Czy już niedługo zdjęcia obrobi za nas sztuczna inteligencja? Skylum otwiera laboratorium ds. rozwiązań SI w postprodukcji

0
Maciej Luśtyk
24 Maj 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Rozwiązania z zakresu SI powoli wkraczają w każdą sferę naszego życia. Czy zawładną też fotografią? Tego chcą programiści Skylum, firmy odpowiedzialnej za takie aplikacje jak Luminar czy Aurora HDR.

Sztuczna inteligencja to jedne z najgorętszych słów 2018 roku. Niemal codziennie widzimy nowe ciekawe przykłady wykorzystania technologii uczenia maszynowego, a slogan "AI" wydaje się być nieodzownym elementem prezentacji niemal każdego produktu z branży szeroko pojętej elektroniki. Można odnieść wrażenie, że technologiczna osobliwość już niedługo wyskoczy z naszej lodówki. Nic więc dziwnego, że rozwiązania tego typu coraz częściej przenikają i do świata fotografii.

Coraz to doskonalszymi narzędziami z obszaru SI  co jakiś czas “straszy” nas chociażby Adobe, a “inteligentne” systemy rozpoznawania i przetwarzania obrazu montowane są już w większości flagowych smartfonów, czego doskonałym przykładem może być wyposażony w 3 aparaty i przekraczający to, co możliwe Huawei P20 Pro.

Sztuczna inteligencja, prawdziwe rezultaty

Naturalnie nasuwa się więc pytanie o to, kiedy sztuczna inteligencja pozbawi pracy retuszerów. Ci póki co mogą jeszcze spać spokojnie, ale być może już niebawem rozwiązania z zakresu SI pozwolą drastycznie ułatwić i skrócić proces obróbki zdjęć, czyli to, czym tak naprawdę przez większość czasu zajmują się fotografowie.

Pamiętacie jeszcze program Photolemur? Zaprezentowana jesienią 2016 roku aplikacja obiecywała automatyczną obróbkę zdjęć i radziła sobie pod tym względem całkiem nieźle. Teraz osoby odpowiedzialne za jej tworzenie wspólnie z programistami Skylum (wcześniej MacPhun, producent programu Luminar do edycji RAW-ów) chcą napisać nowy rozdział historii związku sztucznej inteligencji i fotografii.

Wczoraj Skylum zapowiedziało stworzenie laboratorium do spraw badania i rozwoju rozwoju rozwiązań SI w zakresie przetwarzania obrazu. Skylum AI Lab będzie pracować nad nowymi formami wykorzystania sieci neuronowych i uczenia maszynowego w obszarach związanych pracą fotograficzną, takich jak skalowanie, tagowanie, segmentacja (rozpoznawanie poszczególnych obszarów zdjęcia) czy automatyczna poprawa obrazu.

Przede wszystkim szybkość i wygoda

- Wykorzystując technologie SI w naszych produktach, nasi klienci mogą oszczędzić czas i niejednokrotnie uzyskać lepsze rezultaty niż w przypadku ręcznej edycji. - mówi prezes firmy, Alex Tsepko. -  Nasze sieci neuronowe trenowane są na milionach zdjęć wykonanych aparatami wszystkich systemów, co oznacza możliwość uzyskania świetnych wyników, niezależnie od stylu fotografowania czy posiadanego sprzętu.

Brzmi ciekawie, a biorąc pod uwagę całkiem użyteczny slider AI w programie Luminar niecierpliwie oczekujemy pierwszych owoców pracy nowego laboratorium. Pozostaje tylko pytanie o to czy ta informacja to coś więcej niż tylko dobry PR. Przecież już od poprzedniej wersji Luminara wiemy, że firma pracuje nad tego typu rozwiązaniami.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem skylum.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Po raz kolejny do prestiżowej branżowej nagrody w kategorii Sztuk Wizualnych nominowany jest fotograf. W tym roku o laur powalczy Weronika Gęsicka.
19
3
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Dziś układy wytrenowane w oparciu o sieci neuronowe są podstawą większości nowych technologii. Dlaczego więc tak powolnie wkraczają one na rynek aparatów...
13
6
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
41
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)