Zdjęcia, które zmieniły historię polskiej fotografii

0
Michał Chrzanowski
19 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Odnalezione w latach 70. szklane negatywy Jadwigi Wolskiej odmieniły postrzeganie naszej rodzimej fotografii. Teraz w krakowskiej ZPAF Gallery można oglądać wystawę, która jest historią o pasji, talencie, a także zapisem unikatowego rytmu życia niewielkiej polskiej wsi i jej mieszkańców.

Jadwiga Wolska, fotografka amatorka, wraz ze swoją siostrą Marią w latach 20. XX wieku wykonywały portrety par młodych, zdjęcia rodzinne, fotografie do dokumentów. Tworzyły intymny zapis historii mieszkańców niewielkiej wsi Dołęga znajdującej się kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. Jadwiga Wolska w 2009 roku została dołączona do „Dokumentalistek” zapisując się w historii polskiej fotografii dokumentalnej.

W latach 80. XX wieku, kiedy dwór przeszedł w ręce Muzeum Okręgowego w Tarnowie, na strychu odnaleziono kartonowe pudełka zapełnione niszczejącymi kliszami szklanymi, ale dopiero w 2013 roku Fundacja Kultura na Dworze zwróciła uwagę na ich wartość.

„Fotografie te są szczególnie ważne ze względu na unikatowy zapis rytmu życia wsi, zwyczajów, tradycji i wspomnień o najbliższych i przyciągają niezwykłym wyczuciem autorki. Uwiecznione postaci hipnotyzują, zdjęcia zachwycają nie tylko jako materiał antropologiczny, ale także jako prace dojrzałej artystki“ - mówią organizatorzy wystawy.

Wystawę „Wolska“ będzie można oglądać do końca października 2016 roku. Zdjęcia są prezentowane w krakowskiej ZPAF Gallery (ul. św. Tomasza 24). Więcej informacji znajdziecie na stronie zpafgallery.pl.

Fundacja Kultura na Dworze  zajmuje się archiwizacją, dokumentacją i opieką nad spuścizną artystyczną sióstr Wolskich. Dzięki grantowi z projektu BZWBK „Tu mieszkam tu zmieniam“ udało się zdobyć środki na prace nad zbiorem pozostawionych po siostrach fotografii. Rezultatem tych działań jest wystawa „Wolska“ w ZPAF oddział w Krakowie, oraz galeria internetowa dzięki której można zapoznać się ze zdigitalizowanym materiałem z archiwum fundacji (www.kulturanadworze.pl). Wystawa będzie szansą na zobaczenie nie pokazywanych wcześniej prac artystki. Będzie także szansą na zapoznanie się z archiwum umieszczonym na stronie fundacji.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Już po raz piąty początek września upłynie pod znakiem festiwalu “W ramach Sopotu”. Zobaczymy najnowsze projekty czołowych polskich fotografów, a także wystawy tegorocznych rezydentów...
2
0
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
227
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
20
0
Powiązane artykuły