Kalendarz Pirelli 2023 - kobiece muzy Emmy Summerton

Pirelli zaprezentowało najnowsza odsłonę swojego kultowego kalendarza. Po raz pierwszy od 8 lat jego przedmiotem znów stają się modelki, które uchwyciła znana ze swojego sennego stylu australijska fotografka Emma Summerton.

Autor: Maciej Luśtyk

12 Grudzień 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Przed wami tegoroczny The Cal. Choć bohaterkami tegorocznej odsłony kalendarza Pirelli po raz pierwszy od niemal dekady znów są modelki, charakterystycznie dla wszystkich jego ostatnich edycji, głównym tematem wcale nie jest ciało. Zamiast tego kalendarz staje się pretekstem do opowiedzenia większej historii.

Tegoroczny the Cal to próba przedstawienia współczesnych kobiecych muz

Motywem przewodnim Kalendarza Pirelli na rok 2023 jest hasło „Love Letter to the Muse”. 14 zaproszonych do projektu modelek wciela się w 14 różnych kobiecych muz, które na przestrzeni życia stały się inspiracją dla australijskiej fotografki Emmy Summerton, odpowiedzialnej za tegoroczną warstwę wizualną. Każda sesja jest zaś interpretacją innej odsłony kobiecej kreatywności.

fot. Emma Summerton, "The Performer", Cara Delevigne / Kalendarz Pirelli 2023

Mamy więc kreacje uosabiające postaci pisarza, muzyka czy malarza, ale też aktywisty, mędrca, atlety czy leśnej wróżki. W role te wcielają się najważniejsze współczesne nazwiska ze świata modelingu - kobiety, które nie tylko osiągnęły komercyjna karierę, ale także uznawane są za najbardziej wpływowe i przełamujące schematy.

fot. Emma Summerton, "The Athlete", Lauren Wasser

Przed obiektywem fotografki stanęły: Cara Delevingne, Emily Ratajkowski, Ashley Graham, Bella Hadid, Karlie Kloss, Adut Akech, Lila Moss, Adwoa Aboah, Lauren Wasser, He Cong, Precious Lee, Sasha Pivovarova, Guinevere van Seenus i Kaya Wilkins.

Za sterami Kalendarza Pirelli na rok 2023 stanęła australijska fotografka modowa Emma Summerton

Jeśli chodzi o stronę wizualną, The Cal kolejny raz powraca do mocnych stylizacji i bogatej scenografii. Całość utrzymana jest w onirycznym klimacie, który wydaje się czerpać z różnych trendów lat 60., 70. i 80. XX wieku. To charakterystyczne tropy dla tegorocznej fotografki Emmy Summerton, która znana jest ze swojego niepokojącego, onirycznego stylu.

fot. Emma Summerton, "The Photographer", Guinevere Van Seenus / Kalendarz Pirelli 2023

fot. Emma Summerton, "The Activist", Ashely Graham / Kalendarz Lavazza 2023

fot. Emma Summerton, "The Writer", Emily Ratajkowski / Kalendarz Pirelli 2023

fot. Emma Summerton, "The Sprite", Bella Hadid / Kalendarz Pirelli 2023

fot. Emma Summerton, "The Storyteller", Precious Lee / Kalendarz Pirelli 2023

Niestety wśród publicznie udostępnionych, oficjalnych kadrów nie ma wszystkich sesji, które powstały w ramach tegorocznego kalendarza Pirelli. Wszystkie zdjęcia z tegorocznej edycji możemy zobaczyć jedynie pod koniec filmu towarzyszącego publikacji.

„Prace Emmy Summerton zwróciły moją uwagę ze względu na swój senny charakter, bogactwo kolorów i wyobraźnie. Żyjemy w czasach, w których rzeczywistość i nierzeczywistość spotykają się z ogromną częstotliwością. Summerton wydała mi się artystką, która jest w stanie to idealnie zinterpretować, a jednocześnie wnieść swój wkład w dziedzictwo kalendarza Pirelli” - komentuje Marco Tronchetti Provera, dyrektor generalny Pirelli.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji i szczegółowe opisy każdego z projektów wchodzących w skład kalendarza znajdziecie na stronie pirellicalendar.pirelli.com.

Kalendarz Pirelli - historia publikacji

Kalendarz Pirelli początkowo służył jako narzędzie marketingowe, które poprzez zdjęcia roznegliżowanych kobiet miało skusić do zakupu produktów znanej marki. Skierowany do wąskiego grona najważniejszych klientów firmy, stał się produktem ekskluzywnym i szybko zyskał status kultowego, co podniosło jego rangę i sprawiło, że do kolejnych sesji zostały zapraszane największe nazwiska świata mody i fotografii.

Przeczytaj także:
Zobacz, jak powstaje Kalendarz Pirelli 2022 - fotografuje znany muzyk Bryan Adams

Po rocznej przerwie powraca Kalendarz Pirelli. Tym razem za jego realizację odpowiada muzyk (i fotograf) Bryan Adams, przed obiektywem zobaczymy zaś gwiazdy estrady. [Czytaj więcej]
Jak wygląda współczesna Julia? Oto kalendarz Pirelli 2020

„Miłość ma wiele twarzy, ale tylko jedno imię”. Najnowszy kalendarz Pirelli, za którego kształt odpowiadał Paolo Roversi to próba odnalezienia szekspirowskiej Julii. [Czytaj więcej]
Kalendarz Pirelli 2019 - za jego powstanie odpowiadał Albert Watson

Kiedy w czerwcu dowiedzieliśmy się, że za realizację najnowszego kalendarza Pirelli będzie odpowiadał Albert Watson, spodziewaliśmy się iście filmowych kadrów. Dziś już wiemy, że warto było czekać - 46 wydanie rocznego kalendarza Pirelli jest zupełnie inne od pozostałych. [Czytaj więcej]

Edycja na rok 2022 zadebiutuje w listopadzie i jak zawsze zostanie sprezentowana wąskiemu gronu skrupulatnie wybranych osób. Do samej Polski co roku trafia raptem kilka egzemplarzy.

Więcej informacji o kalendarzu Pirelli znajdziecie pod adresem pirellicalendar.pirelli.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
9
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Jego zdjęcia porównywane są do malarstwa. Gra światłocieniem i planami, wypatrując surrealizmu w codziennych scenach ulicznych. Brad Jones od dwunastu lat mieszka...
11
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Za nami kolejna edycja nakierowanego na fotografię artystyczną konkursu Fine Art Photography Awards. Kolejny raz jedną z głównych nagród zdobył Polak - Łukasz Spychała został wybranym...
70
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)