“Postrzyżyny” Michała Solarskiego i Tomasza Liboski w ZPAF Gallery

Autor: Michał Chrzanowski

1 Marzec 2016
Artykuł na: 4-5 minut
ZPAF Gallery zaprasza na wystawę “Postrzyżyny” autorstwa dwójki cenionych fotografów, Michała Solarskiego i Tomasza Liboski. Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek w Krakowie.

Tytułowe postrzyżyny odnoszą się do starej tradycji kultywowanej w słowiańskich społecznościach. Pierwsze ścięcie włosów młodego chłopca oznacza jego wejścia w dorosłość i męskość. Zwyczaj ten jest wciąż praktykowany w niektórych kręgach jako pewnego rodzaju symbol i przestrzeganie reguł.

W celu realizacji cyklu “Postrzyżyny” Michał Solarski i Tomasz Liboska powrócili do rodzinnego Goleszowa, gdzie udało im się zrekonstruować wydarzenia sprzed lat. Jeśli sytuacje tylko na to pozwalały odgrywali zapamiętane sceny w jak najdokładniejszym odwzorowaniu. Próbowali przypomnieć sobie wszystko co możliwe - od konkretnych miejscy i detali, aż po wykonane gesty. Często musieli improwizować, gdyż wiele z zapamiętanych miejsc albo już nie istnieje, albo kompletnie zmieniły charakter - podobnie jak wspomnienia.

Za cykl “Postrzyżyny” obaj otrzymali nagrodę Gand Prix w konkursie LensCulture, Visual Storytelling Awards 2014.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek, 4 marca 2016 roku, o godzinie 19:00 w krakowskiej ZPAF Gallery (ul. św. Tomasza 24). Ekspozycję będzie można oglądać do 3 kwietnia bieżącego roku. Więcej informacji o wystawie dowiecie się ze strony zpafgallery.pl.

Michał Solarski – fotograf dokumentalista, na co dzień pracuje w Londynie, gdzie ukończył The London College of Communication. Swoje autorskie cykle realizuje głównie w Europie Środkowej. W swojej pracy nawiązuje do osobistych doświadczeń, często odwołuje się do pamięci. Jego fotografie były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w ramach: New York Photo Festival, Belfast Photo Festival, Athens Photo Festival. Publikował między innymi na łamach The Guardian, Time, GQ, Vanity Fair, New York Magazine.

Tomasz Liboska - ukończył Etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Realizuje głównie dokumentalne cykle fotograficzne. Większość z nich powstaje na Górnym Śląsku, gdzie mieszka i pracuje. Ważniejsze z nich to: Wojownicy nagrodzony I nagrodą Grand Press Photo 2008 oraz Don’t Mess with Texas zrealizowany w 2009 roku dzięki Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. (oba zrealizowane wraz z Michałem Jędrzejwoskim). Swoje prace wystawiał między innymi w ramach: Miesiąc Fotografii w Krakowie, New York Photo Festival, Belfast Photo Festival, Athens Photo Festival. Publikował na łamach w m.in. New York Magazine, Polityka, Newsweek Polska, Duży Format, VICE.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ruszyła tegoroczna odsłona konkursu fotograficznego upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Do wygrania 10 000 zł i vouchery do sklepów fotograficznych.
0
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
„Lato z Phoenix” to cykl fotospacerów pod znakiem fotografii analogowej, które odbędą się w 7 miastach Polski. Warsztaty, na których będzie można wypróbować najnowszy film Harman Phoenix 200...
0
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
Powiązane artykuły