Kłopoty fabryki Sony, opóźnienie aparatów Nikona

Kłopoty fabryki Sony, opóźnienie aparatów Nikona

W związku z niedawnym trzęsieniem ziemi w Kumamoto, Sony musiało wstrzymać produkcję sensorów. Jak odbije się to na innych producentach?

14 i 16 kwietnia bieżącego roku w Japonię nawiedziły trzęsienia ziemi o sile aż 7 stopni w skali Richtera. Doszło do zniszczeń infrastruktury, a poszkodowanych zostało kilka tysięcy osób, ale skutki kataklizmu sięgają znacznie dalej. Jednym z nich może być znaczne opóźnienie dostaw aparatów fotograficznych.

Nie od dziś wiadomo, że wielu producentów w swoich aparatach korzysta z matryc produkowanych przez Sony. Pech chciał, że w położonym nieopodal epicentrum trzęsienia ziemi mieście Kumamoto, znajduje się właśnie jedna z głównych fabryk zajmujących się produkcją sensorów.

Prace w fabryce zostały wstrzymane na czas oceny zniszczeń i na razie nie wiadomo kiedy zostaną wznowione. Jak odbije się to na producentach współpracujących z Sony? Na razie o opóźnieniach poinformował Nikon, choć nie do końca wiadomo w jakim stopniu wpływ na nie ma sytuacja manufaktury Sony.

Sony Semiconductor Manufacturing Corporation, Kumamoto

“Dostawcy komponentów niezbędnych do produkcji naszych aparatów ucierpieli z powodu trzęsienia ziemi w Kumamoto, co nieuchronnie przełoży się na ich produkcję i terminy dostaw. Obecnie jesteśmy na etapie oceny zaistniałej sytuacji i niebawem udostępnimy więcej szczegółów.” - czytamy w oświadczeniu producenta.

Według oficjalnej informacji prasowej przesunięta zostanie premiera modeli Coolpix A300, Coolpix B500 (maj 2016), Coolpix A900, Coolpix B700 (czerwiec 2016), a także kamery Keymission 360 oraz zaawansowanych 1-calowych kompaktów z serii Nikon DL.

Kamera sportowa pojawi się dopiero w październiku, natomiast w przypadku aparatów Nikon DL, które początkowo miały pojawić się w sprzedaży już w czerwcu, premiera rynkowa przesuwa się na czas nieokreślony. Tutaj jednak znamy powód opóźnienia. Są nim problemy z procesorem obrazu używanym przez aparaty.

Na razie nie wiadomo na ile z powodu trzęsienia ziemi ucierpieli inni producenci. Dosyć ogólne oświadczenie wystosowało jeszcze tylko Fujifilm.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8