Nieznane oblicze Tadeusza Rolkego w Galerii Obserwacja

29 listopada o godz. 19:05 w Galerii Obserwacja w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy "Pohib" Tadeusza Rolkego. Wystawa stanowi próbę ukazania nieznanego oblicza autora kojarzonego do tej pory głównie z pracami reportażowymi i dokumentalnymi. Złożą się na nią zdjęcia krajobrazowe, martwa natura, portrety oraz listy autora.
fot. Tadeusz Rolke


On, ona, ono, to... Każdy poszukuje swojego "pohib". Słowo to w przekładzie na polski oznacza "ruch". Używane jest również - zazwyczaj w kręgu znajomych i przyjaciół, którzy w lot wychwytują jego znaczenie - na określenie powabu, sex-appealu, fascynacji i czaru pomieszanych z tajemniczością czy pewnego rodzaju niepokojem.

Wystawa jest wyprawą do wnętrza i duszy Rolkego, pokazaniem nieznanego oblicza autora kojarzonego do tej pory głównie z pracami reportażowymi i dokumentalnymi. Składa się na nią wybór zdjęć - krajobrazu, martwej natury, człowieka - oraz listów autora. W każdym z nich ukryty jest pohib. Całość opatrzona jest również tekstami Justyny Sobolewskiej, dziennikarki tygodnika "Polityka" oraz dr. Marka Kochana z Uniwersytetu Warszawskiego - odnoszą się do wystawy subiektywnie, jako kobieta i mężczyzna.

fot. Tadeusz Rolke


Tadeusz Rolke, nazywany nestorem polskiej fotografii reportażowej oraz dokumentalistą wielokulturowym, jest autorem wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych (m.in. "Fotografowałem lata sześćdziesiąte i nie tylko...", "Rozproszenie", "Wir waren hier", "Studio Rolke", "Czas wolny. Fotografie"). Współpracował z prestiżowymi pismami w Polsce i za granicą (Stern, die Zeit, der Spiegel), zajmował się fotografią mody, jego zdjęcia można zobaczyć w albumach. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim i Warszawskiej Szkole Fotografii, został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Kuratorem wystawy jest Waldemar Zdrojewski.

Szczegóły na stronie: www.obserwacja.art.pl


Tadeusz RolkePohib
Wernisaż: 29.11.2013, godz. 19:05
Termin: 30.11.2013-24.01.2014

Galeria Obserwacja
ul. Tarczyńska 3
Warszawa


fot. Tadeusz Rolke

fot. Tadeusz Rolke

fot. Tadeusz Rolke
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4