Paradise II, czyli wyjątkowy timelapse San Fancisco w 4K

1

Autor: Michał Chrzanowski

12 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Matthew Maniego powrócił w dobrym stylu. Zaprezentował kolejny imponujący timelapse San Fancisco. Prace nad jego produkcją trwały 3 lata, zaś całość została nagrana w jakości 4K. Efekt? Zobaczcie sami - robi wrażenie.

Timelapse’y są coraz bardziej popularne. Wielu filmowców wykorzystuje tę technikę w swoich produkcjach. Jednak, aby dobrze jej użyć trzeba wykazać się nie lada cierpliwością i zaangażowaniem. Na wykonanie zaledwie kilkusekundowego timelapse’a trzeba poświęcić dobrych kilka godzin. Efekty jednak mogą być zdumiewające.

Wie o tym amerykański filmowiec i fotograf Matthew Maniego, który na stałe mieszka i pracuje w San Fancisco. Na stronie artysty możemy znaleźć wiele filmowych produkcji, jednak ostatnimi czasy jego serce skradły timelapse’y, w których prezentuje swoje ukochane miasto. Na stworzenie Paradise II poświęcił aż 3 lata. Tyle zajęło nagrywanie materiału w różnych lokalizacjach i o różnych porach dnia. Do tego trzeba dodać 6 tygodni edycji, postprodukcji i składania poszczególnych ujęć w film o długości 2 minut i 24 sekund. Efekty tej pracy zobaczcie sami. Produkcja robi wrażenie.

 

Jak podkreśla Matthew Maniego w rozmowie z serwisem DIYPhotography.net, najtrudniej było zachować spójność pomiędzy poszczególnymi ujęciami. Nie bez znaczenia była w tym pogoda oraz zmienne warunki oświetleniowe. Aby perfekcyjne przedstawić daną scenę musiał nawet kilkukrotnie powracać w to samo miejsce. Równie istotne jest wykorzystywanie takiego samego sprzętu – zarówno aparatów, jak i obiektywów. Do produkcji Paradise II używał  Canona 5D Mark III i Sony A7S II oraz szkieł Canon 16-35 mm f/2.8L ll, 50 mm f/1.2 L i 70-200mm f/4 L. Z kolei do wykonania ruchomych przejść podczas filmowania posługiwał się zautomatyzowanym sliderem Dynamic Perception Stage One. Efekty, które uzyskał robią imponujące wrażenie. Niektóre z ujęć zostały nawet wykorzystane podczas największego amerykańskiego sportowego święta - Super Bowl.

Paradise II nie jest jedynym długoterminowym projektem Maniego. Pod koniec 2013 roku zaprezentował swój pierwszy timelapse San Fancisco nazwany Paradise x SF. W porównaniu do nowej produkcji odróżniają go sposób montażu, kadry, edycja oraz muzyka, która nadaję większej dynamiki.

 

Więcej prac Matthew Maniego, w tym produkcji filmowych i zdjęć możecie znaleźć na stronie www.maniegomedia.com.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
22
1
Powiązane artykuły