“Postrzyżyny” Michała Solarskiego i Tomasza Liboski w ZPAF Gallery

0
Michał Chrzanowski
1 Marzec 2016
Artykuł na: 4-5 minut
ZPAF Gallery zaprasza na wystawę “Postrzyżyny” autorstwa dwójki cenionych fotografów, Michała Solarskiego i Tomasza Liboski. Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek w Krakowie.
Tytułowe postrzyżyny odnoszą się do starej tradycji kultywowanej w słowiańskich społecznościach. Pierwsze ścięcie włosów młodego chłopca oznacza jego wejścia w dorosłość i męskość. Zwyczaj ten jest wciąż praktykowany w niektórych kręgach jako pewnego rodzaju symbol i przestrzeganie reguł.

W celu realizacji cyklu “Postrzyżyny” Michał Solarski i Tomasz Liboska powrócili do rodzinnego Goleszowa, gdzie udało im się zrekonstruować wydarzenia sprzed lat. Jeśli sytuacje tylko na to pozwalały odgrywali zapamiętane sceny w jak najdokładniejszym odwzorowaniu. Próbowali przypomnieć sobie wszystko co możliwe - od konkretnych miejscy i detali, aż po wykonane gesty. Często musieli improwizować, gdyż wiele z zapamiętanych miejsc albo już nie istnieje, albo kompletnie zmieniły charakter - podobnie jak wspomnienia.

Za cykl “Postrzyżyny” obaj otrzymali nagrodę Gand Prix w konkursie LensCulture, Visual Storytelling Awards 2014.
Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek, 4 marca 2016 roku, o godzinie 19:00 w krakowskiej ZPAF Gallery (ul. św. Tomasza 24). Ekspozycję będzie można oglądać do 3 kwietnia bieżącego roku. Więcej informacji o wystawie dowiecie się ze strony zpafgallery.pl.

Michał Solarski – fotograf dokumentalista, na co dzień pracuje w Londynie, gdzie ukończył The London College of Communication. Swoje autorskie cykle realizuje głównie w Europie Środkowej. W swojej pracy nawiązuje do osobistych doświadczeń, często odwołuje się do pamięci. Jego fotografie były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w ramach: New York Photo Festival, Belfast Photo Festival, Athens Photo Festival. Publikował między innymi na łamach The Guardian, Time, GQ, Vanity Fair, New York Magazine.

Tomasz Liboska - ukończył Etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Realizuje głównie dokumentalne cykle fotograficzne. Większość z nich powstaje na Górnym Śląsku, gdzie mieszka i pracuje. Ważniejsze z nich to: Wojownicy nagrodzony I nagrodą Grand Press Photo 2008 oraz Don’t Mess with Texas zrealizowany w 2009 roku dzięki Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. (oba zrealizowane wraz z Michałem Jędrzejwoskim). Swoje prace wystawiał między innymi w ramach: Miesiąc Fotografii w Krakowie, New York Photo Festival, Belfast Photo Festival, Athens Photo Festival. Publikował na łamach w m.in. New York Magazine, Polityka, Newsweek Polska, Duży Format, VICE.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Wygoda i bezkompromisowa funkcjonalność nawet w najtrudniejszych warunkach - jeżeli w wyborze sprzętu fotograficznego kierujecie się tą zasadą, plecaki Shimoda mają spełnić Wasze oczekiwania....
0
0
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
78
2
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Powiązane artykuły