Muzeum Sztuki Nowoczesnej udostępnia archiwum Tadeusza Rolke

0
Marcin Grabowiecki
7 Kwiecień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie udostępniło pokaźny zbiór prac nestora polskiej fotografii - Tadeusza Rolke. Archiwum można oglądać na stronie internetowej Muzeum.
Fotomodelka Heidi, Paryż 1966, fot. Tadeusz Rolke


Archiwum Tadeusza Rolke składa się z 62 000 negatywów i 4 000 slajdów, uzupełnionych przez 42 000 negatywów cyfrowych udostępnionych przez Agencję Gazeta. Ten bezcenny zbiór prac fotografa, pracującego w Polsce i w Niemczech, można podzielić na kilka kategorii.

Pierwsza grupa to prace z okresu, gdy Rolke współpracował z pismami takimi jak "Stolica", "Polska", "Ty i Ja" i specjalizował się w fotografii reportażowej, szczególną uwagę poświęcając swojemu miastu rodzinnemu, Warszawie. Druga część to bezcenna dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dokumentacja różnych aspektów życia artystycznego w Polsce od połowy lat 50. Osobne miejsce zajmuje wizualna historia polskiej mody sięgająca również lat 50. oraz zbiór fotografii z lat 70., gdy Rolke przebywał na trwającej 10 lat emigracji w Republice Federalnej Niemiec i współpracował z pismami "Die Zeit", "Der Spiegel" i "Stern".

Ponadto archiwum zawiera prace autonomiczne Tadeusza Rolke jak na przykład Fischmarkt (1978), Ślady (1984-1995), Remake (1983/2009) czy Tu Byliśmy (od 2008).

Celem tworzonych przez Muzeum internetowych Archiwów Artystów jest ułatwienie badań oraz popularyzacja najciekawszych zjawisk sztuki powstającej po 1945 roku. Na stronie artmuseum.pl dostępne są już m.in. archiwa Aliny Szapocznikow, Eustachego Kossakowskiego, pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego czy 7. Berlin Biennale.

Opublikowana część dorobku artysty będzie na bieżąco uzupełniana, zaś kolejna odsłona Archiwum Tadeusza Rolke nastąpi 23 maja 2014 roku, w przeddzień 85. urodzin fotografa.

Archiwum Tadeusza Rolke znajdziecie na stronie: artmuseum.pl

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Bracia Jordi i Arnau Puig tworzą kreatywny duet, który osiągnał spektakularny sukces w mediach społecznościowych. Swoich pomysłów nie chowają jednak tylko dla siebie i to dodatkowo napędza ich...
21
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)