“Serdeczne, szczere spojrzenie”. Pośmiertny album Petera Lindbergha pokaże wiele nieznanych zdjęć mistrza fotografii

0

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Styczeń 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Tuż przed śmiercią Peter Lindbergh planował pierwszą w pełni autorską wystawę swoich prac. Wśród blisko 150 zdjęć, które miały się na niej pojawić, znalazło się wiele nigdy nie publikowanych fotografii artysty. Wzruszający Untold Stories z przedmową reżysera Wima Wendersa można już zamawiać w przedsprzedaży.

Peter Lindbergh odbierał własne zdjęcia bardzo osobiście. "Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem swoje prace na projekcie wystawy, przeraziłem się. Ale to było miłe uczucie, powalające zderzenie z samym sobą" - powiedział. Nie doczekał się wystawy, która rozpocznie się w Düsseldorfie już za kilka dni, 5 lutego. Ale zdążył przygotować katalog, który ma ogromną wartość dla wielbicieli jego twórczości.

To nie będzie zwykły album ze zdjęciami, ale najbardziej intymna książka Lindbergha, w której opowie nam o sobie oraz o swojej pracy. Znakomity reżyser Wim Wenders, bliski przyjaciel fotografa, również przybliży czytelnikom jego postać.

150 zdjęć, z których wiele opublikowanych zostanie po raz pierwszy

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Album będzie zawierał blisko 150 prac, które Lindbergh tworzył od lat 80. we współpracy z takimi magazynami, jak „Vogue”, „Harper’s Bazaar”, „Roling Stone” i „Wall Street Journal”. Wielu z nich wcześniej nie pokazywał. Na zdjęciach pojawią m.in. Uma Thurman, Nicole Kidman, Jessica Chastain, Jeanne Moreau, Naomi Campbell i Robin Wright.

“To serdeczne, szczere spojrzenie” - pisze Wenders. Jego zdaniem twórczość Lindbergha jest postulatem lepszego świata opartego na wzajemności i szczerości. To rzeczywistość, w której relacje między kobietami i mężczyznami są czymś naturalnym i prostym.

Tekst: Piotr Kalisz

Peter Lindbergh - "Untold Stories"

  • Autor: Felix Kramer, Wim Wenders
  • Wydawnictwo: Taschen GMBH
  • Oprawa: Twarda
  • Język: Angielski
    Liczba stron: 320
  • Format 360 x 270 mm

Album ukaże się w lutym nakładem wydawnictwa Taschen. Będzie kosztował blisko 300 złotych. Już teraz można go zamawiać w księgarni Bookoff w przedsprzedażowej, promocyjnej cenie 249 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem bookoff.pl

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Magazyn Digital Camera świętuje 10 lat obecności na polskim rynku. Z tej okazji powstało specjalne urodzinowe wydanie, a w nim między innymi hołd dla Helmuta Newtona, który w tym miesiącu...
5
0
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich teoretyków fotografii
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich...
„Wojciech Tuszko – fotograf” to pierwsza publikacja książkowa w całości poświęcona znanemu chemikowi i teoretykowi fotografii, który przez kilkadziesiąt lat był również czynnym fotografem.
53
0
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Jesienna fotografia przyrody, inspirujące wywiady, testy sprzętowych nowości i kreatywne fotoprojekty. Wszystko to, i wiele więcej, znajdziecie w najnowszym numerze Digital Camera Polska
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)