Dramatyczne skutki trzęsienia ziemi w Kumamoto. Tak źle na rynku nie było od lat

1
Maciej Luśtyk
6 Lipiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Bieżący rok na pewno nie jest szczęśliwy dla producentów aparatów. Informacje o skutkach kwietniowego trzęsienia ziemi w Kumamoto docierają do nas już od pewnego czasu, teraz możemy jednak zobaczyć jak mocno katastrofa odbiła się na całym rynku aparatów.

14 i 16 kwietnia bieżącego roku w Japonię nawiedziły trzęsienia ziemi o sile aż 7 stopni w skali Richtera. Doszło do zniszczeń infrastruktury, a poszkodowanych zostało kilka tysięcy osób, ale skutki kataklizmu sięgają znacznie dalej. Jednymi z nich są kłopoty produkcyjne i znaczne opóźnienie dostaw aparatów fotograficznych.

Pech chciał, że nieopodal epicentrum mieści się jedna z głównych fabryk Sony, zajmująca się produkcją sensorów. Jak wiemy Sony jest w posiadaniu ponad 40% tego rynku, problemy manufaktury musiały więc odcisnąć piętno na kondycji całego rynku aparatów cyfrowych. Nie sądziliśmy jednak, że skutki będą tak dramatyczne.

Już wcześniej różni producenci informowali o opóźnieniach dostaw i przesunięciu premier poszczególnych modeli aparatów i kamer, które miały pojawić się w sprzedaży na przełomie wiosny i lata 2016. Teraz, dzięki CIPA (Camera & Imaging Products Association) otrzymujemy szczegółowe dane na temat produkcji aparatów w pierwszym miesiącu po katastrofie.

Dane za maj przedstawiają dramatyczny spadek liczby wyprodukowanych aparatów cyfrowych względem dwóch poprzednich lat. Ogólna produkcja aparatów cyfrowych spadła ponad dwukrotnie - z około 3,5 mln sztuk w roku 2014 do 1,6 mln w roku bieżącym.

 

Co ciekawe sytuacja odbiła się mocniej na aparatach z wbudowaną optyką, ale to zapewne ma też związek z ogólnym spadkiem sprzedaży kompaktów. Produkcja za maj to jedynie 47% tego, co mogliśmy obserwować dwa lata temu. Produkcja aparatów systemowych utrzymuje się analogicznie na poziomie 67%, z 760 tys. sztuk wyprodukowanych urządzeń, względem 1,2 mln sztuk w maju 2014 roku.

Niestety sytuacja ta może się jeszcze pogarszać. Niedawno Sony poinformowało, że pełne moce produkcyjne odzyska najwcześniej w sierpniu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem cipa.jp.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Po raz kolejny do prestiżowej branżowej nagrody w kategorii Sztuk Wizualnych nominowany jest fotograf. W tym roku o laur powalczy Weronika Gęsicka.
20
3
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Dziś układy wytrenowane w oparciu o sieci neuronowe są podstawą większości nowych technologii. Dlaczego więc tak powolnie wkraczają one na rynek aparatów...
13
6
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
41
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)