Dramatyczne skutki trzęsienia ziemi w Kumamoto. Tak źle na rynku nie było od lat

1
Maciej Luśtyk
6 Lipiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Bieżący rok na pewno nie jest szczęśliwy dla producentów aparatów. Informacje o skutkach kwietniowego trzęsienia ziemi w Kumamoto docierają do nas już od pewnego czasu, teraz możemy jednak zobaczyć jak mocno katastrofa odbiła się na całym rynku aparatów.

14 i 16 kwietnia bieżącego roku w Japonię nawiedziły trzęsienia ziemi o sile aż 7 stopni w skali Richtera. Doszło do zniszczeń infrastruktury, a poszkodowanych zostało kilka tysięcy osób, ale skutki kataklizmu sięgają znacznie dalej. Jednymi z nich są kłopoty produkcyjne i znaczne opóźnienie dostaw aparatów fotograficznych.

Pech chciał, że nieopodal epicentrum mieści się jedna z głównych fabryk Sony, zajmująca się produkcją sensorów. Jak wiemy Sony jest w posiadaniu ponad 40% tego rynku, problemy manufaktury musiały więc odcisnąć piętno na kondycji całego rynku aparatów cyfrowych. Nie sądziliśmy jednak, że skutki będą tak dramatyczne.

Już wcześniej różni producenci informowali o opóźnieniach dostaw i przesunięciu premier poszczególnych modeli aparatów i kamer, które miały pojawić się w sprzedaży na przełomie wiosny i lata 2016. Teraz, dzięki CIPA (Camera & Imaging Products Association) otrzymujemy szczegółowe dane na temat produkcji aparatów w pierwszym miesiącu po katastrofie.

Dane za maj przedstawiają dramatyczny spadek liczby wyprodukowanych aparatów cyfrowych względem dwóch poprzednich lat. Ogólna produkcja aparatów cyfrowych spadła ponad dwukrotnie - z około 3,5 mln sztuk w roku 2014 do 1,6 mln w roku bieżącym.

 

Co ciekawe sytuacja odbiła się mocniej na aparatach z wbudowaną optyką, ale to zapewne ma też związek z ogólnym spadkiem sprzedaży kompaktów. Produkcja za maj to jedynie 47% tego, co mogliśmy obserwować dwa lata temu. Produkcja aparatów systemowych utrzymuje się analogicznie na poziomie 67%, z 760 tys. sztuk wyprodukowanych urządzeń, względem 1,2 mln sztuk w maju 2014 roku.

Niestety sytuacja ta może się jeszcze pogarszać. Niedawno Sony poinformowało, że pełne moce produkcyjne odzyska najwcześniej w sierpniu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem cipa.jp.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
18
0
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Jeśli myśleliście, że rynek fotograficzny dotknął już dna i w końcu przyjdzie czas na poprawę, mamy złą wiadomość. 2019 to kolejny rok z rzędu, w którym branża notuje...
22
27
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Nowe kierownictwo, nowe standardy produkcji, nowe podejście do marketingu i biznesu oraz zapowiedź odświeżonych obiektywów i zupełnie nowej linii szkieł - Meyer Optik...
12
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)