Panasonic Lumix S 20-60 mm f/3.5-5.6 - niedrogi zoom o ciekawej ogniskowej

1

Autor: Maciej Luśtyk

28 Maj 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Panasonic lubi od czasu do czasu zaskoczyć ciekawą optyką. Tym razem jest to niedrogi zoom na początek przygody z fotografowaniem, który spodoba się wszystkim lubiącym szerokie kąty widzenia.

Biorąc pod uwagę mało atrakcyjne światło (f/3.5-5.6) najnowszy pełnoklatkowy zoom do do systemu S można nazwać obiektywem kitowym. Prawdopodobnie zresztą będzie on oferowany w poszczególnych zestawach. Jednak nawet jeśli można narzekać na przeciętną światłosiłę, to obiektyw może podbić serca fotografów ciekawą ogniskową i bardzo przystępną ceną.

To jeden z ciekawszych budżetowych zoomów, jakie widzieliśmy w ostatnich latach

Bo taki zakres nie zdarza się często. A właściwie nie zdarza się w ogóle. Przy przedziale 20-60 mm z jednej strony otrzymujemy naprawdę szeroki kąt, a z drugiej użyteczną ogniskową do portretu. Nie zapominajmy, że wielu uważa ogniskową 58 mm za idealną w tym względzie. W dodatku przy pełnej klatce, nawet przy przysłonie f/5.6 będziemy mogli liczyć na rozmycie tła. Niewielkie, ale jednak.

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 11 soczewek w 9 grupach, w tym z 2 soczewek asferycznych, 3 elementów ED i 1 soczewki HR o zwiększonym współczynniku refrakcji. W praktyce otrzymać mamy wysoką rozdzielczość i skuteczną kontrolę aberracji chromatycznej oraz astygmatyzmu. Do tego 9-listkowa przysłona oraz użyteczna minimalna odległość ostrzenia 15 cm.

Ma spodobać się także filmującym, a do tego oferuje uszczelnienia

Szkło ma być też dobrą propozycją do filmowania, a to ze względu na ograniczony breathing (zmiana kąta widzenia) podczas przeostrzania i szybki silnik krokowy AF. Mamy też oczekiwać płynnych zmian ekspozycji, co prawdopodobnie oznacza, że w czasie filmowania przysłona nie będzie regulowana skokowo. Osobnego pierścienia do jej kontroli niestety nie otrzymujemy.

Co ważne, obiektyw jest też uszczelniony i niezbyt ciężki - waży raptem 350 g przy wymiarach 77 x 87 mm. Na przednią soczewkę nakręcimy z kolei filtry o średnicy 67 mm.

Cena i dostępność

Najlepszą wiadomością jest chyba jednak cena nowego obiektywu. Szkło wycenione zostało na 600 dolarów, czyli około 2410 zł. Na polskim rynku cena zapewne zbliży się do 3 tys. złotych, ale to nadal akceptowalny pułap jak na tego typu konstrukcję. Zwłaszcza jeśli w dodatku okaże się dobra optycznie.

Specyfikacja:

Nazwa Panasonic Lumix S 20-60 mm f/3.5-5.6
Producent Panasonic
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie L-mount
Ogniskowa 20-60
Maksymalna jasność 3.5
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 11 soczewek w 9 grupach (2 soczewki asferyczne, 3 soczewki ED, 1 soczewka HR)
Maksymalne powiększenie 0,43 x
Minimalna odległość ogniskowania 15 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Silnik krokowy
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 77 x 87 mm
Waga 350 g
Cena w dniu premiery 600 dolarów

Więcej informacji znajdziecie pod adresem panasonic.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 100-500 f/4.5-7.1L IS USM - uniwersalny teleobiektyw do fotografii sportu i przyrody
Canon RF 100-500 f/4.5-7.1L IS USM - uniwersalny teleobiektyw do fotografii sportu i przyrody
Najnowszy tele-zoom z rodziny RF pretenduje do miana najbardziej wszechstronnego współczesnego obiektywu tego typu, który spodobać ma się tak zaawansowanym hobbystom...
10
0
Canon RF 85 mm f/2 Macro IS STM - przystępna portretówka, która posłuży także za obiektyw makro
Canon RF 85 mm f/2 Macro IS STM - przystępna portretówka, która posłuży także za obiektyw makro
Najnowszy obiektyw portretowy to kolejna bardziej przyjazna dla portfela pozycja w systemie RF. Choć jest drożna od budżetowych modeli 85 mm f/1.8 konkurencji oferuje...
8
3
Canon RF 600 mm f/11 IS STM i RF 800 mm f/11 IS STM - supertele dla hobbystów
Canon RF 600 mm f/11 IS STM i RF 800 mm f/11 IS STM - supertele dla hobbystów
Kto powiedział, że obiektywy o porażających ogniskowych musza kosztować po kilkadziesiąt tysięcy złotych? Nowe modele 600 mm f/11 i 800 mm f/11, choć mogą wydawać się...
18
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)