Giroptic iO - streaming 360° dla każdego

0
Maciej Luśtyk
14 Grudzień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Jeszcze niedawno narzekaliśmy na brak uniwersalnych, niedrogich urządzeń, które pozwoliłyby zwykłym użytkownikom na wejście w świat zdjęć i filmów sferycznych. Jak można się było spodziewać, sytuacja bardzo szybko się zmienia, a technologię ma szansę spopularyzować nowa kamera Giroptic iO.

Mimo że szeroko pojęty rynek VR rozwija się w zawrotnym tempie, wciąż brakuje na nim rozwiązań, które pozwalałyby na tworzenie niezłej jakości treści sferycznych zwykłym „zjadaczom chleba”, a do tego były oferowane w przystępnej cenie. To też główna przeszkoda przed ostatecznym przyswojeniem nowej technologii przez masy. Jak zawsze jednak, luki w rynkowej ofercie szybko się zapełniają i wygląda na to, że przyszłość zdjęć i filmów 360° będzie należeć do smartfonów, a dokładniej do montowanych na nich akcesoriów.

Niedawno informowaliśmy Was o kamerze Insta360 Air, która do świata filmów sferycznych pozwala niedrogim kosztem wejść większości użytkowników smartfonów z androidem. Teraz na rynek wkracza moduł 360°, przeznaczony do urządzeń Apple, który wyróżniać ma przede wszystkim możliwość łatwego streamingu treści sferycznych do serwisów internetowych.

Kamera Giroptic iO bazuje na dwóch modułach obrazujących, wyposażonych w obiektywy o świetle f/1.8, za pomocą których nagramy filmy w maksymalnej jakości Full HD 1080p i wykonamy zdjęcia o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Kamera łączy się ze smartfonem za pomocą złącza Lightning, ale posiada własną baterię, co zapobiegnie drenażowi akumulatora telefonu. Aby z niej korzystać będziemy musieli jednak odwrócić iPhone’a do góry nogami.

Twórcy stawiają przede wszystkim na wygodę i uniwersalność. Za obsługę kamery odpowiada dedykowana aplikacja, która pozwoli także na łatwe dzielenie się materiałami w mediach społecznościowych oraz na streaming filmów sferycznych na żywo, który w przypadku większości kamer 360° uniemożliwia wymagający sporo czasu i dużej mocy obliczeniowej proces łączenia materiału. Tutaj dzieje się to w czasie rzeczywistym, co pozwoli łatwo prowadzić relacje na zywo w takich serwisach jak Youtube czy Facebook.

Poniżej możecie zobaczyć przykładowe zdjęcia wykonane kamerą. Jakość może nie poraża, ale jest zupełnie wystarczająca, jeśli weźmie się pod uwagę, że w większości będą one oglądane na ekranach smartfonów.

 

 

 

 

 

Giroptic iO wejdzie do sprzedaży w połowie stycznia, w cenie 249 dolarów, ale już teraz można kamerę zamówić w przedsprzedaży. Czy urządzenie rzeczywiście ma szansę spopularyzować treści sferyczne wśród zwykłych użytkowników? Biorąc pod uwagę entuzjazm z jakim do technologii podchodzą osoby, które po raz pierwszy oglądają filmy lub zdjęcia w goglach VR, wydaje się to wielce prawdopodobne, zwłaszcza że wszystkiego będą oni w stanie dokonać z poziomu używanych przez siebie codziennie smartfonów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem giroptic.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Obiektywy superszerokokątne są ostatnio pozycją obowiązkową niemal we wszystkich flagowych smartfonach. Niestety efekty dalekie są od tego, co możemy uzyskać przy...
8
1
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firmy FiLMiC nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Aplikacja FiLMiC Pro, znacznie rozszerzająca możliwości kamery w iPhone’ach, to chleb powszedni wszystkich, którzy...
5
4
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
Smartfony chińskiej marki przez długi czas kusiły klientów raczej ceną niż dobrą jakością zdjęć, współpraca z Samsungiem i nowa, przełomowa matryca mają to zmienić. DxO Mark już dał się...
33
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)