„Saraha“ Macieja Moskwy to poszukiwanie szczerych odpowiedzi na najtrudniejsze pytania

Autor: Redakcja Fotopolis

4 Grudzień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowsza książka Macieja Moskwy dokumentuje zapowiedzi, przyczyny i następstwa konfliktu w Syrii. Fotograf przez 11 lat skupiał się na relacjonowaniu losu Syryjczyków - od zalążku wojny, aż po kryzys migracyjny. Oprócz fotografii znajdziemy również wspomnienia Hashema Haj Bakri, doświadczenia Moskwy spisane w rozmowie z Magdaleną Rigamonti oraz tekst Rafała Grzeni.

Każdy, kto przygląda się syryjskiemu konfliktowi zmuszony jest zagrać przez chwilę w podwórkową grę saraha, w którą bawią się syryjskie dzieci. Saraha znaczy po arabsku szczerość, a w grze chodzi o to, by nawzajem zadawać sobie takie pytania, które wymagają trudnej, bo maksymalnie szczerej odpowiedzi. I taka właśnie jest najnowsza książka Macieja Moskwy, która jest już do kupienia na stronie wydawnictwa pix.house. Za album Saraha zapłacimy 90 zł.

W 2011 roku, na fali antyrządowych protestów, zwanych „Arabską Wiosną“, na syryjskie ulice wyszli ludzie z żądaniami reform w państwie spotkały się z brutalną reakcją rządu, za którą z kolei poszła militaryzacja części protestujących. I tak rewolucja przerodziła się w wojnę między armią rządową, a zrekrutowaną z rebeliantów i dezerterów Wolną Armię Syrii, która stopniowo przejmowała kontrolę nad znacznymi połaciami kraju.

Szybko w konflikt zaangażowały się inne państwa (Rosja, Iran i Chiny po stronie rządu, USA, Turcja, Arabia Saudyjska oraz Katar po stronie rebelii), czyniąc go bardziej intensywnym, ale i bardziej nierozwiązywalnym. Trwający, a potem latami wojenny chaos stał się pretekstem dla napływu dżihadystów (w tym irackiej Al Kaidy) i z czasem do powstania Państwa Islamskiego. O swoją autonomię zaczęli również walczyć Kurdowie.

Syrię dotknęło swego rodzaju „rozbicie dzielnicowe”, kraj uległ zniszczeniu na wielką skalę, setki tysięcy ludzi poniosło śmierć, ponad połowa mieszkańców została zmuszona do wewnętrznej lub zewnętrznej migracji, a każdy Syryjczyk doświadczył przemocy w jej najboleśniejszej formie. Jednocześnie po siedmiu latach, jakie upłynęły od pierwszych demonstracji w Syrii, ciężko o jasną odpowiedź na pytanie o winę i rację stron w konflikcie, czy też o jego możliwe rozwiązania. Jakie wobec zaistniałej sytuacji powinniśmy zająć stanowisko?

Maciej Moskwa „Saraha“

  • Tytuł: Saraha
  • Fotografie: Maciej Moskwa
  • Teksty: Rafał Grzenia, Hashem Haj Bakri
  • Wywiad z autorem: Magdalena Rigamonti
  • Projekt graficzny: Andrzej Dobosz
  • Edycja zdjęć: Witold Krassowski
  • Redakcja:: Iwona Torbicka, Monika Piotrowska,
  • Korekta: Anna Molter, Julia Forecka
  • Wydawca: PIX.HOUSE / Maciej Moskwa
  • Miejsce wydania: Poznań
  • Format: 24x17cm
  • Nakład: 250 sztuk
  • Język: polski / angielski
  • Cena: 90 zł

Maciej Moskwa (ur. 1982) – fotograf, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii. Mieszka w Gdańsku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły