Wystawa Izabeli Urbaniak, laureatki Pięcioboju 2011, w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

27 Kwiecień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Serdecznie zapraszamy na wystawę laureatki Pięcioboju 2011 fotopolis.pl - Izabeli Urbaniak. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 17 maja o godz. 17:00 w "Fince" na krakowskim Kazimierzu. Na cykl "Mieszkam tutaj" złożą się, nawiązujące do dokonań Zofii Rydet, socjologiczne portrety Polaków. Prezentacja jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Polecamy!

Zapraszamy na wystawę laureatki Pięcioboju fotopolis.pl 2011 - Izabeli Urbaniak. Otwarcie odbędzie się w czwartek, 17 maja o godz. 18:00 w "Fince" w Krakowie.

Seria "Mieszkam tutaj" to socjologiczne portrety Polaków, pochodzących z kilku regionów Polski. Chociaż zdjęcia zostały zrobione w różnych przestrzeniach autorka zadbała o to, aby pozujący jej ludzie byli przedstawieni w podobny sposób. Oprócz portretowanych osób Izabeli Urbaniak zależało na pokazaniu prywatnej przestrzeni oraz rzeczy, którymi się otaczają. Jej ambicją było stworzenie szczegółowego opisu miejsca, w którym żyją bohaterowie. Punktem odniesienia był dla fotografki "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet, która rozpoczęła pracę nad cyklem w wieku 67 lat. Utrwalała ona wytrwale życie mieszkańców polskich wsi aż do swojej śmierci, tworząc jeden z najoryginalniejszych materiałów dokumentalnych tamtego czasu.

Gdziekolwiek jestem, obserwuję, przyglądam się ludziom, miejscom. Szukam tematów i sytuacji, które chciałabym zatrzymać w kadrze. Fotografia jest częścią mojego życia, pasją, bez której nie mogłabym być w pełni szczęśliwa - pisze o swojej twórczości Izabela Urbaniak.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Izabela Urbaniak Urodzona w 1973 r., mieszka i pracuje w Łodzi. Jest magistrem psychologii zarządzania. Ukończyła również Warszawską Szkołe Filmową, z wyróżnieniem. Obecnie jest vice prezesem ZPAF'u okręgu łódzkiego. Specjalizuje się zarówno w fotografii artystycznej jak i dokumentalnej. Jej częste wyjazdy owocują również fotografią podróżniczą. Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce. Najważniejsze osiągnięcia to: stypendium w Warszawskiej Szkole Filmowej, Grand Prix National Geographic Traveler 2008, Photo of the Year w "Photo Art Magazine" 2008, pierwsza nagroda w polskiej edycji konkursu EISA PHOTO CONTEST 2009, II nagroda Fotofestivalu w Łodzi "Photo Industrial" 2009, wyróżnienie w Sony World Photography Awards 2011, wyróżnienie BZWBK 2011, I nagroda w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Lens of Development" w kategorii fotoreportaż 11.2011, Grand Prix 5-boju fotograficznego Fotopolis.pl oraz II nagroda BZWBK 2012 w kategorii społeczeństwo.

Izabela UrbaniakMieszkam tutaj

Wernisaż: 17.05.2012, godz. 17:00
Termin: 18.05-5.06.2012
codziennie w godz. 9:00-24:00

Finka
ul. Warszauera 1
Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)