Seria zinów o Polsce wydawnictwa PIX.HOUSE już dostępna w sprzedaży

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Grudzień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

„Fragmenty” Macieja Jeziorka, „Odwrót” Tomasza Liboski i „North America” Krzyśka Orłowskiego to seria trzech fotograficznych zinów i trzy odmienne spojrzenia.

W październiku tego roku ruszył wyjątkowy projekt PIX.HOUSE, którego celem było zebranie odpowiednich funduszy na druk fotograficznej serii wydawniczej o Polsce: „Nie - Not“ Adriana Wykroty, „Saraha“ Macieja Moskwy oraz trzech dzienników fotograficznych „Fragmenty” Macieja Jeziorka, „Odwrót” Tomasza Liboski i „North America” Krzyśka Orłowskiego. Teraz do sprzedaży trafiły trzy ziny o naszym kraju.

- Nasza działalność wydawnicza skupia się na projektach realizowanych przez fotografki i fotografów z Polski. Tak się jednak zdarzyło, że do tej pory publikowaliśmy między innymi materiały o Afganistanie, Syrii i Rosji. Brakowało nam opowieści o Polsce. Tak zrodził się pomysł serii wydawniczej. Rozpoczynamy trzema zinami - małymi publikacjami książkowymi. Fotografiami drogi… ale nie tylko - zaznacza PIX.HOUSE, wydawca dzienników fotograficznych.

fot. Maciej Jeziorek, Fragmenty

FRAGMENTY | Maciej Jeziorek 

Sto czternaście dni w podróży. Setki naświetlonych negatywów, tysiące zdjęć, cztery zepsute aparaty, dwa obiektywy, cztery zagubione wężyki, jeden zniszczony statyw, dwie nowe dziury w torbie, zabazgrany notes i mapa z zaznaczoną trasą. Uśrednienie przestrzeni przez geometrię, a potem próba zmierzenia się z rzeczywistością i przefiltrowania jej przez siebie. Polska na obrzeżach – ciągle w procesie, niedokończona – już nie taka jak dwie dekady temu, ale jeszcze nie taka, jaką sobie ją wyśniliśmy. Nigdy nie uda się objąć całości. Pozostają tylko fragmenty. Każdy może z nich ułożyć swoją opowieść.

fot. Maciej Jeziorek, Fragmenty

Maciej Jeziorek - urodzony w 1973 w Warszawie.  Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juri Gagarina w Warszawie. Wspólzałożyciel agencji Napo Images i Fundacji Napo. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe - Budapeszt w 2004. Pracował dla „Tygodnika Solidarność”, dzienników „Życie”, „Życie Warszawy” i „Polska". Od roku 2002  współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. W 2014 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

fot. Tomasz Liboska, Odwrót

ODWRÓT | Tomasz Liboska

Odwrót to w przeważającej mierze wynik ostatnich dwóch lat intensywnej, rowerowej eksploracji regionu. Czasem są to obrzeża aglomeracji, czasem najbliższe sąsiedztwo, a czasem po prostu droga z pracy do domu, która zależnie od humoru wiedzie autora przez Bytom, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Rudę Śląską, Katowice, Zabrze, Knurów, Mysłowice. Nie ma tu jednak żadnego planu - Tomasz nie szuka w swoich działaniach regionalnego kontekstu. „Zdjęcia powstają tam, gdzie akurat jadę i gdzie lubię się zatrzymać, by spojrzeć za siebie”.  

fot. Tomasz Liboska, Odwrót

Tomasz Liboska - mieszka w Chorzowie na Górnym Śląsku. Ukończył Antropologię Kultury na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oraz Instytut Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Od ponad 10 lat pracuje nad swoimi projektami na Śląsku. W swoich pracach stara się odkryć jak ludzie żyją w kulturze. Właśnie dlatego tło antropologiczne jest dla niego kluczem. Najważniejsze wystawy: podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, Hereford Photography Festival, New York Photo Festival. Publikował w Newsweeku, Polityce, VICE.

fot. Krzysiek Orłowski, North America

NORTH AMERICA | Krzysiek Orłowski

Jest to projekt dokumentalny opisujący podróż fotografa, Krzyśka Orłowskiego i reportera, Jersey'a Friday'a przez północne stany USA. Opowieść fotograficzna ułożona jest w sposób klasyczny; tworzony jest film drogi. Podróż zaczyna się gdzieś w stanie Idaho i kończy się na lotnisku Wisconsin. Ale książka o Ameryce w serii o Polsce? To bawienie się konwencją amerykańskiej fotografii drogi, zabawa na najwyższym wizualnym poziomie. To też pytanie, czy w fotografii „wszystko już było” od czasów Roberta Franka? 

fot. Krzysiek Orłowski, North America

Krzysiek Orłowski - rocznik 83, fotograf. Od lat związany z wrocławskim stowarzyszeniem Nowinart. Jest absolwentem Wyższej szkoły fotografii AFA we Wrocławiu, obecnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. W fotografii interesuje go człowiek i jego otoczenie. W pracy twórczej ważnym punktem jest dla niego tożsamość, korzenie – to, skąd pochodzimy. Sam jest ze Strzegomia. Od 2018 roku wraz z Piotrem Pytlem prowadzi wydawnictwo zinowe 8991 publishing. Wydają ziny fotograficzne.

Ziny o Polsce - seria wydawnicza

  • autorzy: Krzysiek Orłowski „North America”, Tomasz Liboska „Odwrót”, Maciej Jeziorek „Fragmenty”
  • design: Bękarty
  • teksty: Filip Springer, Jerzy Piątek, Tomasz Liboska
  • wydawca: PIX.HOUSE / Krzysiek Orłowski (8991 publishing), Tomasz Liboska, Maciej Jeziorek
  • format: 220 x 170 mm (Maciej Jeziorek) / 170 x 220mm (Krzysiek Orłowski, Tomasz Liboska)
  • nakład: 250 sztuk wersja podstawowa / 250 sztuk wersja autorska
  • okładka: miękka ze skrzydełkami
  • język: polski / angielski

Zestaw zinów o Polsce jest już dostępne w sprzedaży w cenie 90 zł. Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę pix.house.

zdjęcie główne: fot. Maciej Jeziorek, „Fragmenty”

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Sztuka poza sztuką" - kompendium wiedzy o polskiej fotografii dokumentalnej
"Sztuka poza sztuką" - kompendium wiedzy o polskiej fotografii dokumentalnej
Nakładem Pix.House ukazała się książką „Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce”, autorstwa Adriana Wykroty. To próba kompleksowego zdefiniowania, opisania i analizy nurtu...
19
„Abandoned Daughters of the Tiger” - premiera książki Patryka Bułhaka
„Abandoned Daughters of the Tiger” - premiera książki Patryka Bułhaka
W rok po premierze „Porzuconych Córek Tygrysa” Patryk Bułhak zamyka swój projekt w formie publikacji. Prezentacja książki odbędzie się 3 września, podczas tegorocznego Festiwalu w...
24
„Ciemno w dzień, ciemno w nocy” - nowy photobook Michała Adamskiego
„Ciemno w dzień, ciemno w nocy” - nowy photobook Michała Adamskiego
Nakładem Pix.House ukaże się nowa książka fotograficzna Michała Adamskiego. „Ciemno w dzień, ciemno w nocy” to dokumentalna refleksja na temat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej...
19
Powiązane artykuły