Wiemy, jak będzie wyglądał Kalendarz Pirelli 2017

1
Maciej Luśtyk
29 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

W maju dowiedzieliśmy się, że autorem tegorocznego kalendarza po raz trzeci zostanie Peter Lindbergh. Teraz poznaliśmy więcej szczegółów, a twórcy udostępniają zapowiedz, która pozwala nam zajrzeć za kulisy produkcji.

Kalendarz Pirelli początkowo służył jako narzędzie marketingowe, w którym zdjęcia roznegliżowanych kobiet miały skusić do zakupu produktów marki. Skierowany do wąskiego grona najważniejszych klientów firmy stał się produktem ekskluzywnym i szybko zyskał popularność, a do kolejnych sesji zostały zapraszane największe nazwiska świata mody i fotografii.

Tegoroczna edycja z pewnością będzie wyjątkowa. Po pierwsze dlatego, że za obiektywem po raz trzeci staje uznany fotograf Peter Linbergh, a po drugie dlatego, że postanowiono utrzymać zapoczątkowany w zeszłym roku kierunek. Pokazywane ma być naturalne piękno kobiet, bez zbędnego negliżu, jednak wszystko zapowiada się dużo bardziej intrygująco niż w przypadku zeszłorocznych sesji wykonanych przez Annie Leibowitz, które choć były ciekawe, to zwyczajnie monotonne.

 

Jak sugerują najnowsze doniesienia, modelki zostały sfotografowane bez zbędnego makijażu czy stylizacji. Sam fotograf określa je mianem “przekazu zrywającego z fałszywym ideałem piękna w branży”. Tym ciekawiej, że modelkami będą - często mylnie kojarzone z doskonałością - gwiazdy świata filmu i teatru, a dokładnie: Lupita Nyong’o, Jessica Chastain, Uma Thurman, Nicole Kidman, Lea Seydoux, Robin Wright, Zhang Ziyi, Helen Mirren, Rooney Mara, Penelope Cruz, Julianne Moore, Charlotte Rampling, Alicia Vikander, Kate Winslet oraz Jessica Chastain.

Pojawi się także akcent polityczny, Anastazja Ignatowa - profesor teorii polityki Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, choć trudno powiedzieć czy to akurat krok w dobrym kierunku.

fot. pirelli.com

- Chcę skorzystać z tej okazji, by pokazać wrażliwość i prawdziwe emocje kobiet, które znam, kocham i od wielu lat podziwiam. Zdjęcia powstają w Berlinie, Los Angeles, Londynie i Nowym Jorku. - komentuje Linbergh.

Ostateczny kształt kalendarza poznamy w grudniu, gdy zostanie oficjalnie zaprezentowany. Nie ma jednak co liczyć na to, by stać się jego posiadaczem. Co roku drukowanych jest tylko kilkanaście tysięcy egzemplarzy, które prezentowane są starannie wyselekcjonowanym osobom. Do samej Polski trafia raptem około 150 sztuk.

72-letni dziś Peter Lindbergh to jedna z najważniejszych i najbardziej inspirujących postaci świata fotografii. Jego czarno-białe, naturalistyczne, a zarazem przesiąknięte humanizmem zdjęcia odmieniły pod koniec lat 80. wygląd rynku mody. Wykonana przez niego w 1990 roku okładka dla magazynu Vogue, na której znajdywały się młode Linda Evangelista, Naomi Campbell, Tatjana Patitz, Cindy Crawford i Christy Turlington, uważana jest za jedną z tych, które zapoczątkowały erę supermodelek. Autor 9 albumów. Jego prace znajdują się w kolekcji galerii i muzeów na całym świecie.

Więcej informacji o nowym kalendarzu znajdziecie pod adresem pirelli.com.

(fot. pirelli.com)

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
22 pomysły na lepsze zdjęcia w 2020 roku. Styczniowy numer Digital Camera Polska już w sprzedaży
22 pomysły na lepsze zdjęcia w 2020 roku. Styczniowy numer Digital Camera Polska już w sprzedaży
Na sklepowe półki trafia właśnie najnowsze wydanie magazynu Digital Camera Polska, a w nim m.in.: inspiracje i porady na temat rozwijania fotograficznych umiejętności....
1
0
Jaka naprawdę jest Warszawa? Projekt „Puls” to próba zbadania współczesnej tożsamości stolicy
Jaka naprawdę jest Warszawa? Projekt „Puls” to próba zbadania współczesnej tożsamości stolicy
Znani fotografowie, artyści, działacze i pisarze - 12 twórców przez ostatni rok skupiało się na badaniu pulsu Warszawy. Rezultatem są dwie książki, archiwum...
4
0
Zima to doskonały czas na fotografię czarno-białą. Poznaj ją z najnowszym wydaniem Digital Camera Polska
Zima to doskonały czas na fotografię czarno-białą. Poznaj ją z najnowszym wydaniem Digital Camera...
Zimą nie ma co fotografować? Monochrom zmieni wasze zdanie. W najnowszym numerze DCP podpowiadamy co i jak fotografować w czerni i bieli. Oprócz tego jak zawsze...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)