Insta360 Air - niedroga kamera sferyczna do smartfonów z Androidem

1
Maciej Luśtyk
30 Listopad 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Kamery sferyczne wciąż próbują utorować sobie drogę do świadomości zwykłych użytkowników. Przełomem w tej kwestii może być kamera Insta 360 Air, która choć nie poraża jakością, to dzięki niskiej cenie i dużej kompatybilności ma szansę upowszechnić modę na zdjęcia i filmy sferyczne.

Myślicie, że filmy i zdjęcia sferyczne to przejściowa moda? Powiedzcie to osobom, które w ciągu raptem dwóch dni, dzięki wsparciu kampanii w serwisie Indiegogo kwotą ponad 30 tys. dolarów sfinansowały powstanie kamerki Insta360 Air. Co jest w niej tak specjalnego?

Choć zdjęcia i filmy 360 robią się coraz bardziej popularne, na rynku wciąż brakuje rozwiązań, które pozwoliły tworzyć treści sferyczne zwykłym zjadaczom chleba. Najbliżej to dej pory był chyba Samsung z kamera Gear 360, jednak zamknięty ekosystem producenta skutecznie uniemożliwia spopularyzowanie produktu. Przełom w tej kwestii może nadejść dość niespodziewanie ze strony firmy Insta360, która myśli, że przyszłość rynku VR należy do urządzeń mobilny.

 

W połowie roku zaprezentowano dedykowaną użytkownikom iPhone’a kamerkę Insta360 Nano, która pozwalała na tworzenie filmów i zdjęć sferycznych za pomocą smartfona. Choć produkt nie oferował zatrważającej jakości nagrywanych materiałów, spotkał się z dużą aprobatą użytkowników - oto bowiem dostali narzędzie, które w łatwy i co najważniejsze niedrogi sposób pozwoliło im posmakować świata w 360 stopniach.

Teraz firma zaprezentowała moduł dedykowany smartfonom z systemem Android, co oznacza, że dostęp do filmów sferycznych otrzyma już niemal każdy zainteresowany. Model Insta 360 Air wyposażono w dwa superszerokokątne obiektywy o świetle f/2.4 i kącie widzenia 210 stopni, które pozwolą nam zarejestrować obraz w maksymalnej rozdzielczości 3008 x 1504 pikseli (3K) z prędkością 30 kl./s. Jakość ma być porównywalna do tej oferowanej przez moduł Nano.

Kamera o wymiarach 4 x 4 cm montowana jest do gniazda słuchawkowego smartfona i przez nie też zasilana. Za jej sterowanie odpowiada dodatkowo aplikacja mobilna, której funkcjonalność też stanowi duży plus w dążeniu do spopularyzowania filmów sferycznych. Oprócz możliwości sterowania czasem migawki i czułością ISO kamerki, otrzymamy też możliwość oglądania za jej pośrednictwem nagranych materiałów w goglach VR, a także wygodne dzielenie się filmami i zdjęciami w mediach społecznościowych.

Co ważne, producent oferuje też własną platformę do zamieszczania treści sferycznych, z której materiały będziemy mogli embedować na stronach internetowych, a sama kamera pozwalać ma także na streaming filmów sferycznych na żywo, na popularne platformy typu Youtube, czy Facebook Live. 

 

To wszystko w cenie jedynych 99 dolarów jeśli zdecydujemy się wesprzeć kampanię w serwisie Indiegogo. Ale nawet w regularnej sprzedaży cena dużo nie wzrośnie i będzie wynosić 119 dolarów. Finalny produkt trafić ma do dystrybucji wiosną 2017 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem insta360.com oraz na stronie kampanii w serwisie Indiegogo.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firmy FiLMiC nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Aplikacja FiLMiC Pro, znacznie rozszerzająca możliwości kamery w iPhone’ach, to chleb powszedni wszystkich, którzy...
3
0
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
Smartfony chińskiej marki przez długi czas kusiły klientów raczej ceną niż dobrą jakością zdjęć, współpraca z Samsungiem i nowa, przełomowa matryca mają to zmienić. DxO Mark już dał się...
33
15
Google Pixel 4 - tak dobry, że używa go Annie Leibovitz
Google Pixel 4 - tak dobry, że używa go Annie Leibovitz
Wytarty frazes, mówiący o tym że najlepszy jest aparat, który mamy przy sobie, Google stara się przekuć w rzeczywistość, po raz kolejny przenosząc software'ową magię na nowy poziom.
0
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)