Vuze - filmy sferyczne 4K dla każdego

0
Maciej Luśtyk
18 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Filmy sferyczne stają się ostatnio jednym z gorętszych trendów. Na rynku powoli pojawia się coraz więcej urządzeń do ich tworzenia, ciągle jednak brakuje rozwiązań zapewniających wysoką jakość w rozsądnej cenie. Ten stan rzeczy zmienić ma Vuze.

Dziś nikt już chyba nie ma wątpliwości, że niebawem filmy sferyczne wezmą szturmem rynek filmu i rozrywki. Czas pokaże czy technologia pozostanie z nami na dłużej, czy będzie to jedynie przejściowy trend, jak chociażby telewizory wspomagające technologię 3D. Biorąc jednak pod uwagę zaangażowanie z jakim producenci podchodzą do rozwoju platform VR, wydaje się, że będzie to jeden z wiodących trendów najbliższych lat.

Rynek ten ciągle jest jednak mały, a jego rozwój - przynajmniej na razie - utrudnia niewielka dostępność sprzętu pozwalającego na tworzenie materiałów filmowych 360°. Na rynku są (lub zaraz pojawią się) amatorskie rozwiązania w postaci kamerek Ricoh Theta S, Samsung Gear 360, Kodak PixPro SP360-4K czy Nikon Keymission 360, ale z racji wykorzystania tylko jednej, lub góra dwóch matryc, jakość dostarczanego przez nie obrazu nie zadowoli bardziej wymagających odbiorców.

 

Z kolei profesjonalne rozwiązania, takie jak rigi stworzone przez Facebooka, GoPro czy Nokię wciąż pozostają daleko poza zasięgiem finansowym większości twórców, zastanawiających się nad tworzeniem filmów sferycznych.

Remedium na tę sytuację ma być kamera Vuze, która jako pierwsza dostarczać ma materiał względnie wysokiej jakości za rozsądną cenę. Na jej pokładzie znajdziemy 8 kamer o polu widzenia 120° w poziomie i 180° w pionie, rejestrujących obraz w jakości Full HD. Pozwoli to na stworzenie filmów sferycznych 360° (2D lub 3D) o wyjściowej rozdzielczości 4K. Dodatkowo obraz pozbawiony ma być dystorsji charakterystycznej dla rozwiązań korzystających z obiektywów fisheye, a 64 GB pamięci wewnętrznej pozwolić ma nam na rejestrację godziny materiału.

Ważnym punktem programu jest tu dostarczane wraz z kamerą oprogramowanie. Aplikacja mobilna pozwoli na zdalne sterowanie funkcjami kamery, a program do obróbki umożliwi szybką i wygodą edycję nagranych filmów.

Teraz najciekawsze, czyli cena. Podczas gdy oferujące podobne możliwości rigi to wydatek rzędu kilku tysięcy dolarów, za Vuze zapłacimy “jedyne” $800. Cena robi szczególne wrażenie zwłaszcza ze względu na możliwość rejestracji filmów stereoskopowych (3D).

Urządzenie na rynku pojawić ma się w październiku, w czterech wersjach kolorystycznych, a już teraz jednak możemy je zamówić w ofercie przedsprzedażowej, w ramach której otrzymamy także statyw, grip do ujęć z ręki oraz futerał.

Poniżej możecie zobaczyć przykładowe filmy nagrane kamerą. Warto jednak pamiętać, że Youtube obniża jakość materiału, a najlepiej oglądać je przy użyciu gogli VR. Wersje 3D znajdziecie na stronie producenta. Sądząc po nagraniach, przed premierą twórcy muszą uporać się jeszcze z kwestią precyzyjnego łączenia nagranego materiału. Mimo wszystko, kamera i tak robi dobre wrażenie.

 

 

 

Więcej informacji znajdziecie pod adresem vuze.camera.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
11
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)