Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

W związku ze stratami Kodak zwolni ponad 400 pracowników. O powrót Ektachrome’a mamy być jednak spokojni

0

Autor: Maciej Luśtyk

16 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Jeszcze rok temu wydawało się, że po latach problemów Kodak wreszcie stanął na nogi. Teraz okazuje się, że firma znów przynosi straty. W związku z tym pozbędzie się prawie 10% swoich pracowników. Firma wierzy jednak w szybką poprawę sytuacji.

Jeszcze kilka lat temu Kodak notował straty rzędu 1,38 miliarda dolarów, jednak sprawnie przeprowadzona restrukturyzacja, oraz wsparcie ze strony studiów filmowych pozwoliły firmie stanąć na nogi, w efekcie czego w 2016 roku po raz pierwszy zanotowała zysk, który choć skromny (16 mln dolarów), dawał nadzieję na dalszy rozwój marki. Premiera nowoczesnej kamery Super 8 czy zapowiedź reaktywacji filmu Ektachrome tylko utwierdzały nas w przekonaniu o dobrej sytuacji producenta.

Radość właścicieli firmy nie trwała jednak długo. Wyniki finansowe za trzeci kwartał roku 2017 ujawniają straty sięgające 46 mln dolarów, które spowodowane mają być spowolnieniem na rynku druku i podwyżką cen surowców. W związku z tym producent podjął doraźne kroki mające na celu redukcję kosztów i zamierza pozbyć się 425 pracowników - około 7% siły roboczej wynoszącej 6100 zatrudnionych na stałe osób.

Czy wpłynie to na kwestię reaktywacji filmu Ektachrome?

Najwyraźniej nie. Wyniki finansowe działu odpowiedzialnego za produkcję filmu utrzymują się na takim samym poziomie jak w zeszłym roku, a dobrze prosperować wydaje się także samodzielna filia Kodak Alaris, odpowiedzialna m.in. za jego dystrybucję. Producent przewiduje też, że już w czwartym kwartale bieżącego roku uda mu się odzyskać rentowność.

W najnowszym podcaście The Kodakery, możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat procesu wznowienia produkcji filmu Ektachrome. Gdy o planach przywrócenia filmu na rynek usłyszeliśmy po raz pierwszy przy okazji tegorocznych targów CES, producent twierdził, że produkcja wystartuje już pod koniec roku 2017. Teraz wiemy już, że te ramy czasowe dotyczyły jedynie pierwszych partii materiału, które dopiero poddane zostaną wewnętrznym testom.

Kiedy film trafi na rynek?

Gotowy produkt zawitać ma na rynku dopiero w roku 2018. Kiedy dokładnie - nie wiadomo. Wiemy natomiast, że już udało się odtworzyć cały proces produkcji, który obejmował znalezienie lub wytworzenie wszystkich 80 składników formuły filmu Ektachrome, z których wiele, od czasu zaprzestania produkcji filmu przestało być już dostępnych.

O ewentualnych postępach w pracy nad filmem będziemy Was informować na bieżąco.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kodak.com.

(fot. okładkowa: Judith Klein / flickr.com)

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
W związku z wprowadzeniem w Japonii obostrzeń związanych z pandemią, duża zmiana strategii i planów może czekać producentów sprzętu foto i wideo. Opóźnienia w dostawach również mogą wystąpić.
2
0
Produkty SmallRig w ofercie Focus Nordic Poland
Produkty SmallRig w ofercie Focus Nordic Poland
Klatki, uchwyty i oparcia naramienne dla operatorów i fotografów marki SmallRig trafiły do oferty jednego z największych dystrybutorów sprzętu foto i wideo, firmy Focus Nordic Poland
0
0
Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej
Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej
Canon często wskazywany jest jako ten, który pod względem technologii sensorów ciągle pozostaje w tyle za konkurencją. Wygląda jednak na to, że producent nie próżnuje...
1
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)