WJF, VOL. 5: „Klisze w zdjęciach, czyli o stereotypach wizualnych w fotografii“

Autor: Michał Chrzanowski

2 Czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Organizatorzy cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami Vol. 5 zapraszają dziś do Warszawy na kolejne spotkanie. Tym razem gościem będzie Witek Orski, który opowie o stereotypach w fotografii.

Wszyscy Jesteśmy Fotografami to cykl spotkań skierowany do miłośników fotografii, pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego. W jego opracowaniu wzięli udział artyści, kuratorzy, dziennikarze, animatorzy kultury i historycy sztuki. Cykl jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii. Każde spotkanie podsumowuje dyskusja z udziałem publiczności.

Dość przewidywalną konsekwencją tego, że dzisiaj „wszyscy jesteśmy fotografami” jest fakt, że wszyscy robimy stosunkowo podobne zdjęcia. W kolejnych dekadach fotografia wytwarzała nawyki wizualne, które często w nieuświadomiony sposób były adoptowane przez użytkowników tego medium. W ten sposób nawyki przeistaczają się w trendy, mody, style i estetyki - mówi Witek Orski.

 

Internet jako środowisko naturalne współczesnej fotografii na niespotykaną wcześniej skalę przyspieszył i zintensyfikował ten proces. Podczas spotkania zaproponuję szkic mapy takich nawyków oraz pokażę co robi z nimi sztuka współczesna. Zarazem sama sztuka nie jest wolna od własnych stereotypów wizualnych, dlatego postaram się poddać analizie również takie przypadki, przeprowadzając rodzaj archeologii współczesnych nawyków i klisz artystycznych - dodaje Orski.

Spotkanie odbędzie się już dziś, 2 czerwca 2016 roku o godzinie 19:00, w barze Studio, w Pałacu Kultury i Nauki, przy ul. Plac Defilad 1, w Warszawie. Wstęp Wolny.

Witek Orski - artysta wizualny i teoretyk fotografii. W swoich pracach łączy post-konceptualną refleksję nad medium z wątkami egzystencjalnymi i politycznymi. Jego fotografie były prezentowane w ramach wystaw indywidualnych: "Wulgarne" (2012) oraz "Ćwiecenie" (2014), obydwie w galerii Czułość w Warszawie, a także na wystawach grupowych w Tokio, Paryżu i Budapeszcie, oraz w Polsce m.in. w ramach wystawy "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" w Muzeum Sztuk i Nowoczesnej w Warszawie. Doktorant w Instytucie Filozofii UW oraz na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UAP. Wykładowca Akademii Fotografii. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Fot. Witek Orski "Pręt (194)", 2014

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Premierowa wystawa Yorgosa Lanthimosa, projekty o amerykańskiej propagandzie i fikcji, otwarcie dla publiczności zabytkowego basenu YMCA - 24. Fotofestiwal ogłosił główne punkty...
18
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i fotografii
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i...
Już 16 i 17 października 2025 r. PGE Narodowy w Warszawie będzie gościł kolejną edycję Festiwalu Fotoforma. Przez dwa dni uczestnicy będą mogli czerpać inspirację, zdobywać wiedzę,...
7
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2