Nieznane oblicze Tadeusza Rolkego w Galerii Obserwacja

29 listopada o godz. 19:05 w Galerii Obserwacja w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy "Pohib" Tadeusza Rolkego. Wystawa stanowi próbę ukazania nieznanego oblicza autora kojarzonego do tej pory głównie z pracami reportażowymi i dokumentalnymi. Złożą się na nią zdjęcia krajobrazowe, martwa natura, portrety oraz listy autora.
fot. Tadeusz Rolke


On, ona, ono, to... Każdy poszukuje swojego "pohib". Słowo to w przekładzie na polski oznacza "ruch". Używane jest również - zazwyczaj w kręgu znajomych i przyjaciół, którzy w lot wychwytują jego znaczenie - na określenie powabu, sex-appealu, fascynacji i czaru pomieszanych z tajemniczością czy pewnego rodzaju niepokojem.

Wystawa jest wyprawą do wnętrza i duszy Rolkego, pokazaniem nieznanego oblicza autora kojarzonego do tej pory głównie z pracami reportażowymi i dokumentalnymi. Składa się na nią wybór zdjęć - krajobrazu, martwej natury, człowieka - oraz listów autora. W każdym z nich ukryty jest pohib. Całość opatrzona jest również tekstami Justyny Sobolewskiej, dziennikarki tygodnika "Polityka" oraz dr. Marka Kochana z Uniwersytetu Warszawskiego - odnoszą się do wystawy subiektywnie, jako kobieta i mężczyzna.

fot. Tadeusz Rolke


Tadeusz Rolke, nazywany nestorem polskiej fotografii reportażowej oraz dokumentalistą wielokulturowym, jest autorem wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych (m.in. "Fotografowałem lata sześćdziesiąte i nie tylko...", "Rozproszenie", "Wir waren hier", "Studio Rolke", "Czas wolny. Fotografie"). Współpracował z prestiżowymi pismami w Polsce i za granicą (Stern, die Zeit, der Spiegel), zajmował się fotografią mody, jego zdjęcia można zobaczyć w albumach. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim i Warszawskiej Szkole Fotografii, został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Kuratorem wystawy jest Waldemar Zdrojewski.

Szczegóły na stronie: www.obserwacja.art.pl


Tadeusz RolkePohib
Wernisaż: 29.11.2013, godz. 19:05
Termin: 30.11.2013-24.01.2014

Galeria Obserwacja
ul. Tarczyńska 3
Warszawa


fot. Tadeusz Rolke

fot. Tadeusz Rolke

fot. Tadeusz Rolke
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0