Panasonic Lumix S 14-28 mm f/4-5.6 Macro - ultraszeroki kąt na początek

Autor: Maciej Luśtyk

4 Styczeń 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Wraz z nowymi aparatami, producent zapezentował także obiektyw ultraszerokokątny kierowany do amatorów i mniej wymagających zawodowców. Oprócz wygodnego zakresu ogniskowych i niezłej ceny oferuje także krótką minimalną odległość ostrzenia.

Najnowszy Panasonic Lumix S 14-28 mm f/4-5.6 Macro to ciekawa, ultralekka propozycja dla fotografów krajobrazu, wnętrz czy archiektury, którzy głównie fotografują ze statywu, a także filmowców, którym nie zależy na dużej jasności obiektywu.

Panasonic Lumix S 14-28 mm f/4-5.6 Macro zamyka zaawansowaną optykę w lekkiej, kompaktowej obudowie

Układ optyczny bazuje tu na 14 elementach w 10 grupach oraz 7-listkowej przysłonie. Ponadto znajdziemy tu 2 soczewki asferyczne, 4 soczewki ED i 1 soczewkę UHR, co zapewniać ma bardzo dobrą jakośc optyczną. Co więcej szkło pozwala na ostrzenie już odległosci 15 cm (w całym zakresie), co przełoży się na maksymalne powiększenie 1:4-1:2 (w zależności od ogniskowej). Dzięki temu szkło posłuży nam za obiektyw pseudo-makro, co przy szerokim kącie widzeni zaoferuje nam ciekawe rezultaty. Producent obiecuje też, że fotografując i filmujac w zbliżeniu uzyskamy bardzo plastyczne bokeh.

Za skuteczność ostrzenia odpowiada tu silnik AF działający z prędkością 240 kl./s, który pozwalać ma za szybkie, ale płynne przoestrzanie, tak w przypadku fotografowania, jak i filmowania. Realizacje wideo wspomoże także fakt, że pierścień ostrości zaoferuje nam także liniowe przełożenie ruchu podczas pracy w manualu oraz specjalny system ograniczający efekt breathingu. Producent informuje też i mikroskokowej reguacji przysłony, która zapobiegnie gwałtownym skokom ekspozycji podczas filmowania w trybach automatycznych.

Obiektyw bryluje także pod względem gabarytów. Panasonic Lumix S 14-28 mm f/4-5.6 Macro mierzy 84 x 89 mm i waży tylko 345 g. Dodatkowo, jego wymiary i waga są spójne z modelem LUMIX S 20-60mm f/3.5-5.6 co ułatwić ma filmowanie na gimbalu zestawem, składającym się z tych dwóch modeli. W końcu jest to także obiektyw uszczelniony, któremy niestraszne będą nawet najtrudniejsze warunki pracy.

Cena i dostępność

Obiektyw Lumix S 14-28 mm f/4-5.6 Macro trafi do sprzedaży w marcu 2023 roku w całkiem przystępnej cenie 799 dolarów, czyli ok. 3500 zł. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy.

Przy tym wszystkim szkoda jedynie, że obiektyw nie zachowuje stałej światłosiły f/4.

Więcej informacji znajdziecie na stronie panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Irix otwiera się na filmowców wykorzystujących aparaty Fujifilm. Od dzisiaj wszystkie obiektywy z serii Cine dostępne są również w wersji z bagnetem X.
1
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które wygląda bardzo znajomo
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które...
Leica zaprezentowała najnowszy przybytek w ofercie zoomów do systemu L-Mount. Model Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 to stosunkowo kompaktowa propozycja dla...
5
Powiązane artykuły