Imaging Korea - przeszłość i teraźniejszość kraju w obiektywie 7 dokumentalistów

Autor:

14 Grudzień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Do końca stycznia w warszawskim Muzeum Etnograficznym można oglądać wystawę fotografii, przedstawiającą nieznane oblicze Korei na ponad 120 zdjęciach siedmiu uznanych dokumentalistów. Od koreańskiej wsi lat 70., poprzez krajobraz strefy zdemilitaryzowanej aż po życie buddyjskich mnichów.

Wystawa „Imaging Korea - Poza ludźmi, krainą i czasem  to niezwykły, poruszający, mozaikowy obraz  Korei widziany oczyma uznanych azjatyckich dokumentalistów różnych pokoleń. Zebrane ujęcia nigdy dotąd nie były prezentowane europejskiej publiczności. To niebywała okazja spojrzenia na nieistniejącą już Koreę oraz na jej dynamiczną teraźniejszość uchwyconą w sposób zarówno ciepły, jak i przejmujący.

Dodatkowym atutem instalacji jest zebranie prac tak różnych artystów w jednym miejscu. Dzięki temu oryginalnemu zestawieniu, portret Korei staje się wielowątkowy, barwny i bardzo wciągający. Polska jest już trzecim krajem na trasie wystawy. W następnym roku fotografie odwiedzą Kazachstan oraz Hiszpanię. Poniżej prezentujemy sylwetki autorów, których prace możemy zobaczyć na wystawie.

fot. Kwon Taegyun

Kang Woongu - Nazywa samego siebie „fotografem domowym”, co trafnie określa jego podejście do codzienności. Na wystawę wybrał prace z projektu „Szczęście czy Przeznaczenie”, prezentujące życie koreańskiej wsi lat 70’tych dwudziestego wieku.

Kwon Taegyun - Nieżyjący już artysta. Nieustannie fotografował kulturę, historię oraz sposób życia mieszkańców Korei. Zasłynął jako samozwańczy nomad „najlepiej utrwalający sentyment” do tego kraju.

Kim Jungman - Jego specjalizacja to fotografia modowa i artystyczna. Pracował dla magazynów takich jak Elle, czy Vogue. Dzięki jego pracom włączonym do kolekcji na nowo odkrywamy piękno Korei.

fot. Kang Woongu

Park Jongwoo - Dziennikarz i  dokumentalista, przemierzający odległe i trudne zakątki świata. Podczas wystawy zobaczymy zdjęcia jego autorstwa ze strefy zdemilitaryzowanej, która rozcina Półwysep Koreański.

Lee Gapchul - Fotograf lubuje się w ziarnistych teksturach, krzywych kadrach i rozproszonej ostrości. Za pomocą tej techniki stara się oderwać od rzeczywistości i pokazać wewnętrzne życie Koreańczyków.

Cho Daeyeon - Przeprowadzka w południowe zakątki Korei zainspirowała go do uwiecznienia krajobrazu kulturowego oraz scen z życia regionu. Artysta pokazuje nam życie mnichów w miejscach, gdzie buddyzm zawitał do Korei w pierwszej kolejności.

Seo Heunkang - Swoimi zdjęciami składa hołd koreańskiej architekturze. Odnajduje obiekty, w których ślady historii są najlepiej widoczne. Odpowiednio dobrane światło i długość migawki nadają jego pracom osobisty wydźwięk.

fot. Cho Daeyeon

Wystawę można oglądać do 30 stycznia 2017 roku, w Państwowym Muzeum Etnograficznym, przy ul. Kredytowej 1, w Warszawie. Wstęp: 10/20 .

Więcej informacji znajdziecie pod adresem ethnomuseum.pl.

(fot. okładkowa: Kim Jungman / źródło: materiały prasowe)

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
Willa Lentza w Szczecinie zaprasza na wystawę Lucii Mugnolo, która zabiera nas do rodzinnego miasta fotografki. „W poszukiwaniu decydującego momentu” zabiera oglądających na wyprawę...
0
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)