Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Tadeusz Rolke “Checkpoint Rolke”

0

Autor: Maciej Luśtyk

6 Maj 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Galeria Obserwacja zaprasza do Warszawy na wystawę zdjęć Tadeusza Rolke. Prace w ciekawy sposób łączą fotografię dokumentalną z surrealizmem, opisując świat ZSRR i przemian systemowych.. Wernisaż odbędzie się 14 maja 2014 roku o godzinie 19:00.

Wystawa ”Checkpoint Rolke” snuje osobliwą historię na temat sowieckiego reżimu i opowiada o przemianach, jakich doświadczyliśmy podczas transformacji systemowej i odzyskaniu wolności. Jak mówi kurator wystawy, Waldemar Zdrojewski - Są fotografowie, którzy próbują tworzyć nowe terminy np "Dokument subiektywny", ale czy można połączyć surrealizm z fotografią dokumentalną, okazuję się że tak. Tadeusz Rolke w swoim projekcie "CHECKPOINT ROLKE” pokazuje że jest to możliwe. Paszport z epoki ze zdjęciem, na którym autor ma zamknięte oczy a w nim stemple z za żelaznej kurtyny, z byłego DDR oraz proste kadry współcześnie zrobione byłych przejść granicznych DDR/RFN tworzą osobliwy klimat, który powraca do ponurych czasów sowieckiego imperializmu oraz pokazuje metaforycznie jakie przemiany nastąpiły po przełomie i odzyskaniu wolności. Dziś z perspektywy czasu wydaje się, że tylko Orwell w swojej wyobraźni mógłby stworzyć taką mieszankę wybuchową jaką pokazuję mistrz fotografii dokumentalnej Tadeusz Rolke.

Punktem wyjścia ekspozycji jest zdjęcie paszportowe wykonane przez fotografa na początku lat 70. XX wieku w RFN. Na jednym z nich fotograf miał zamknięte oczy, niemniej jednak urzędnik wybrał właśnie to zdjęcie do dokumentu, na mocy którego Rolke funkcjonował za granicą przez cztery lata. Portret ten stał się stał się rodzajem ostentacyjnej manifestacji, której właściciel paszportu nie zamierzał i na którą nie miał wpływu. Fotografia balansuje na granicy jawy i snu i konfrontuje ze sobą świat swobód obywatelskich ze światem totalitarnego reżimu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 maja 2015 roku o godzinie 19:00 w Galerii Obserwacja, przy ul. Tarczyńskiej 3 w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 5 lipca 2015 roku.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)