Giroptic iO - streaming 360° dla każdego

0
Maciej Luśtyk
14 Grudzień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Jeszcze niedawno narzekaliśmy na brak uniwersalnych, niedrogich urządzeń, które pozwoliłyby zwykłym użytkownikom na wejście w świat zdjęć i filmów sferycznych. Jak można się było spodziewać, sytuacja bardzo szybko się zmienia, a technologię ma szansę spopularyzować nowa kamera Giroptic iO.

Mimo że szeroko pojęty rynek VR rozwija się w zawrotnym tempie, wciąż brakuje na nim rozwiązań, które pozwalałyby na tworzenie niezłej jakości treści sferycznych zwykłym „zjadaczom chleba”, a do tego były oferowane w przystępnej cenie. To też główna przeszkoda przed ostatecznym przyswojeniem nowej technologii przez masy. Jak zawsze jednak, luki w rynkowej ofercie szybko się zapełniają i wygląda na to, że przyszłość zdjęć i filmów 360° będzie należeć do smartfonów, a dokładniej do montowanych na nich akcesoriów.

Niedawno informowaliśmy Was o kamerze Insta360 Air, która do świata filmów sferycznych pozwala niedrogim kosztem wejść większości użytkowników smartfonów z androidem. Teraz na rynek wkracza moduł 360°, przeznaczony do urządzeń Apple, który wyróżniać ma przede wszystkim możliwość łatwego streamingu treści sferycznych do serwisów internetowych.

Kamera Giroptic iO bazuje na dwóch modułach obrazujących, wyposażonych w obiektywy o świetle f/1.8, za pomocą których nagramy filmy w maksymalnej jakości Full HD 1080p i wykonamy zdjęcia o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Kamera łączy się ze smartfonem za pomocą złącza Lightning, ale posiada własną baterię, co zapobiegnie drenażowi akumulatora telefonu. Aby z niej korzystać będziemy musieli jednak odwrócić iPhone’a do góry nogami.

Twórcy stawiają przede wszystkim na wygodę i uniwersalność. Za obsługę kamery odpowiada dedykowana aplikacja, która pozwoli także na łatwe dzielenie się materiałami w mediach społecznościowych oraz na streaming filmów sferycznych na żywo, który w przypadku większości kamer 360° uniemożliwia wymagający sporo czasu i dużej mocy obliczeniowej proces łączenia materiału. Tutaj dzieje się to w czasie rzeczywistym, co pozwoli łatwo prowadzić relacje na zywo w takich serwisach jak Youtube czy Facebook.

Poniżej możecie zobaczyć przykładowe zdjęcia wykonane kamerą. Jakość może nie poraża, ale jest zupełnie wystarczająca, jeśli weźmie się pod uwagę, że w większości będą one oglądane na ekranach smartfonów.

 

 

 

 

 

Giroptic iO wejdzie do sprzedaży w połowie stycznia, w cenie 249 dolarów, ale już teraz można kamerę zamówić w przedsprzedaży. Czy urządzenie rzeczywiście ma szansę spopularyzować treści sferyczne wśród zwykłych użytkowników? Biorąc pod uwagę entuzjazm z jakim do technologii podchodzą osoby, które po raz pierwszy oglądają filmy lub zdjęcia w goglach VR, wydaje się to wielce prawdopodobne, zwłaszcza że wszystkiego będą oni w stanie dokonać z poziomu używanych przez siebie codziennie smartfonów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem giroptic.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 11 kontra średnioformatowy Fujifilm GFX 100. Czy potrafisz wskazać różnicę?
iPhone 11 kontra średnioformatowy Fujifilm GFX 100. Czy potrafisz wskazać różnicę?
Co robi lepsze zdjęcia? Najnowszy smartfon czy aparat za 50 tys. złotych? Odpowiedź wcale nie jest tak prosta, jak myślisz.
43
6
Zhiyun Smooth Q2 - najmniejszy zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku
Zhiyun Smooth Q2 - najmniejszy zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku
Po zaprezentowanym w sierpniu DJI Osmo Mobile 3 myśleliśmy, że w kwestii gimbali do smartfonów nic nas już nie zaskoczy. Tymczasem Zhiyun pokazuje model o zbliżonych...
0
0
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
"Excitement" to słowo, które podczas tegorocznej konferencji Keynote przewinęło się setki razy. Czy jednak w obliczu tego, co ma do zaoferowania konkurencja nowe...
20
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)