Andrzej Kramarz “Niewiedzialne Mapy #2”

0

Autor: Maciej Luśtyk

22 Lipiec 2015
Artykuł na: 6-9 minut
ZPAF Gallery zaprasza do Krakowa na wernisaż wystawy zdjęć Andrzeja Kramarza pod tytułem “Niewidzialne Mapy #2”. Ekspozycja, krążąc wokół jednej ulicy na Hawajach, skupia prace będące metaforą relacji człowieka i przestrzeni. Wernisaż odbędzie się w piątek, 24 lipca 2015 roku.

Niewidzialne Mapy to pełna metafor narracja o wzajemnej relacji człowieka i przestrzeni. Bazując na obrazach, dźwiękach, zapisach rozmów, wspomnieniach i historii, Kramarz interpretuje zwyczajne miejsca jakich dziesiątki mijamy każdego dnia. Podejmuje próby przedstawienia złożoności życia oraz wpisanego w nie niedostrzeganego spektrum doświadczenia w zderzeniu z prozaicznym ludzkim wysiłkiem porządkowania i organizowania przestrzeni, którego przejawem może być tworzenie jednowymiarowych map.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Wystawa, której obiektem jest krótka, około trzystu-metrowa ulica Mamo w miasteczku Hilo na Hawajach zawiera około tysiąca fragmentarycznych fotografii i notatek, wycinków z gazet, wysypanych na stół, niczym puzzle, z których musimy poskładać całą historię. Jednocześnie jest ona próbą konstruowania sztuki będącej niejako modelem intelektualnym i emocjonalnym, w której obiekt nie jest celem kontemplacji lecz ma wywołać, czy też uruchomić proces zachodzący w podczas budowania relacji człowieka z miejscem.

Andrzej Kramarz - absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie i krakowskiej ASP. Współtwórca Fundacji Imago Mundi, w latach 2006-2008 członek Rady Programowej i współorganizator Miesiąca Fotografii w Krakowie. Kurator wystaw, edytor książek fotograficznych. Wykładowca University of Hawaii i Hawaii Community College. Autor wielu wystaw w kraju i za granicą. W jego twórczości nieustannie powraca temat pamięci i więzi człowieka z miejscem.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 24 lipca 2015 roku o godzinie 20:00 w ZPAF Gallery, przy ul. św. Tomasza 24 w Krakowie. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 sierpnia 2015 roku. Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie zpafgallery.pl

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
17
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
17
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0