spojrzenie przede wszystkim przewrotne, bo rzeka, która jest tematem przewodnim serii ani razu nie pojawia się na zdjęciach. Osobiste, bo opowiada szczegóły ze spotkań i dzieli się odkryciami. Czasem kilka metrów od rzeki, miejsca zadziwiające, spotkania, w które trudno uwierzyć.

fot. Jacenty Dedek, z serii "Portretprowincji.pl"

Spojrzenie fotografa, to też często przenikanie historii i szukanie jej śladów, tam gdzie nic nie widać. Tak dzieje się w serii „Palimpsest” Zbyszka Kordysa. Oglądamy parki, aleje, miejsca miłe dla oka. Dopiero gdy dowiadujemy się, że w tych miejscach mieściły się dawne cmentarze Wrocławia, spojrzenie przestaje być już tak przyjemne.

Rejestrowanie historii, a właściwie codzienności, która za chwilę zatrze czas, to myśl przewodnia wystawy „Pierwsze spojrzenie” Jacka Baranowskiego - spacer po dawnym Opolu, nie tak historycznym, ale już trudno rozpoznawalnym, z przełomu lat 80. i 90. XX wieku.

Spojrzenie fotografa, który zajmuje się osobistymi historiami, wydaje się trudniejsze do odczytania. Wydaje się, że nie znając się dobrze z twórcą, niewiele zrozumiemy. Co jednak, gdy autor, jak Piotr Zbierski, dzieli się z nami rozterkami i wątpliwościami? Przedstawia przy tym swoje spotkania, codzienne momenty, zwykłe emocje, poszukiwania i odnajdowania.

Podczas festiwalu zobaczymy także wystawę laureata sekcji Pokaż się, Pawła Piotrkowskiego, a zbiorowe prezentacje przygotują studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz członkowie Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego i Fotoklubu Opole.

Informację na temat warsztatów, spotkań oraz pełen program festiwalu znajdziecie pod adresem offoto.pl.

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
7
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)