Krótko

Historia aparatów według Korei Północnej

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

O dziwo, Kim nie wynalazł aparatu fotograficznego.

Korea Północna przede wszystkim kojarzy nam się z maszyną propagandową i totalną kontrolą. Ale tak, jak i wszędzie, również w tym kraju istnieją fotografowie i aparaty fotograficzne. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak w KRLD przedstawiane jest nasze ulubione medium, właśnie macie okazję pozyskać informację ze źródła.

Poniżej możemy obejrzeć odcinek północnokoreańskiego programu edukacyjnego, poświęcony rozwojowi aparatów fotograficznych. O dziwo większość przedstawiona jest rzeczowo i zgodnie z biegiem wydarzeń, bez naginania faktów na rzecz partyjnej propagandy. Nie uświadczymy wiec tu opowieści o tym jak to ojciec narodu w przypływie natchnienia wynalazł urządzenie do utrwalania chwil. Zamiast tego otrzymujemy komiksowe spojrzenie na najważniejsze momenty historii fotografii i konfrontację pierwszych wynalazków z najnowszymi technologiami.

Tak czy siak, to gatunkowa ciekawostka, którą warto obejrzeć choćby po to, żeby uświadomić sobie na jakim poziomie stoi realizacja telewizyjna w kraju, w którym twórcy nie mają możliwości śledzenia aktualnych trendów. A przynajmniej nie w takim stopniu, jak my.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
Po otrzymaniu Złotego Lwa, nominacji do Oscara i ciepłym przyjęciu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przejmujący dokument o kultowej fotografce Nan Goldin trafia na ekrany...
16
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14
Powiązane artykuły