Dziś nikt już chyba nie ma wątpliwości, że niebawem filmy sferyczne wezmą szturmem rynek filmu i rozrywki. Czas pokaże czy technologia pozostanie z nami na dłużej, czy będzie to jedynie przejściowy trend, jak chociażby telewizory wspomagające technologię 3D. Biorąc jednak pod uwagę zaangażowanie z jakim producenci podchodzą do rozwoju platform VR, wydaje się, że będzie to jeden z wiodących trendów najbliższych lat.
Rynek ten ciągle jest jednak mały, a jego rozwój - przynajmniej na razie - utrudnia niewielka dostępność sprzętu pozwalającego na tworzenie materiałów filmowych 360°. Na rynku są (lub zaraz pojawią się) amatorskie rozwiązania w postaci kamerek Ricoh Theta S, Samsung Gear 360, Kodak PixPro SP360-4K czy Nikon Keymission 360, ale z racji wykorzystania tylko jednej, lub góra dwóch matryc, jakość dostarczanego przez nie obrazu nie zadowoli bardziej wymagających odbiorców.
Z kolei profesjonalne rozwiązania, takie jak rigi stworzone przez Facebooka, GoPro czy Nokię wciąż pozostają daleko poza zasięgiem finansowym większości twórców, zastanawiających się nad tworzeniem filmów sferycznych.
Vuze - wysoka jakość w dobrej cenie
Remedium na tę sytuację ma być kamera Vuze, która jako pierwsza dostarczać ma materiał względnie wysokiej jakości za rozsądną cenę. Na jej pokładzie znajdziemy 8 kamer o polu widzenia 120° w poziomie i 180° w pionie, rejestrujących obraz w jakości Full HD. Pozwoli to na stworzenie filmów sferycznych 360° (2D lub 3D) o wyjściowej rozdzielczości 4K. Dodatkowo obraz pozbawiony ma być dystorsji charakterystycznej dla rozwiązań korzystających z obiektywów fisheye, a 64 GB pamięci wewnętrznej pozwolić ma nam na rejestrację godziny materiału.
Ważnym punktem programu jest tu dostarczane wraz z kamerą oprogramowanie. Aplikacja mobilna pozwoli na zdalne sterowanie funkcjami kamery, a program do obróbki umożliwi szybką i wygodą edycję nagranych filmów.
Teraz najciekawsze, czyli cena. Podczas gdy oferujące podobne możliwości rigi to wydatek rzędu kilku tysięcy dolarów, za Vuze zapłacimy “jedyne” $800. Cena robi szczególne wrażenie zwłaszcza ze względu na możliwość rejestracji filmów stereoskopowych (3D).
Urządzenie na rynku pojawić ma się w październiku, w czterech wersjach kolorystycznych, a już teraz jednak możemy je zamówić w ofercie przedsprzedażowej, w ramach której otrzymamy także statyw, grip do ujęć z ręki oraz futerał.
Poniżej możecie zobaczyć przykładowe filmy nagrane kamerą. Warto jednak pamiętać, że Youtube obniża jakość materiału, a najlepiej oglądać je przy użyciu gogli VR. Wersje 3D znajdziecie na stronie producenta. Sądząc po nagraniach, przed premierą twórcy muszą uporać się jeszcze z kwestią precyzyjnego łączenia nagranego materiału. Mimo wszystko, kamera i tak robi dobre wrażenie.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem vuze.camera.