Google Pixel 4 - tak dobry, że używa go Annie Leibovitz

3
Jędrzej Franek
17 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Wytarty frazes, mówiący o tym że najlepszy jest aparat, który mamy przy sobie, Google stara się przekuć w rzeczywistość, po raz kolejny przenosząc software'ową magię na nowy poziom.

Seria smartfonów Pixel nigdy nie starała się ścigać z konkurencją na parametry fizyczne - jasność obiektywów czy wielkość matryc. Kluczem do sukcesu produktów internetowego giganta miało być wyrafinowane przetwarzanie obrazu. Widać to także na przykładzie Pixela 4 i Pixela 4 XL, choć tym razem Google doszedł do wniosku, że drugi obiektyw może pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest najwyższa jakość zdjęć wśród smartfonów.

Otrzymujemy dwa moduły aparatu, standard szerokokątny i teleobiektyw, ale nie to jest najważniejsze.

  • Aparat główny ma obiektyw o ekwiwalencie 28 mm na pełnej klatce, f/1.7 z matrycą 12,2 megapikseli, o wielkości 1/2,55″ (piksel 1,4 µm), ze stabilizacją optyczną.
  • Drugi moduł to odpowiednik 45 mm, f/2.4 z matrycą 16 megapikseli i pikselami 1,0 µm i również jest stabilizowany.

Oba moduły mają być wykorzystywane w pracy trybu Super Resolution Zoom, który ma zapewnić zadowalające efekty nawet przy 8-krotnym zbliżeniu, dzięki danym z nowego teleobiektywu. Bardziej spektakularnie prezentuje się jednak nowy tryb HDR, z którego wysokiej efektywności znane były poprzednie Pixele.

Podgląd HDR na żywo w trybie Live HDR+.

Wielu fotografów zapewne marzy o możliwości rozszerzonej ingerencji w finalną ekspozycję w czasie rzeczywistym i Pixel 4 daje taką możliwość. Na etapie robienia zdjęcia możemy za pomocą dedykowanych suwaków zmieniać wygląd cieni i prześwietleń, a algorytmy aparatu dodatkowo poprawią końcowe ujęcie w kierunku parametrów, które wybraliśmy.

Google bazuje tutaj na uczeniu maszynowym, podobnie jak w przypadku udoskonalonego automatycznego balansu bieli, który ma działać bezprecedensowo trafnie nie tylko w trybie Night Sight.

Zdjęciami rozgwieżdżonego nieba Internet jest przesycony, ale ile z nich zostało wykonanych za pomocą smartfonu? W trybie Night Sight aparat może wykonać ekspozycję o długości do czterech minut. Jest to kompozycja kilkunastu zdjęć robionych na krótszych czasach naświetlania. Oprogramowanie aparatu według producenta radzi sobie bez problemów z ich łączeniem, biorąc pod uwagę wpływ ruchu obrotowego Ziemi.

Wątpliwości może budzić realizacja trybu portretowego. Doczekał się on usprawnień i oczywiście bierze pod uwagę dane z teleobiektywu przy komponowaniu efektu bokeh i ma szczególnie dobrze radzić sobie z naturalną separacją głównego obiektu od tła, ale podstawowe zdjęcie wykonywane jest za pomocą obiektywu szerokokątnego z 1,5-krotnym cropem. Ciekawe zatem jak aparat będzie sobie radził w tym wypadku ze zniekształceniami optycznymi.

Swoją opinię wyraziła już Annie Leibovitz, która wypowiada się o Pixelu 4 w samych superlatywach i za pomocą smartfonu zrealizowała projekt fotograficzny z udziałem aktywistów.

 

Szkoda, że wraz z premierą nowego urządzenia i podkreślaniem nacisku jego potencjału fotograficznego, Google rezygnuje z udostępniania nowym użytkownikom darmowej przestrzeni dyskowej do przechowywania zdjęć w pełnej rozdzielczości. Widocznie Internet robi się za ciasny.

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
Smartfony chińskiej marki przez długi czas kusiły klientów raczej ceną niż dobrą jakością zdjęć, współpraca z Samsungiem i nowa, przełomowa matryca mają to zmienić. DxO Mark już dał się...
32
11
iPhone 11 kontra średnioformatowy Fujifilm GFX 100. Czy potrafisz wskazać różnicę?
iPhone 11 kontra średnioformatowy Fujifilm GFX 100. Czy potrafisz wskazać różnicę?
Co robi lepsze zdjęcia? Najnowszy smartfon czy aparat za 50 tys. złotych? Odpowiedź wcale nie jest tak prosta, jak myślisz.
99
10
Zhiyun Smooth Q2 - najmniejszy zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku
Zhiyun Smooth Q2 - najmniejszy zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku
Po zaprezentowanym w sierpniu DJI Osmo Mobile 3 myśleliśmy, że w kwestii gimbali do smartfonów nic nas już nie zaskoczy. Tymczasem Zhiyun pokazuje model o zbliżonych...
0
0