Zdjęcia, które zmieniły historię polskiej fotografii

0
Michał Chrzanowski
19 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Odnalezione w latach 70. szklane negatywy Jadwigi Wolskiej odmieniły postrzeganie naszej rodzimej fotografii. Teraz w krakowskiej ZPAF Gallery można oglądać wystawę, która jest historią o pasji, talencie, a także zapisem unikatowego rytmu życia niewielkiej polskiej wsi i jej mieszkańców.

Jadwiga Wolska, fotografka amatorka, wraz ze swoją siostrą Marią w latach 20. XX wieku wykonywały portrety par młodych, zdjęcia rodzinne, fotografie do dokumentów. Tworzyły intymny zapis historii mieszkańców niewielkiej wsi Dołęga znajdującej się kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. Jadwiga Wolska w 2009 roku została dołączona do „Dokumentalistek” zapisując się w historii polskiej fotografii dokumentalnej.

W latach 80. XX wieku, kiedy dwór przeszedł w ręce Muzeum Okręgowego w Tarnowie, na strychu odnaleziono kartonowe pudełka zapełnione niszczejącymi kliszami szklanymi, ale dopiero w 2013 roku Fundacja Kultura na Dworze zwróciła uwagę na ich wartość.

„Fotografie te są szczególnie ważne ze względu na unikatowy zapis rytmu życia wsi, zwyczajów, tradycji i wspomnień o najbliższych i przyciągają niezwykłym wyczuciem autorki. Uwiecznione postaci hipnotyzują, zdjęcia zachwycają nie tylko jako materiał antropologiczny, ale także jako prace dojrzałej artystki“ - mówią organizatorzy wystawy.

Wystawę „Wolska“ będzie można oglądać do końca października 2016 roku. Zdjęcia są prezentowane w krakowskiej ZPAF Gallery (ul. św. Tomasza 24). Więcej informacji znajdziecie na stronie zpafgallery.pl.

Fundacja Kultura na Dworze  zajmuje się archiwizacją, dokumentacją i opieką nad spuścizną artystyczną sióstr Wolskich. Dzięki grantowi z projektu BZWBK „Tu mieszkam tu zmieniam“ udało się zdobyć środki na prace nad zbiorem pozostawionych po siostrach fotografii. Rezultatem tych działań jest wystawa „Wolska“ w ZPAF oddział w Krakowie, oraz galeria internetowa dzięki której można zapoznać się ze zdigitalizowanym materiałem z archiwum fundacji (www.kulturanadworze.pl). Wystawa będzie szansą na zobaczenie nie pokazywanych wcześniej prac artystki. Będzie także szansą na zapoznanie się z archiwum umieszczonym na stronie fundacji.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym Jorku
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym...
Female In Focus to konkurs stworzony z myślą o promowaniu fotografii wykonywanej przez kobiety. Zdjęcia 20 najlepszych autorek będą przez miesiąc prezentowane na...
59
1
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Po wakacyjnym debiucie wystawy “Zamknięte” w Leica 6x7 Gallery, projekt fotografia i podróżnika Patryka Bułhaka trafia do Łodzi. Wernisaż już w czwartek o...
28
0
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy wyniki kolejnej odsłony konkursu, organizowanego przez sklep fotograficznego e-oko.pl. Tym razem miał on skłonić uczestników do wyrwania się z codziennego...
31
0
Powiązane artykuły