W związku ze stratami Kodak zwolni ponad 400 pracowników. O powrót Ektachrome’a mamy być jednak spokojni

0
Maciej Luśtyk
16 Listopad 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Jeszcze rok temu wydawało się, że po latach problemów Kodak wreszcie stanął na nogi. Teraz okazuje się, że firma znów przynosi straty. W związku z tym pozbędzie się prawie 10% swoich pracowników. Firma wierzy jednak w szybką poprawę sytuacji.

Jeszcze kilka lat temu Kodak notował straty rzędu 1,38 miliarda dolarów, jednak sprawnie przeprowadzona restrukturyzacja, oraz wsparcie ze strony studiów filmowych pozwoliły firmie stanąć na nogi, w efekcie czego w 2016 roku po raz pierwszy zanotowała zysk, który choć skromny (16 mln dolarów), dawał nadzieję na dalszy rozwój marki. Premiera nowoczesnej kamery Super 8 czy zapowiedź reaktywacji filmu Ektachrome tylko utwierdzały nas w przekonaniu o dobrej sytuacji producenta.

Radość właścicieli firmy nie trwała jednak długo. Wyniki finansowe za trzeci kwartał roku 2017 ujawniają straty sięgające 46 mln dolarów, które spowodowane mają być spowolnieniem na rynku druku i podwyżką cen surowców. W związku z tym producent podjął doraźne kroki mające na celu redukcję kosztów i zamierza pozbyć się 425 pracowników - około 7% siły roboczej wynoszącej 6100 zatrudnionych na stałe osób.

Czy wpłynie to na kwestię reaktywacji filmu Ektachrome?

Najwyraźniej nie. Wyniki finansowe działu odpowiedzialnego za produkcję filmu utrzymują się na takim samym poziomie jak w zeszłym roku, a dobrze prosperować wydaje się także samodzielna filia Kodak Alaris, odpowiedzialna m.in. za jego dystrybucję. Producent przewiduje też, że już w czwartym kwartale bieżącego roku uda mu się odzyskać rentowność.

W najnowszym podcaście The Kodakery, możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat procesu wznowienia produkcji filmu Ektachrome. Gdy o planach przywrócenia filmu na rynek usłyszeliśmy po raz pierwszy przy okazji tegorocznych targów CES, producent twierdził, że produkcja wystartuje już pod koniec roku 2017. Teraz wiemy już, że te ramy czasowe dotyczyły jedynie pierwszych partii materiału, które dopiero poddane zostaną wewnętrznym testom.

Kiedy film trafi na rynek?

Gotowy produkt zawitać ma na rynku dopiero w roku 2018. Kiedy dokładnie - nie wiadomo. Wiemy natomiast, że już udało się odtworzyć cały proces produkcji, który obejmował znalezienie lub wytworzenie wszystkich 80 składników formuły filmu Ektachrome, z których wiele, od czasu zaprzestania produkcji filmu przestało być już dostępnych.

O ewentualnych postępach w pracy nad filmem będziemy Was informować na bieżąco.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kodak.com.

(fot. okładkowa: Judith Klein / flickr.com)

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Po raz kolejny do prestiżowej branżowej nagrody w kategorii Sztuk Wizualnych nominowany jest fotograf. W tym roku o laur powalczy Weronika Gęsicka.
19
3
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Dziś układy wytrenowane w oparciu o sieci neuronowe są podstawą większości nowych technologii. Dlaczego więc tak powolnie wkraczają one na rynek aparatów...
13
6
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
41
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)