Konkurs World Press Photo 2017 otwarty na zgłoszenia

Konkurs World Press Photo 2017 otwarty na zgłoszenia

Właśnie wystartowała kolejna edycja najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku po raz pierwszy zdjęcie będą rywalizowały ze sobą także w osobnym, mniej restrykcyjnym konkursie, skierowanym do “kreatywnych dokumentalistów”.

Jesienią, organizatorzy World Press Photo wywołali spore zamieszanie informacją o nowym równoległym konkursie, który miałby nagradzać najbardziej pomysłowe i nietuzinkowe sposoby opowiadania prawdziwych historii. Konkurs miałby tez nie podlegać większości restrykcji obowiązujących w konkursie głównym, dzięki czemu swoje miejsce mogliby odnaleźć tam fotografowie, którzy swoje podejście do pracy traktują bardziej jako reżyserowanie opowieści niż tradycyjny fotoreportaż.

Głosy z branży zarzucały dewaluację konkursu i odejście od wartości przyświecającym dobremu reportażowi. Jak się jednak okazuje zmiany te nie będą tak diametralne jak można się było spodziewać. Digital Storytelling Contest jest bowiem jedynie rozwinięciem dotychczasowej sekcji Multimedia Contest i nadal będzie w pierwszej kolejności bazował na materiałach multimedialnych.

fot. Warren Richardson, laureat nagrody Grand Prix WPP 2016

Pewne zmiany dotknęły sekcji poświęconej projektom długoterminowym, które teraz będą rozpatrywane w ramach jednej kategorii, niezależnie od tego czy są efektem pracy jednego autora czy kolektywu. Zmieniono też limity możliwych do nadesłania zdjęć (od 24 do 30 fotografii).

Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 6 stycznia (Digital Stotelling Contest) i 11 stycznia 2017 roku (konkurs główny). Wyniki obydwu konkursów zostaną ogłoszone 13 lutego 2017 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem worldpressphoto.org.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2