„Annie Leibovitz Sumo” – monumentalna książka powraca w nielimitowanej wersji

Autor: Maciej Zieliński

28 Lipiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Ponad 40 lat zawodowej pracy ujęte w jednej, retrospektywnej publikacji – nowa książka Annie Leibovitz to reedycja ekskluzywnego wydania w bardziej przystępnym formacie (i cenie).

Po raz pierwszy zaprezentowane w 2014 roku Sumo Annie Leibovitz było publikacją imponującą. Prace nad nią trwały kilka lat a efektem była limitowana, podpisana przez autorkę, niemal 500-stronicowa książka o wymiarach 50 x 69 cm. Ważyła 26 kg i dostarczana była z designerskim standem zaprojektowanym przez Marca Newsona. Imponująca była oczywiście również cena - bagatela 6000 euro!

Nowa edycja to kompaktowa (ale nadal słusznej wielkości 27 x 37 cm) wersja tej niezwykłej publikacji. Stanowi podsumowanie ponad 40-letniej kariery co oznacza, że znajdziemy tam zarówno wczesne reportażowe zdjęcia realizowane dla magazynu Rolling Stone, modowe sesje dla Vogue i Vanity Fair oraz oczywiście najbardziej ikoniczne portrety, które zdefiniowały ją jako światowej klasy artystkę.

Sama Leibovitz mówi, że książka jest bardzo osobista, choć narracja prowadzona jest poprzez symboliczne obrazy pop kultury, wyznaczające punkty zwrotne w jej fotograficznej podróży. Zastrzega też, że nie jest to klasyczna retrospektywa. Zdjęcia ułożone są niechronologicznie, może się nawet wydawać, że przypadkowo. „To wizualny rollercoaster" – dodaje.

Oficjalna premiera książki „Annie Leibovitz Sumo” zaplanowana jest na 1 września 2022, ale już teraz dostępna jest w przedsprzedaży.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Wydana przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu książka „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989” to największy dotychczas zbiór tekstów dotyczących polskiej...
6
Powiązane artykuły