WJF, VOL. 5: „Klisze w zdjęciach, czyli o stereotypach wizualnych w fotografii“

Autor: Michał Chrzanowski

2 Czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Organizatorzy cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami Vol. 5 zapraszają dziś do Warszawy na kolejne spotkanie. Tym razem gościem będzie Witek Orski, który opowie o stereotypach w fotografii.

Wszyscy Jesteśmy Fotografami to cykl spotkań skierowany do miłośników fotografii, pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego. W jego opracowaniu wzięli udział artyści, kuratorzy, dziennikarze, animatorzy kultury i historycy sztuki. Cykl jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii. Każde spotkanie podsumowuje dyskusja z udziałem publiczności.

Dość przewidywalną konsekwencją tego, że dzisiaj „wszyscy jesteśmy fotografami” jest fakt, że wszyscy robimy stosunkowo podobne zdjęcia. W kolejnych dekadach fotografia wytwarzała nawyki wizualne, które często w nieuświadomiony sposób były adoptowane przez użytkowników tego medium. W ten sposób nawyki przeistaczają się w trendy, mody, style i estetyki - mówi Witek Orski.

 

Internet jako środowisko naturalne współczesnej fotografii na niespotykaną wcześniej skalę przyspieszył i zintensyfikował ten proces. Podczas spotkania zaproponuję szkic mapy takich nawyków oraz pokażę co robi z nimi sztuka współczesna. Zarazem sama sztuka nie jest wolna od własnych stereotypów wizualnych, dlatego postaram się poddać analizie również takie przypadki, przeprowadzając rodzaj archeologii współczesnych nawyków i klisz artystycznych - dodaje Orski.

Spotkanie odbędzie się już dziś, 2 czerwca 2016 roku o godzinie 19:00, w barze Studio, w Pałacu Kultury i Nauki, przy ul. Plac Defilad 1, w Warszawie. Wstęp Wolny.

Witek Orski - artysta wizualny i teoretyk fotografii. W swoich pracach łączy post-konceptualną refleksję nad medium z wątkami egzystencjalnymi i politycznymi. Jego fotografie były prezentowane w ramach wystaw indywidualnych: "Wulgarne" (2012) oraz "Ćwiecenie" (2014), obydwie w galerii Czułość w Warszawie, a także na wystawach grupowych w Tokio, Paryżu i Budapeszcie, oraz w Polsce m.in. w ramach wystawy "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" w Muzeum Sztuk i Nowoczesnej w Warszawie. Doktorant w Instytucie Filozofii UW oraz na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UAP. Wykładowca Akademii Fotografii. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Fot. Witek Orski "Pręt (194)", 2014

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8