Peter Lindbergh autorem kalendarza Pirelli 2017

2
Maciej Luśtyk
24 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Peter Lindbergh to pierwszy w historii fotograf, który po raz trzeci zostanie zostanie autorem sławnego na cały świat kalendarza Pirelli. Czego spodziewać się po najbliższym wydaniu?

Kalendarz Pirelli początkowo służył jako narzędzie marketingowe, w którym zdjęcia roznegliżowanych kobiet miały skusić do zakupu produktów marki. Skierowany do wąskiego grona najważniejszych klientów firmy stał się produktem ekskluzywnym i szybko zyskał popularność, a do kolejnych sesji zostały zapraszane największe nazwiska świata mody i fotografii.

Publikacja na przestrzeni lat zyskała status kultowej, a każdego roku osoby zainteresowane modą i fotografią niecierpliwie oczekuje informacji na temat tego, kto zostanie autorem kolejnej edycji. W tym roku czeka nas niemała niespodzianka. Za aparatem po raz trzeci stanie bowiem sam Peter Lindbergh - ikona fotografii modowej. Warto wspomnieć, że dokona tego jako pierwszy fotograf na świecie.

fot. Peter Lindbergh, Kalendarz Pirelli 1996

- Chciałbym podziękować Panu Tronchetti za zmianę reguł i umożliwienie mi zostania pierwszym w ponad 50-letniej historii kalendarza fotografem, który po raz trzeci stanie za sterami jego produkcji. Chcę skorzystać z tej okazji, by pokazać wrażliwość i prawdziwe emocje kobiet, które znam, kocham i od wielu lat podziwiam. Zdjęcia powstaną w Berlinie, Los Angeles, Londynie i Nowym Jorku. - komentuje Lindbergh na swoim Instagramowym profilu.

Z kalendarzem Pirelli współpracował już trzykrotnie, a dwukrotnie jako jego autor - w 1996 i 2002 roku. Edycja z 2002 roku była dość szczególna dla historii kalendarza. Po raz pierwszy na zdjęciach pojawiły się bowiem aktorki. Fotograf był także współautorem jubileuszowego projektu wydanego z okacji 50-lecia kalendarza.

fot. Peter Lindbergh, Kalendarz Pirelli 2002

Czego spodziewać się po kalendarzu? Z pewnością będzie bardziej modowo niż ostatnio i miejmy nadzieję, że również ciekawiej. Autorka tegorocznego wydania, Annie Leibovitz odeszła bowiem od klasycznej formuły kalendarza i zamiast modelek sfotografowała artystki, pisarki, sportsmenki i inne inspirujące kobiety, które angażują się społecznie. I choć pomysł był ciekawy, to same zdjęcia były monotonne.

fot. Peter Lindbergh, Kalendarz Pirelli 1996

72-letni dziś Peter Lindbergh to jedna z najważniejszych i najbardziej inspirujących postaci świata fotografii. Jego czarno-białe, naturalistyczne, a zarazem przesiąknięte humanizmem zdjęcia odmieniły pod koniec lat 80. wygląd rynku mody. Wykonana przez niego w 1990 roku okładka dla magazynu Vogue, na której znajdywały się młode Linda Evangelista, Naomi Campbell, Tatjana Patitz, Cindy Crawford i Christy Turlington, uważana jest za jedną która zapoczątkowała erę supermodelek. Autor 9 albumów. Jego prace znajdują się w kolekcji galerii i muzeów na całym świecie.

Więcej zdjęć informacji o fotografie znajdziecie pod adresem peterlindbergh.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Igor Kostin - fotograf z Czarnobyla
Igor Kostin - fotograf z Czarnobyla
26 kwietnia 1986 roku, kilka godzin po wybuchu reaktora nr 4, nad elektrownią jądrową w Czarnobylu zawisa śmigłowiec. Już podczas lotu z Kijowa podróżujący nim...
212
5
Wspólne doświadczanie izolacji - Spitsbergen według Anny Musiałówny
Wspólne doświadczanie izolacji - Spitsbergen według Anny Musiałówny
Próba przeczekania wiatru, to nowa publikacja Fundacji Archeologia Fotografii, w której zawarto selekcję zdjęć Anny Musiałówny, wykonanych podczas jej trzymiesięcznego pobytu w krainie...
107
0
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula Trevora
Pewnego razu we wschodnim Londynie - angielska stolica lat 70. i 80. na nieznanych zdjęciach Paula...
Paul Trevor od kilkudziesięciu lat fotografuje mieszkańców londyńskiego East Endu. Właśnie ukazała się pierwsza książka z serii poświęconej kultowej dzielnicy. Pozycja...
24
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)