Konkurs World Press Photo 2017 otwarty na zgłoszenia

Konkurs World Press Photo 2017 otwarty na zgłoszenia

Właśnie wystartowała kolejna edycja najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku po raz pierwszy zdjęcie będą rywalizowały ze sobą także w osobnym, mniej restrykcyjnym konkursie, skierowanym do “kreatywnych dokumentalistów”.

Jesienią, organizatorzy World Press Photo wywołali spore zamieszanie informacją o nowym równoległym konkursie, który miałby nagradzać najbardziej pomysłowe i nietuzinkowe sposoby opowiadania prawdziwych historii. Konkurs miałby tez nie podlegać większości restrykcji obowiązujących w konkursie głównym, dzięki czemu swoje miejsce mogliby odnaleźć tam fotografowie, którzy swoje podejście do pracy traktują bardziej jako reżyserowanie opowieści niż tradycyjny fotoreportaż.

Głosy z branży zarzucały dewaluację konkursu i odejście od wartości przyświecającym dobremu reportażowi. Jak się jednak okazuje zmiany te nie będą tak diametralne jak można się było spodziewać. Digital Storytelling Contest jest bowiem jedynie rozwinięciem dotychczasowej sekcji Multimedia Contest i nadal będzie w pierwszej kolejności bazował na materiałach multimedialnych.

fot. Warren Richardson, laureat nagrody Grand Prix WPP 2016

Pewne zmiany dotknęły sekcji poświęconej projektom długoterminowym, które teraz będą rozpatrywane w ramach jednej kategorii, niezależnie od tego czy są efektem pracy jednego autora czy kolektywu. Zmieniono też limity możliwych do nadesłania zdjęć (od 24 do 30 fotografii).

Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 6 stycznia (Digital Stotelling Contest) i 11 stycznia 2017 roku (konkurs główny). Wyniki obydwu konkursów zostaną ogłoszone 13 lutego 2017 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem worldpressphoto.org.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8