Nieznane oblicze Tadeusza Rolkego w Galerii Obserwacja

29 listopada o godz. 19:05 w Galerii Obserwacja w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy "Pohib" Tadeusza Rolkego. Wystawa stanowi próbę ukazania nieznanego oblicza autora kojarzonego do tej pory głównie z pracami reportażowymi i dokumentalnymi. Złożą się na nią zdjęcia krajobrazowe, martwa natura, portrety oraz listy autora.
fot. Tadeusz Rolke


On, ona, ono, to... Każdy poszukuje swojego "pohib". Słowo to w przekładzie na polski oznacza "ruch". Używane jest również - zazwyczaj w kręgu znajomych i przyjaciół, którzy w lot wychwytują jego znaczenie - na określenie powabu, sex-appealu, fascynacji i czaru pomieszanych z tajemniczością czy pewnego rodzaju niepokojem.

Wystawa jest wyprawą do wnętrza i duszy Rolkego, pokazaniem nieznanego oblicza autora kojarzonego do tej pory głównie z pracami reportażowymi i dokumentalnymi. Składa się na nią wybór zdjęć - krajobrazu, martwej natury, człowieka - oraz listów autora. W każdym z nich ukryty jest pohib. Całość opatrzona jest również tekstami Justyny Sobolewskiej, dziennikarki tygodnika "Polityka" oraz dr. Marka Kochana z Uniwersytetu Warszawskiego - odnoszą się do wystawy subiektywnie, jako kobieta i mężczyzna.

fot. Tadeusz Rolke


Tadeusz Rolke, nazywany nestorem polskiej fotografii reportażowej oraz dokumentalistą wielokulturowym, jest autorem wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych (m.in. "Fotografowałem lata sześćdziesiąte i nie tylko...", "Rozproszenie", "Wir waren hier", "Studio Rolke", "Czas wolny. Fotografie"). Współpracował z prestiżowymi pismami w Polsce i za granicą (Stern, die Zeit, der Spiegel), zajmował się fotografią mody, jego zdjęcia można zobaczyć w albumach. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim i Warszawskiej Szkole Fotografii, został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Kuratorem wystawy jest Waldemar Zdrojewski.

Szczegóły na stronie: www.obserwacja.art.pl


Tadeusz RolkePohib
Wernisaż: 29.11.2013, godz. 19:05
Termin: 30.11.2013-24.01.2014

Galeria Obserwacja
ul. Tarczyńska 3
Warszawa


fot. Tadeusz Rolke

fot. Tadeusz Rolke

fot. Tadeusz Rolke
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13