Kłopoty fabryki Sony, opóźnienie aparatów Nikona

0
Maciej Luśtyk
26 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

W związku z niedawnym trzęsieniem ziemi w Kumamoto, Sony musiało wstrzymać produkcję sensorów. Jak odbije się to na innych producentach?

14 i 16 kwietnia bieżącego roku w Japonię nawiedziły trzęsienia ziemi o sile aż 7 stopni w skali Richtera. Doszło do zniszczeń infrastruktury, a poszkodowanych zostało kilka tysięcy osób, ale skutki kataklizmu sięgają znacznie dalej. Jednym z nich może być znaczne opóźnienie dostaw aparatów fotograficznych.

Nie od dziś wiadomo, że wielu producentów w swoich aparatach korzysta z matryc produkowanych przez Sony. Pech chciał, że w położonym nieopodal epicentrum trzęsienia ziemi mieście Kumamoto, znajduje się właśnie jedna z głównych fabryk zajmujących się produkcją sensorów.

Prace w fabryce zostały wstrzymane na czas oceny zniszczeń i na razie nie wiadomo kiedy zostaną wznowione. Jak odbije się to na producentach współpracujących z Sony? Na razie o opóźnieniach poinformował Nikon, choć nie do końca wiadomo w jakim stopniu wpływ na nie ma sytuacja manufaktury Sony.

Sony Semiconductor Manufacturing Corporation, Kumamoto

“Dostawcy komponentów niezbędnych do produkcji naszych aparatów ucierpieli z powodu trzęsienia ziemi w Kumamoto, co nieuchronnie przełoży się na ich produkcję i terminy dostaw. Obecnie jesteśmy na etapie oceny zaistniałej sytuacji i niebawem udostępnimy więcej szczegółów.” - czytamy w oświadczeniu producenta.

Według oficjalnej informacji prasowej przesunięta zostanie premiera modeli Coolpix A300, Coolpix B500 (maj 2016), Coolpix A900, Coolpix B700 (czerwiec 2016), a także kamery Keymission 360 oraz zaawansowanych 1-calowych kompaktów z serii Nikon DL.

Kamera sportowa pojawi się dopiero w październiku, natomiast w przypadku aparatów Nikon DL, które początkowo miały pojawić się w sprzedaży już w czerwcu, premiera rynkowa przesuwa się na czas nieokreślony. Tutaj jednak znamy powód opóźnienia. Są nim problemy z procesorem obrazu używanym przez aparaty.

Na razie nie wiadomo na ile z powodu trzęsienia ziemi ucierpieli inni producenci. Dosyć ogólne oświadczenie wystosowało jeszcze tylko Fujifilm.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły