Seria zinów o Polsce wydawnictwa PIX.HOUSE już dostępna w sprzedaży

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Grudzień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

„Fragmenty” Macieja Jeziorka, „Odwrót” Tomasza Liboski i „North America” Krzyśka Orłowskiego to seria trzech fotograficznych zinów i trzy odmienne spojrzenia.

W październiku tego roku ruszył wyjątkowy projekt PIX.HOUSE, którego celem było zebranie odpowiednich funduszy na druk fotograficznej serii wydawniczej o Polsce: „Nie - Not“ Adriana Wykroty, „Saraha“ Macieja Moskwy oraz trzech dzienników fotograficznych „Fragmenty” Macieja Jeziorka, „Odwrót” Tomasza Liboski i „North America” Krzyśka Orłowskiego. Teraz do sprzedaży trafiły trzy ziny o naszym kraju.

- Nasza działalność wydawnicza skupia się na projektach realizowanych przez fotografki i fotografów z Polski. Tak się jednak zdarzyło, że do tej pory publikowaliśmy między innymi materiały o Afganistanie, Syrii i Rosji. Brakowało nam opowieści o Polsce. Tak zrodził się pomysł serii wydawniczej. Rozpoczynamy trzema zinami - małymi publikacjami książkowymi. Fotografiami drogi… ale nie tylko - zaznacza PIX.HOUSE, wydawca dzienników fotograficznych.

fot. Maciej Jeziorek, Fragmenty

FRAGMENTY | Maciej Jeziorek 

Sto czternaście dni w podróży. Setki naświetlonych negatywów, tysiące zdjęć, cztery zepsute aparaty, dwa obiektywy, cztery zagubione wężyki, jeden zniszczony statyw, dwie nowe dziury w torbie, zabazgrany notes i mapa z zaznaczoną trasą. Uśrednienie przestrzeni przez geometrię, a potem próba zmierzenia się z rzeczywistością i przefiltrowania jej przez siebie. Polska na obrzeżach – ciągle w procesie, niedokończona – już nie taka jak dwie dekady temu, ale jeszcze nie taka, jaką sobie ją wyśniliśmy. Nigdy nie uda się objąć całości. Pozostają tylko fragmenty. Każdy może z nich ułożyć swoją opowieść.

fot. Maciej Jeziorek, Fragmenty

Maciej Jeziorek - urodzony w 1973 w Warszawie.  Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juri Gagarina w Warszawie. Wspólzałożyciel agencji Napo Images i Fundacji Napo. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe - Budapeszt w 2004. Pracował dla „Tygodnika Solidarność”, dzienników „Życie”, „Życie Warszawy” i „Polska". Od roku 2002  współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. W 2014 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

fot. Tomasz Liboska, Odwrót

ODWRÓT | Tomasz Liboska

Odwrót to w przeważającej mierze wynik ostatnich dwóch lat intensywnej, rowerowej eksploracji regionu. Czasem są to obrzeża aglomeracji, czasem najbliższe sąsiedztwo, a czasem po prostu droga z pracy do domu, która zależnie od humoru wiedzie autora przez Bytom, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Rudę Śląską, Katowice, Zabrze, Knurów, Mysłowice. Nie ma tu jednak żadnego planu - Tomasz nie szuka w swoich działaniach regionalnego kontekstu. „Zdjęcia powstają tam, gdzie akurat jadę i gdzie lubię się zatrzymać, by spojrzeć za siebie”.  

fot. Tomasz Liboska, Odwrót

Tomasz Liboska - mieszka w Chorzowie na Górnym Śląsku. Ukończył Antropologię Kultury na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oraz Instytut Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Od ponad 10 lat pracuje nad swoimi projektami na Śląsku. W swoich pracach stara się odkryć jak ludzie żyją w kulturze. Właśnie dlatego tło antropologiczne jest dla niego kluczem. Najważniejsze wystawy: podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, Hereford Photography Festival, New York Photo Festival. Publikował w Newsweeku, Polityce, VICE.

fot. Krzysiek Orłowski, North America

NORTH AMERICA | Krzysiek Orłowski

Jest to projekt dokumentalny opisujący podróż fotografa, Krzyśka Orłowskiego i reportera, Jersey'a Friday'a przez północne stany USA. Opowieść fotograficzna ułożona jest w sposób klasyczny; tworzony jest film drogi. Podróż zaczyna się gdzieś w stanie Idaho i kończy się na lotnisku Wisconsin. Ale książka o Ameryce w serii o Polsce? To bawienie się konwencją amerykańskiej fotografii drogi, zabawa na najwyższym wizualnym poziomie. To też pytanie, czy w fotografii „wszystko już było” od czasów Roberta Franka? 

fot. Krzysiek Orłowski, North America

Krzysiek Orłowski - rocznik 83, fotograf. Od lat związany z wrocławskim stowarzyszeniem Nowinart. Jest absolwentem Wyższej szkoły fotografii AFA we Wrocławiu, obecnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. W fotografii interesuje go człowiek i jego otoczenie. W pracy twórczej ważnym punktem jest dla niego tożsamość, korzenie – to, skąd pochodzimy. Sam jest ze Strzegomia. Od 2018 roku wraz z Piotrem Pytlem prowadzi wydawnictwo zinowe 8991 publishing. Wydają ziny fotograficzne.

Ziny o Polsce - seria wydawnicza

  • autorzy: Krzysiek Orłowski „North America”, Tomasz Liboska „Odwrót”, Maciej Jeziorek „Fragmenty”
  • design: Bękarty
  • teksty: Filip Springer, Jerzy Piątek, Tomasz Liboska
  • wydawca: PIX.HOUSE / Krzysiek Orłowski (8991 publishing), Tomasz Liboska, Maciej Jeziorek
  • format: 220 x 170 mm (Maciej Jeziorek) / 170 x 220mm (Krzysiek Orłowski, Tomasz Liboska)
  • nakład: 250 sztuk wersja podstawowa / 250 sztuk wersja autorska
  • okładka: miękka ze skrzydełkami
  • język: polski / angielski

Zestaw zinów o Polsce jest już dostępne w sprzedaży w cenie 90 zł. Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę pix.house.

zdjęcie główne: fot. Maciej Jeziorek, „Fragmenty”

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły