Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Czy już niedługo zdjęcia obrobi za nas sztuczna inteligencja? Skylum otwiera laboratorium ds. rozwiązań SI w postprodukcji

0

Autor: Maciej Luśtyk

24 Maj 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Rozwiązania z zakresu SI powoli wkraczają w każdą sferę naszego życia. Czy zawładną też fotografią? Tego chcą programiści Skylum, firmy odpowiedzialnej za takie aplikacje jak Luminar czy Aurora HDR.

Sztuczna inteligencja to jedne z najgorętszych słów 2018 roku. Niemal codziennie widzimy nowe ciekawe przykłady wykorzystania technologii uczenia maszynowego, a slogan "AI" wydaje się być nieodzownym elementem prezentacji niemal każdego produktu z branży szeroko pojętej elektroniki. Można odnieść wrażenie, że technologiczna osobliwość już niedługo wyskoczy z naszej lodówki. Nic więc dziwnego, że rozwiązania tego typu coraz częściej przenikają i do świata fotografii.

Coraz to doskonalszymi narzędziami z obszaru SI  co jakiś czas “straszy” nas chociażby Adobe, a “inteligentne” systemy rozpoznawania i przetwarzania obrazu montowane są już w większości flagowych smartfonów, czego doskonałym przykładem może być wyposażony w 3 aparaty i przekraczający to, co możliwe Huawei P20 Pro.

Sztuczna inteligencja, prawdziwe rezultaty

Naturalnie nasuwa się więc pytanie o to, kiedy sztuczna inteligencja pozbawi pracy retuszerów. Ci póki co mogą jeszcze spać spokojnie, ale być może już niebawem rozwiązania z zakresu SI pozwolą drastycznie ułatwić i skrócić proces obróbki zdjęć, czyli to, czym tak naprawdę przez większość czasu zajmują się fotografowie.

Pamiętacie jeszcze program Photolemur? Zaprezentowana jesienią 2016 roku aplikacja obiecywała automatyczną obróbkę zdjęć i radziła sobie pod tym względem całkiem nieźle. Teraz osoby odpowiedzialne za jej tworzenie wspólnie z programistami Skylum (wcześniej MacPhun, producent programu Luminar do edycji RAW-ów) chcą napisać nowy rozdział historii związku sztucznej inteligencji i fotografii.

Wczoraj Skylum zapowiedziało stworzenie laboratorium do spraw badania i rozwoju rozwoju rozwiązań SI w zakresie przetwarzania obrazu. Skylum AI Lab będzie pracować nad nowymi formami wykorzystania sieci neuronowych i uczenia maszynowego w obszarach związanych pracą fotograficzną, takich jak skalowanie, tagowanie, segmentacja (rozpoznawanie poszczególnych obszarów zdjęcia) czy automatyczna poprawa obrazu.

Przede wszystkim szybkość i wygoda

- Wykorzystując technologie SI w naszych produktach, nasi klienci mogą oszczędzić czas i niejednokrotnie uzyskać lepsze rezultaty niż w przypadku ręcznej edycji. - mówi prezes firmy, Alex Tsepko. -  Nasze sieci neuronowe trenowane są na milionach zdjęć wykonanych aparatami wszystkich systemów, co oznacza możliwość uzyskania świetnych wyników, niezależnie od stylu fotografowania czy posiadanego sprzętu.

Brzmi ciekawie, a biorąc pod uwagę całkiem użyteczny slider AI w programie Luminar niecierpliwie oczekujemy pierwszych owoców pracy nowego laboratorium. Pozostaje tylko pytanie o to czy ta informacja to coś więcej niż tylko dobry PR. Przecież już od poprzedniej wersji Luminara wiemy, że firma pracuje nad tego typu rozwiązaniami.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem skylum.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
33
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)