Panasonic Lumix S Pro 24-70 mm f/2.8 - pierwszy jasny reporterski zoom w systemie

0
Maciej Luśtyk
28 Sierpień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Nie tylko Canon spieszy się, by dogodzić użytkownikom swojego nowego systemu. Panasonic pokazał właśnie pełnoklatkowy model 24-70 mm f/2.8, który rozszerza ofertę systemu L-Mount.

Choć pierwsze bezlusterkowe pełne klatki Panasonica są już na rynku dostępne od kilku miesięcy, do tej pory w ofercie systemu L brakowało jednak profesjonalnych, jasnych zoomów, które mogłyby zadowolić naprawdę wymagających zawodowców (jeśli nie liczyć horrendalnie drogich szkieł Leica). Sytuację tę zmienia najnowszy Panasonic Lumix S Pro 24-70 mm f/2.8, czyli główny element “świętej trójcy” reporterskich zoomów ze światłem f/2.8.

Blaski i cienie układu optycznego

Obiektyw stworzono na bazie układu zawierającego 18 soczewek w 16 grupach, gdzie 3 elementy to soczewki asferyczne, a 4 wykonano ze szkła o niskim współczynniku dyspersji. Do tego jeden element UHR (wysoki współczynnik refrakcji), wewnętrzny system ogniskowania i 11-listkowa przysłona (wstydź się Canonie), ale bardzo słabe wyniki pod względem minimalnej odległości ostrzenia, która wynosi aż 37 cm.

Na pocieszenie powiemy, że pierwsze relacje z internetu wspominają o bardzo dobrej jakości optycznej, a dodatkowo szkło oferuje aż dwa silniki AF (liniowy i krokowy), które zapewnić mają szybkość pracy fotograficznej i bezgłośne działanie w przypadku filmowania. Osoby zainteresowane filmowaniem ucieszy także zapewne to, że według producenta obiektyw praktycznie nie przejawia problemów z efektem focus breathing.

Tubus obiektywu został wykonany ze stopu magnezu oraz uszczelniony przed kurzem i zachlapaniami. Niestety jak w przypadku większości nowoczesnych konstrukcji, nie jest ani mały, ani lekki. Szkło mierzy 140 x 91 mm przy wadze 935 g.

Cena i dostępność

Obiektyw trafić ma na rynek w październiku 2019 roku, w cenie 2200 dolarów (około 8650 zł). Na polskim rynku cena zbliży się jednak zapewne do pułapu 10 tys. zł.

Więcej informacji znajdziecie panasonic.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Obiektywy anamorficzne to droga zabawa nawet jak na standardy profesjonalnych produkcji wideo. Być może jednak jesteśmy w przeddzień prawdziwej rewolucji.
4
0
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na horyzoncie
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na...
Wygląda na to, że Sony szykuje dla filmowców nową serię obiektywów zoom, które sprawić mają, źe uzyskanie pożądanych efektów stanie się znacznie łatwiejsze niż...
6
0
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Jeśli jesteście zdania, że obrazek dostarczany przez współczesne obiektywy jest zbyt sterylny, Sigma ma odpowiedź na wasze problemy. Powitajcie serię obiektywów...
41
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)