Imaging Korea - przeszłość i teraźniejszość kraju w obiektywie 7 dokumentalistów

0
14 Grudzień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Do końca stycznia w warszawskim Muzeum Etnograficznym można oglądać wystawę fotografii, przedstawiającą nieznane oblicze Korei na ponad 120 zdjęciach siedmiu uznanych dokumentalistów. Od koreańskiej wsi lat 70., poprzez krajobraz strefy zdemilitaryzowanej aż po życie buddyjskich mnichów.

Wystawa „Imaging Korea - Poza ludźmi, krainą i czasem  to niezwykły, poruszający, mozaikowy obraz  Korei widziany oczyma uznanych azjatyckich dokumentalistów różnych pokoleń. Zebrane ujęcia nigdy dotąd nie były prezentowane europejskiej publiczności. To niebywała okazja spojrzenia na nieistniejącą już Koreę oraz na jej dynamiczną teraźniejszość uchwyconą w sposób zarówno ciepły, jak i przejmujący.

Dodatkowym atutem instalacji jest zebranie prac tak różnych artystów w jednym miejscu. Dzięki temu oryginalnemu zestawieniu, portret Korei staje się wielowątkowy, barwny i bardzo wciągający. Polska jest już trzecim krajem na trasie wystawy. W następnym roku fotografie odwiedzą Kazachstan oraz Hiszpanię. Poniżej prezentujemy sylwetki autorów, których prace możemy zobaczyć na wystawie.

fot. Kwon Taegyun

Kang Woongu - Nazywa samego siebie „fotografem domowym”, co trafnie określa jego podejście do codzienności. Na wystawę wybrał prace z projektu „Szczęście czy Przeznaczenie”, prezentujące życie koreańskiej wsi lat 70’tych dwudziestego wieku.

Kwon Taegyun - Nieżyjący już artysta. Nieustannie fotografował kulturę, historię oraz sposób życia mieszkańców Korei. Zasłynął jako samozwańczy nomad „najlepiej utrwalający sentyment” do tego kraju.

Kim Jungman - Jego specjalizacja to fotografia modowa i artystyczna. Pracował dla magazynów takich jak Elle, czy Vogue. Dzięki jego pracom włączonym do kolekcji na nowo odkrywamy piękno Korei.

fot. Kang Woongu

Park Jongwoo - Dziennikarz i  dokumentalista, przemierzający odległe i trudne zakątki świata. Podczas wystawy zobaczymy zdjęcia jego autorstwa ze strefy zdemilitaryzowanej, która rozcina Półwysep Koreański.

Lee Gapchul - Fotograf lubuje się w ziarnistych teksturach, krzywych kadrach i rozproszonej ostrości. Za pomocą tej techniki stara się oderwać od rzeczywistości i pokazać wewnętrzne życie Koreańczyków.

Cho Daeyeon - Przeprowadzka w południowe zakątki Korei zainspirowała go do uwiecznienia krajobrazu kulturowego oraz scen z życia regionu. Artysta pokazuje nam życie mnichów w miejscach, gdzie buddyzm zawitał do Korei w pierwszej kolejności.

Seo Heunkang - Swoimi zdjęciami składa hołd koreańskiej architekturze. Odnajduje obiekty, w których ślady historii są najlepiej widoczne. Odpowiednio dobrane światło i długość migawki nadają jego pracom osobisty wydźwięk.

fot. Cho Daeyeon

Wystawę można oglądać do 30 stycznia 2017 roku, w Państwowym Muzeum Etnograficznym, przy ul. Kredytowej 1, w Warszawie. Wstęp: 10/20 .

Więcej informacji znajdziecie pod adresem ethnomuseum.pl.

(fot. okładkowa: Kim Jungman / źródło: materiały prasowe)

 

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Już dziś (22 lipca) w Galeria Katowice wernisaż drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor“, którego autorami są Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Projekt przedstawia...
0
0