Interesujesz się filmami poklatkowymi? Nowa aktualizacja Canona ułatwi ich tworzenie

Autor: Maciej Luśtyk

6 Maj 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Marzysz o stworzeniu swojej własnej animacji poklatkowej? Z nowym firmwarem do aparatu Canon EOS R5 cały proces stać ma się dużo wygodniejszy.

Canon EOS R nie jest być może najlepszym bezlusterkowce do fotografowania i filmowania, jaki można kupić w tym pułapie cenowym, ale może okazać się bardzo ciekawą pozycją dla osób zainteresowanych animacją poklatkową.

Większa rozdzielczość podglądu i focus peaking

Najnowsza, opcjonalna aktualizacja tego korpusu wprowadza istotne usprawnienia dla osób korzystających z oprogramowania Dragonframe (standard w pracy nad filmami poklatkowymi). W jej ramach, przy podłączeniu aparatu przez USB otrzymamy teraz znacznie większy podgląd obrazu (1920 x 1280 px), co umożliwi bardziej precyzyjne ustawianie ostrości i łatwiejszą ocenę kadru. Dla porównania, w przypadku modelu 5D Mark IV było to tylko 960 x 640 px, a i możliwości najnowszych bezlusterkowców Nikona i Sony w tym zakresie kończą się na rozdzielczości 1024 x 680.

Oprócz tego, być może nawet bardziej istotną nowością jest możliwość skorzystania z peakingu ostrości podczas podglądu obrazu, co w przypadku niewielkich obiektów i dużych zbliżeń okaże się zapewne nieocenioną pomocą.

Canon daje, Canon zabiera

Nowe oprogramowanie przynosi także pewne ograniczenia. Wraz z nowym firmwarem niemożliwe będzie wypuszczanie sygnału przez HDMI, kontrolowanie ustawień ekranu, a w przypadku niektórych ustawień nie będzie działać też wspomniany peaking ostrości. Jest to więc aktualizacja nakierowana na określoną niszę.

Nowy firwmare oferowany jest w formie specjalnej usługi serwisowej w cenie 100 dolarów. Oprócz tego, Canon będzie oferował możliwość kupienia korpusu już z zainstalowanym fabrycznie uaktualnieniem do fotografii poklatkowej.

Na razie nie wiemy kiedy usługa będzie dostępna w Polsce.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem usa.canon.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Photoshop on the Web - przeglądarkowa wersja PS oficjalnie dostępna
Photoshop on the Web - przeglądarkowa wersja PS oficjalnie dostępna
Po ponad dwóch latach w fazie beta, Adobe oficjalnie prezentuje przeglądarkową wersję Photoshopa. Ma wszystkie podstawowe funkcje i wykorzystuje nowości AI, ale niestety nie jest...
6
FilmLab 3 - skany z aparatu niczym ze skanera Noritsu
FilmLab 3 - skany z aparatu niczym ze skanera Noritsu
Filmlab prezentuje najnowszą generację swojej aplikacji do wygodnej digitalizacji negatywów przy pomocy aparatów cyfrowych. Producent obiecuje, że dzięki nowym algorytmom, rezultaty...
9
Nowe Adobe Express już dostępne - alternatywa dla Canva wspierana AI
Nowe Adobe Express już dostępne - alternatywa dla Canva wspierana AI
Adobe zaprezentowało nową odsłonę webowej aplikacji Express, służącej do szybkiego i wygodnego tworzenia różnego rodzaju grafik, filmików i animacji na potrzeby internetu. Nowe Adobe...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)