LR/Instagram - publikuj na Instagramie bezpośrednio z Lightrooma

LR/Instagram - publikuj na Instagramie bezpośrednio z Lightrooma

Możliwość bezpośredniej publikacji zdjęć na Instagramie z poziomu komputera jest czymś na co fotografowie czekają od dawna, twórcy jednak specjalnie jej nie udostępniają. Teraz będziemy mogli tego dokonać za pomocą darmowej wtyczki do Lightrooma.

Obecnie większość użytkowników traktujących Instagrama na poważnie, zamieszcza w serwisie zdjęcia wykonane zwykłymi aparatami. Ciągle jednak twórcy aplikacji nie pozwalają na przesyłanie zdjęć na serwer bezpośrednio z komputera, a my, aby umieścić zdjęcie w serwisie musimy wpierw przesłać je na smartfona lub tablet. Jest zagranie celowe, którego zadaniem było podkreślenie mobilnego charakteru aplikacje, a sam producent na bieżąco blokuje różne próby obejścia restrykcji.

Mimo wszystko, co pewien czas pojawiają się rozwiązania pozostające na rynku na dłużej. Jesienią pisaliśmy o serwisie Grum, który pozwalał na upload zdjęć, planowanie postów i obsługę wielu kont z poziomu przeglądarki internetowej. Teraz pojawiła się opcja znacznie ciekawsza - możliwość umieszczania zdjęć na Instagramie bezpośrednio z programu Lightroom.

Jest to możliwe dzięki wtyczce o wymownej nazwie LR/Instagram. Wszystko co musimy zrobić, to za jej pomocą zalogować się na swoje konto (lub konta) w serwisie społecznościowym i przerzucić pożądane zdjęcie do sekcji publikacji. Wtyczka oferuje możliwość odpowiedniego przycięcia zdjęcia, dodania opisów oraz hashtagów.

Plugin jest darmowy i kompatybilny z aplikacją Lightroom w wersjach na komputery Mac (wersja 10.7 lub późniejsza) i Windows (XP lub późniejszy). Twórcy proszą jedynie o dobrowolne wsparcie w wysokości $10.

To czy wtyczka narusza zasady korzystania z serwisu jest sprawą dyskusyjną i trudno przewidzieć czy nie zostanie zablokowana, podobnie jak inne tego typu rozwiązania. Póki co, oferuje jednak funkcjonalność, na którą wielu fotografów czekało cale lata.

Niektórzy użytkownicy zgłaszają problemy z logowaniem do konta poprzez plugin, wyrażając obawę, że wtyczka już została zablokowana. Jak jednak dowiadujemy się z instagramowego profilu twórców, jest to problem który dotyka niektórych fotografów i nad którego rozwiązaniem obecnie pracują. Większość nie powinna mieć problemów z przesłaniem zdjęć.

Wtyczkę możecie pobrać ze strony lrinstagram.com.

(fot. woottigon / fotolia.com)

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
2
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4