Obsesje relacji - związki międzyludzkie w obiektywie 4 polskich fotografek

Autor: Redakcja Fotopolis

23 Marzec 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Galeria Centrala zaprasza do Poznania na wystawę „Obsesje relacji”, która podsumowuje rok w ramach sabatów fotograficznych - cyklicznych spotkań dla kobiet zajmujących się fotografia. Zdjęcia można oglądać do 15 kwietnia.

Wystawa "Obsesje relacji" prezentuje prace poznańskich fotografek zajmujących się rozmaitymi formami fotografii. Podsumowując rok wspólnej pracy twórczej w ramach sabatu fotograficznego, artystki pokażą cztery indywidualne opowieści. Sabaty fotograficzne to cykliczne spotkania skierowane do kobiet zajmujących się fotografią, które podejmują ważne dla uczestniczek tematy.

4 spojrzenia na temat relacji

fot. Kasia Chlebowska

Poprzez budujące się w grupie zaufanie, udało się wypracować intensywną kreatywnie atmosferę. To cztery różne spojrzenia, gdy twórca kreuje tworzywo odciskając piętno także i na samym sobie poprzez obsesyjne przyglądanie się relacjom.

Zobaczymy m.in. fotografie przedstawiające relacje matki i jej dorastającej córki oraz wchodzenia obu w dwa odrębne kobiece światy (Marta Szyszka). Doświadczymy opowieści pokazanej na inscenizowanych fotografiach i kolażach podejmujących temat wspomnień o matce, by zneutralizować trudne doświadczenia z dzieciństwa (Kasia Chlebowska).

fot. Marta Szyszka

Przyjrzymy się również artystkom na analogowych portretach, powstałych podczas osobistych spotkań w miejscach dla nich ważnych, gdy osoba fotografująca i fotografowana zamieniają się rolami przyglądając się sobie nawzajem (Justyna Śmidowicz-Cegła). Na koniec wejdziemy w świat grupy artystek współtworzących sabat fotograficzny. Gesty, dłonie, twarze stały się motywem wiodącym fotografii pokazujących ciała w odrealnionych formach (Anka Gregorczyk).

fot. Justyna Śmidowicz-Cegła

fot. Anka Gregorczyk

Kiedy i gdzie?

Wystawa prezentowana jest w Galerii Centrala przy pl. Ratajskiego 3a w Poznaniu. Ekspozycja potrwa do 15.04 i będzie można odwiedzić ją od środy do piątku w godzinach 15-19 oraz w soboty w godzinach 12-16 w ramach oprowadzań autorskich.

1.04 odbędzie się z kolei spotkanie i dyskusja o twórczości fotograficznej kobiet, prowadzona przez Małgorzatę Wakuluk z Polish Women Photographers.

Sylwetki autorek

Kasia Chlebowska - wszechstronnie wykształcona humanistka, absolwentka filozofii na  UAM w Poznaniu, filologii polskiej UWM w Olsztynie, Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka podyplomowych studiów fotograficznych  w CDV w Poznaniu. Laureatka  stypendium artystycznego Prezydenta Miasta w rodzinnym Elblągu. Laureatka kilku edycji Wielkopolska Press Photo. Publikowała m.in w Political Critiqe, w miesięczniku teatralnym "Teatr". W przeszłości pracowała jako stewardessa. Obecnie projektuje kolaże i zajmuje się fotografią komercyjną, głównie reklamową oraz produktową.

chlebowskaphoto.portfoliobox.net

Anka Gregorczyk - fotografka dokumentalistka, członkini FOTSPOT oraz ZPAF, członkini Women Photograph; z wykształcenia urbanistka i planistka przestrzenna. W swojej fotografii skupia się na reinterpretacji przestrzeni życia człowieka i zmienianych przez jego aktywność krajobrazach. Bliski jest jej nurt nowej topografii i fotografii narracyjnej. Inicjatorka i prezes FOTSPOT, założycielka i dyrektor artystyczna  Galerii Centrala. Kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka życia fotograficznegou; autorka licznych tekstów i wywiadów z architektami, przez blisko 10 lat fotografowała dla magazynów i portali architektonicznych polskich i zagranicznych. Laureatka licznych konkursów i przeglądów fotograficznych w Polsce i zagranicą. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych; laureatka stypendium twórczego Miasta Poznania.

annagregorczyk.com

Marta Szyszka -  biolożka molekularna, pracująca na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz fotografka (absolwentka kierunku Fotografia Collegium da Vinci oraz Akademii Tomasza Tomaszewskiego). Laureatka Grand Press Photo w 2019 r., I nagroda w kategorii Projekt dokumentalny. Laureatka konkursów zagranicznych Documentary Photography Award oraz Documentary Family Award (2022r.) i TIFA (2021r.). Najchętniej fotografuje codzienność. Najczęściej pracuje w trybie projektów długoterminowych. Interesuje ją człowiek w każdej przestrzeni życia oraz przyroda. Członkini Polish Women Photographers.

martaszyszka.com

Justyna Śmidowicz-Cegła - magisterka sztuki, malarka, fotografka. Ukończyła studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Uczestniczka  wystawy konkursowej pt.: Najlepsze Dyplomy ASP 2015 w Gdańsku. Uczestniczka rezydencji artystycznej w CK ZAMEK w Poznaniu. W 2016 r. została nominowana do udziału w 12. Konkursie im. E. Gepperta. Autorka publikacji pt.: Życie jest takie jakby właśnie wydana przez niezależną oficynę Ostrøv.. Na swoim koncie ma również udział w publikacji stayathome_zin wydanej przez Zintekę .Od 2012 r. prowadzi bloga fotograficznego http://mjuii.tumblr.com. W fotografii interesują ją zagadnienia związane z przestrzeniami, które kształtuje człowiek intencjonalnie bądź nieświadomie. Działa intuicyjnie, bardzo często używając w swoich poszukiwaniach fotografii analogowej w swoich poszukiwaniach.

justynacegla.pl

Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły