Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wystawa "Zaczynając od moich ulic" w Galerii Camelot & Galerii Fundacji Imago Mundi

0

Autor: Marcin Grabowiecki

28 Czerwiec 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Do końca sierpnia w Krakowie prezentowana będzie wystawa, która stanowi próbę odczytania twórczości Czesława Miłosza poprzez fotografię. Zadania tego podjęli się Kuba Dąbrowski, Andrzej Kramarz, Wojciech Nowicki i Łukasz Trzciński. Wernisaż w czwartek, 30 czerwca o godz. 19:00. Polecamy!
fot. Andrzej Kramarz

Kuba Dąbrowski, Andrzej Kramarz, Wojciech Nowicki i Łukasz Trzciński podjęli próbę odczytania twórczości Czesława Miłosza poprzez fotografię. Podążając literackimi tropami, stworzyli opowieść o świecie Miłoszowskim, którego dwa bieguny - wyobcowanie i zakorzenienie - określają dziś także wielu z nas. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnili pytaniami: o bliskich i obcych, o język własny i ten nabyty, o pamięć i zapominanie.

Wystawa "Zaczynając od moich ulic" to cztery cykle fotograficzne wykonane na Litwie (Wojciech Nowicki, Łukasz Trzciński), w Stanach Zjednoczonych (Andrzej Kramarz) oraz w Polsce i we Włoszech (Kuba Dąbrowski). Fotografie tworzą mapę miejsc ważnych w życiu Miłosza - swoistą geografię doświadczeń, przemyśleń i wrażeń. Nie są to jednak zwykłe ilustracje do jego tekstów, ale spojrzenie na świat przez ich pryzmat.

fot. Andrzej Kramarz

Kuba Dąbrowski (1980) - ukończył fotografię w Instytucie Kreatywnej Fotografii w Opawie (Czechy), absolwent socjologii na UJ. Zajmuje się portretem, fotografią dokumentalną, fotografią mody. Autor rubryki o historii fotografii w tygodniku Przekrój. Publikuje m.in. na łamach Vivy, Machiny, Exklusiv, Die Zeit. Swoje prace wystawiał w galeriach w Polsce i za granicą, m.in. w Tokio, w Berlinie, we Włoszech. W 2010 r. wydał książkę "Western" nakładem Fundacji Sztuk Wizualnych.

Andrzej Kramarz (1964) - absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną. Współzałożyciel Fundacji Imago Mundi. Przez wiele lat współorganizator Miesiąca Fotografii w Krakowie. Kurator wystaw (m.in. "Klisze przechowuje się" Stefanii Gurdowej). Jego prace wystawiane są w Polsce i za granicą. Laureat licznych konkursów fotograficznych.

Wojciech Nowicki (1968) - fotograf, eseista, tłumacz, kolekcjoner fotografii oraz kurator wystaw fotograficznych (m.in. "Oczyszczenie" Jerzego Lewczyńskiego, 2011). Współorganizator Miesiąca Fotografii w Krakowie. W 2011 r. jego zbiór esejów pt. "Dno oka" (wyd. Czarne, 2010) otrzymał nominację do nagrody Nike. Współzałożyciel Fundacji Imago Mundi. Autor recenzji kulinarnych publikowanych na łamach krakowskiej Gazety Wyborczej. W 2010 r. nakładem Muzeum Etnograficznego w Krakowie ukazała się jego książka pt. "Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce".

Łukasz Trzciński (1975) - absolwent PWSFTviT w Łodzi. Pracował w ponad czterdziestu krajach w tym w Afganistanie, Iraku, Indonezji, Rosji i na Bliskim Wschodzie. Od kilku lat zainteresowany głównie Europą Środkowo-Wschodnią (projekt "Nowa Europa"). Laureat prestiżowego konkursu fotografii reportażowej Pictures of The Year International, wielokrotnie nagradzany w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w tym dwukrotnie jego prace otrzymały tytuł Zdjęcia Roku (1999, 2002). Stypendysta Instytutu Adama Mickiewicza w programie dla młodych twórców - Młoda Polska. Współzałożyciel Kolektywu Fotografów Visavis.pl oraz Fundacji Imago Mundi. Współorganizator festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Projekt współfinansowany przez Województwo Małopolskie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach "Roku Miłosza".

Więcej informacji znajdziecie na stronie: imagomundi.pl.

Zaczynając od moich ulic

Kuba Dąbrowski, Andrzej Kramarz, Wojciech Nowicki, Łukasz Trzciński - fotografie
Michał Olszewski - teksty i wybór cytatów
Klara Laudańska, Richard Lourie - tłumaczenie

Wernisaż: 30.06.2011, godz. 19:00
Termin: 1.07-31.08.2011

Galeria Camelot & Galeria Fundacji Imago Mundi
ul. św. Tomasza 17, Kraków

fot. Kuba Dąbrowski
fot. Kuba Dąbrowski
fot. Wojciech Nowicki
fot. Wojciech Nowicki
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Cinematographers - monumentalny projekt Piotra Jaxy w Virturamie
Cinematographers - monumentalny projekt Piotra Jaxy w Virturamie
Wirtualna galeria fotografii Virturama zaprasza na kolejną ciekawą ekspozycję. Tym razem możemy oglądać zdjęcia z realizowanego od 25 lat projektu „Cinematographers”,...
0
0
Plan Fotograficzny Adobe CC 50% taniej przy zakupie wzorców ColorChecker
Plan Fotograficzny Adobe CC 50% taniej przy zakupie wzorców ColorChecker
Wzorce ColorChecker to standard zawodowej pracy z kolorem. Kupując któryś z nich do końca marca 2021 roku, uzyskasz 50% rabatu na roczną subskrypcję Planu...
0
0
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Zima 2021 to czas świetnych promocji na sprzęt Fujifilm. W najbliższych tygodniach taniej kupimy m.in. aparaty X100V, otrzymamy upusty na 7 obiektywów z oferty i...
2
0
Powiązane artykuły