Dramatyczne skutki trzęsienia ziemi w Kumamoto. Tak źle na rynku nie było od lat

Autor: Maciej Luśtyk

6 Lipiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Bieżący rok na pewno nie jest szczęśliwy dla producentów aparatów. Informacje o skutkach kwietniowego trzęsienia ziemi w Kumamoto docierają do nas już od pewnego czasu, teraz możemy jednak zobaczyć jak mocno katastrofa odbiła się na całym rynku aparatów.

14 i 16 kwietnia bieżącego roku w Japonię nawiedziły trzęsienia ziemi o sile aż 7 stopni w skali Richtera. Doszło do zniszczeń infrastruktury, a poszkodowanych zostało kilka tysięcy osób, ale skutki kataklizmu sięgają znacznie dalej. Jednymi z nich są kłopoty produkcyjne i znaczne opóźnienie dostaw aparatów fotograficznych.

Pech chciał, że nieopodal epicentrum mieści się jedna z głównych fabryk Sony, zajmująca się produkcją sensorów. Jak wiemy Sony jest w posiadaniu ponad 40% tego rynku, problemy manufaktury musiały więc odcisnąć piętno na kondycji całego rynku aparatów cyfrowych. Nie sądziliśmy jednak, że skutki będą tak dramatyczne.

Już wcześniej różni producenci informowali o opóźnieniach dostaw i przesunięciu premier poszczególnych modeli aparatów i kamer, które miały pojawić się w sprzedaży na przełomie wiosny i lata 2016. Teraz, dzięki CIPA (Camera & Imaging Products Association) otrzymujemy szczegółowe dane na temat produkcji aparatów w pierwszym miesiącu po katastrofie.

Dane za maj przedstawiają dramatyczny spadek liczby wyprodukowanych aparatów cyfrowych względem dwóch poprzednich lat. Ogólna produkcja aparatów cyfrowych spadła ponad dwukrotnie - z około 3,5 mln sztuk w roku 2014 do 1,6 mln w roku bieżącym.

 

Co ciekawe sytuacja odbiła się mocniej na aparatach z wbudowaną optyką, ale to zapewne ma też związek z ogólnym spadkiem sprzedaży kompaktów. Produkcja za maj to jedynie 47% tego, co mogliśmy obserwować dwa lata temu. Produkcja aparatów systemowych utrzymuje się analogicznie na poziomie 67%, z 760 tys. sztuk wyprodukowanych urządzeń, względem 1,2 mln sztuk w maju 2014 roku.

Niestety sytuacja ta może się jeszcze pogarszać. Niedawno Sony poinformowało, że pełne moce produkcyjne odzyska najwcześniej w sierpniu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem cipa.jp.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)