Interesujesz się filmami poklatkowymi? Nowa aktualizacja Canona ułatwi ich tworzenie

0

Autor: Maciej Luśtyk

6 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Marzysz o stworzeniu swojej własnej animacji poklatkowej? Z nowym firmwarem do aparatu Canon EOS R5 cały proces stać ma się dużo wygodniejszy.

Canon EOS R nie jest być może najlepszym bezlusterkowce do fotografowania i filmowania, jaki można kupić w tym pułapie cenowym, ale może okazać się bardzo ciekawą pozycją dla osób zainteresowanych animacją poklatkową.

Większa rozdzielczość podglądu i focus peaking

Najnowsza, opcjonalna aktualizacja tego korpusu wprowadza istotne usprawnienia dla osób korzystających z oprogramowania Dragonframe (standard w pracy nad filmami poklatkowymi). W jej ramach, przy podłączeniu aparatu przez USB otrzymamy teraz znacznie większy podgląd obrazu (1920 x 1280 px), co umożliwi bardziej precyzyjne ustawianie ostrości i łatwiejszą ocenę kadru. Dla porównania, w przypadku modelu 5D Mark IV było to tylko 960 x 640 px, a i możliwości najnowszych bezlusterkowców Nikona i Sony w tym zakresie kończą się na rozdzielczości 1024 x 680.

Oprócz tego, być może nawet bardziej istotną nowością jest możliwość skorzystania z peakingu ostrości podczas podglądu obrazu, co w przypadku niewielkich obiektów i dużych zbliżeń okaże się zapewne nieocenioną pomocą.

Canon daje, Canon zabiera

Nowe oprogramowanie przynosi także pewne ograniczenia. Wraz z nowym firmwarem niemożliwe będzie wypuszczanie sygnału przez HDMI, kontrolowanie ustawień ekranu, a w przypadku niektórych ustawień nie będzie działać też wspomniany peaking ostrości. Jest to więc aktualizacja nakierowana na określoną niszę.

Nowy firwmare oferowany jest w formie specjalnej usługi serwisowej w cenie 100 dolarów. Oprócz tego, Canon będzie oferował możliwość kupienia korpusu już z zainstalowanym fabrycznie uaktualnieniem do fotografii poklatkowej.

Na razie nie wiemy kiedy usługa będzie dostępna w Polsce.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem usa.canon.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Nikon Webcam Utility - aparaty jako kamery internetowe dla użytkowników Windowsa
Nikon Webcam Utility - aparaty jako kamery internetowe dla użytkowników Windowsa
Wzorem innych producentów, także i Nikon wypuszcza oprogramowanie, które umożliwi wykorzystywanie korpusów producenta w roli kamer internetowych. Póki co, wsparcie...
1
0
Boris FX Optics - efekty z Hollywood dla fotografów
Boris FX Optics - efekty z Hollywood dla fotografów
Nowe oprogramowanie cenionego producenta pozwoli stosować filmowe efekty i grading z hollywoodzkich produkcji podczas edycji nieruchomych zdjęć. Boris FX Optics to samodzielne oprogramowanie lub...
9
1
MyHeritage Photo Enhancer - sztuczna inteligencja, która da nowe życie starym fotografiom
MyHeritage Photo Enhancer - sztuczna inteligencja, która da nowe życie starym fotografiom
Układy AI to prawdopodobnie przyszłość edycji zdjęć. O ile jednak jeszcze nie robią furory w temacie postprodukcji, to już teraz są w stanie dokonać lepszej...
74
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)