Annie Leibovitz sportretuje zwykłych ludzi. Nowy projekt powstanie we współpracy z IKEA

Autor: Krzysztof Mularczyk

31 Styczeń 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Zamiast wielkich gwiazd Annie Leibovitz ma fotografować zwykłych ludzi w ich domach. Swój najnowszy projekt słynna fotografka będzie realizować dla IKEA

Fotografuje największe gwiazdy showbiznesu i polityki, ale w tym roku Annie Leibovitz zamierza postawić przed swoim obiektywem zwykłych ludzi. Będzie to projekt na zlecenie Grupy Ingka, największego franczyzobiorcy IKEA. Firma, jak co roku, opublikowała roczny raport „IKEA. Życie w domu 2022”. Z badania przeprowadzonego wśród ponad 37 000 osób w 37 krajach wynika, że prawie połowa ludzi na świecie (48%, w Polsce 37%) ma wrażenie, że obraz kreowany przez media nie odzwierciedla realiów ich życia w domu.

Jak czytamy w informacji prasowej, “ten szczególny rozdźwięk jest punktem wyjścia dla nowego, ekscytującego projektu” - współpracy ze znaną amerykańską fotografką. Annie Leibovitz zostanie mianowana artystką rezydentką marki IKEA i podczas swojej kadencji będzie podróżować po świecie, fotografując ludzi w ich domach w siedmiu różnych krajach: Japonii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Indiach, Szwecji i Anglii. Stworzy serię 25 portretów, które naświetlą niuanse „życia w domu", tworząc potężny dokument fotograficzny inspirowany raportem „IKEA. Życie w domu”.

“Dom zajmował zawsze ważne miejsce w mojej pracy. Od początku swojej działalności fotografuję ludzi w ich domach. To pozwala zrozumieć, kim jest dana osoba. Młodym fotografom radzę, by portretowali swoje rodziny. To jeden z najlepszych sposobów na początek. Jestem podekscytowana możliwością współpracy z IKEA w 2023 roku” - wyjaśnia Annie Leibovitz.

Przygotowywany przez IKEA raport „Życie w domu” jest największym tego typu opracowaniem na świecie. Dla firmy stanowi ważny sygnał do dalszego rozwoju i dostosowywania się do stale zmieniającego się stylu życia i potrzeb w domach ludzi na całym świecie. Wnioski z raportu mają stać się inspiracją także dla Leibovitz. Jaki będzie tego efekt? Przekonamy się wkrótce…

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
95% osób twierdzi, że robi dobre zdjęcia
95% osób twierdzi, że robi dobre zdjęcia
Ale tylko 15% robi je w poziomie. Obraz współczesnej fotografii jest zupełnie inny niż Wam się wydaje. Ciekawy wgląd w bieżące trendy oferuje badanie przeprowadzone przez firmę...
18
Bentley Helmuta Newtona idzie pod młotek. Za 1,5 mln dolarów dostaniesz też oryginalny album „Sumo”
Bentley Helmuta Newtona idzie pod młotek. Za 1,5 mln dolarów dostaniesz też oryginalny album „Sumo”
Chcecie poczuć się jak Helmut Newton w latach swojej kariery? Luksusowy samochód kultowego fotografa niebawem trafi na aukcję.
5
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Słynny holenderski fotograf zmarł nagle w Amsterdamie. O śmierci Erwina Olafa poinformowali na Instagramie jego współpracownicy ze studia.
11
Powiązane artykuły