Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Interesujesz się filmami poklatkowymi? Nowa aktualizacja Canona ułatwi ich tworzenie

0

Autor: Maciej Luśtyk

6 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Marzysz o stworzeniu swojej własnej animacji poklatkowej? Z nowym firmwarem do aparatu Canon EOS R5 cały proces stać ma się dużo wygodniejszy.

Canon EOS R nie jest być może najlepszym bezlusterkowce do fotografowania i filmowania, jaki można kupić w tym pułapie cenowym, ale może okazać się bardzo ciekawą pozycją dla osób zainteresowanych animacją poklatkową.

Większa rozdzielczość podglądu i focus peaking

Najnowsza, opcjonalna aktualizacja tego korpusu wprowadza istotne usprawnienia dla osób korzystających z oprogramowania Dragonframe (standard w pracy nad filmami poklatkowymi). W jej ramach, przy podłączeniu aparatu przez USB otrzymamy teraz znacznie większy podgląd obrazu (1920 x 1280 px), co umożliwi bardziej precyzyjne ustawianie ostrości i łatwiejszą ocenę kadru. Dla porównania, w przypadku modelu 5D Mark IV było to tylko 960 x 640 px, a i możliwości najnowszych bezlusterkowców Nikona i Sony w tym zakresie kończą się na rozdzielczości 1024 x 680.

Oprócz tego, być może nawet bardziej istotną nowością jest możliwość skorzystania z peakingu ostrości podczas podglądu obrazu, co w przypadku niewielkich obiektów i dużych zbliżeń okaże się zapewne nieocenioną pomocą.

Canon daje, Canon zabiera

Nowe oprogramowanie przynosi także pewne ograniczenia. Wraz z nowym firmwarem niemożliwe będzie wypuszczanie sygnału przez HDMI, kontrolowanie ustawień ekranu, a w przypadku niektórych ustawień nie będzie działać też wspomniany peaking ostrości. Jest to więc aktualizacja nakierowana na określoną niszę.

Nowy firwmare oferowany jest w formie specjalnej usługi serwisowej w cenie 100 dolarów. Oprócz tego, Canon będzie oferował możliwość kupienia korpusu już z zainstalowanym fabrycznie uaktualnieniem do fotografii poklatkowej.

Na razie nie wiemy kiedy usługa będzie dostępna w Polsce.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem usa.canon.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
Program do edycji wideo stworzony przez Blackmagic Design coraz chętniej używany jest jako alternatywa dla Adobe Premiere Pro. Główną zaletą jest oczywiście fakt, że...
34
3
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Sztuczna inteligencja porówna jasność i ostrość, oceni kolory i odrzuci zdjęcia, na których bohaterowie akurat mrugali. Brzmi jak mnóstwo oszczędzonego...
6
0
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
18
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)