Insta360 Air - niedroga kamera sferyczna do smartfonów z Androidem

1
Maciej Luśtyk
30 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Kamery sferyczne wciąż próbują utorować sobie drogę do świadomości zwykłych użytkowników. Przełomem w tej kwestii może być kamera Insta 360 Air, która choć nie poraża jakością, to dzięki niskiej cenie i dużej kompatybilności ma szansę upowszechnić modę na zdjęcia i filmy sferyczne.

Myślicie, że filmy i zdjęcia sferyczne to przejściowa moda? Powiedzcie to osobom, które w ciągu raptem dwóch dni, dzięki wsparciu kampanii w serwisie Indiegogo kwotą ponad 30 tys. dolarów sfinansowały powstanie kamerki Insta360 Air. Co jest w niej tak specjalnego?

Choć zdjęcia i filmy 360 robią się coraz bardziej popularne, na rynku wciąż brakuje rozwiązań, które pozwoliły tworzyć treści sferyczne zwykłym zjadaczom chleba. Najbliżej to dej pory był chyba Samsung z kamera Gear 360, jednak zamknięty ekosystem producenta skutecznie uniemożliwia spopularyzowanie produktu. Przełom w tej kwestii może nadejść dość niespodziewanie ze strony firmy Insta360, która myśli, że przyszłość rynku VR należy do urządzeń mobilny.

 

W połowie roku zaprezentowano dedykowaną użytkownikom iPhone’a kamerkę Insta360 Nano, która pozwalała na tworzenie filmów i zdjęć sferycznych za pomocą smartfona. Choć produkt nie oferował zatrważającej jakości nagrywanych materiałów, spotkał się z dużą aprobatą użytkowników - oto bowiem dostali narzędzie, które w łatwy i co najważniejsze niedrogi sposób pozwoliło im posmakować świata w 360 stopniach.

Teraz firma zaprezentowała moduł dedykowany smartfonom z systemem Android, co oznacza, że dostęp do filmów sferycznych otrzyma już niemal każdy zainteresowany. Model Insta 360 Air wyposażono w dwa superszerokokątne obiektywy o świetle f/2.4 i kącie widzenia 210 stopni, które pozwolą nam zarejestrować obraz w maksymalnej rozdzielczości 3008 x 1504 pikseli (3K) z prędkością 30 kl./s. Jakość ma być porównywalna do tej oferowanej przez moduł Nano.

Kamera o wymiarach 4 x 4 cm montowana jest do gniazda słuchawkowego smartfona i przez nie też zasilana. Za jej sterowanie odpowiada dodatkowo aplikacja mobilna, której funkcjonalność też stanowi duży plus w dążeniu do spopularyzowania filmów sferycznych. Oprócz możliwości sterowania czasem migawki i czułością ISO kamerki, otrzymamy też możliwość oglądania za jej pośrednictwem nagranych materiałów w goglach VR, a także wygodne dzielenie się filmami i zdjęciami w mediach społecznościowych.

Co ważne, producent oferuje też własną platformę do zamieszczania treści sferycznych, z której materiały będziemy mogli embedować na stronach internetowych, a sama kamera pozwalać ma także na streaming filmów sferycznych na żywo, na popularne platformy typu Youtube, czy Facebook Live. 

 

To wszystko w cenie jedynych 99 dolarów jeśli zdecydujemy się wesprzeć kampanię w serwisie Indiegogo. Ale nawet w regularnej sprzedaży cena dużo nie wzrośnie i będzie wynosić 119 dolarów. Finalny produkt trafić ma do dystrybucji wiosną 2017 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem insta360.com oraz na stronie kampanii w serwisie Indiegogo.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
"Excitement" to słowo, które podczas tegorocznej konferencji Keynote przewinęło się setki razy. Czy jednak w obliczu tego, co ma do zaoferowania konkurencja nowe...
20
0
Xiaomi Redmi Note 8 Pro - pierwszy na świecie smartfon z 64-megapikselowym aparatem
Xiaomi Redmi Note 8 Pro - pierwszy na świecie smartfon z 64-megapikselowym aparatem
Matryca Samsunga, o której ostatnimi czasy zrobiło się głośno, znalazła wreszcie dla siebie ciało. Pierwszym aparatem, który skorzysta z dobrodziejstw 64-milionowego...
11
0
NeuralCam Night Photo - nocne zdjęcia z twojego iPhone’a jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze
NeuralCam Night Photo - nocne zdjęcia z twojego iPhone’a jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze
Czujecie się zawiedzeni, że wasz iPhone nie robi tak doskonałych zdjęć nocą jak flagowce Huawei czy Google? Niepotrzebnie. Zbliżone rezultaty obiecuje nowa aplikacja...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)