Konkurs Wildlife Photographer of the Year 2015 rozstrzygnięty

0
Michał Chrzanowski
14 Październik 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Ponad czterdzieści dwa tysiące wyświetleń z dziewięćdziesięciu sześciu krajów - tyle wejść uzyskało zwycięskie zdjęcie zatytułowane “Historia dwóch lisów”. Fotografię wykonał kanadyjski lekarz Don Gutowski.
Dzisiaj w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie rozstrzygnięto konkurs na najlepszego fotografa dzikiej przyrody 2015 roku. Tytuł ten otrzymał kanadyjski lekarz Don Gutowski i tym samym osoba, która na co dzień nie zajmuje się fotografią pokonała w prestiżowym konkursie licznych zawodowców. Zwycięski obraz zatytułowany Historia dwóch lisów przedstawia pierwotną walkę o przetrwanie w subarktycznym klimacie. Zdjęcie zostało wyświetlone ponad czterdzieści dwa tysiące i niemalże od dnia publikacji stało się faworytem tegorocznej edycji konkursu.

Cape Churchill to malownicze miejsce położone na wybrzeżu Zatoki Hudson (Kanada). To także miejsce, gdzie łączą się terytoria lisa rudego i lisa polarnego. Krążyły historie, że dwa gatunki w tej okolicy ze sobą walczą, ale nikt nigdy wcześniej nie widział takiej sytuacji. - mówi zwycięzca konkursu, Don Gutowski. W śniegu zauważyłem lisa rudego podczas walki. W momencie zbliżania się do tej akcji okazało się, że dwa gatunki - lis pospolity i lis polarny - walczą ze sobą. Gdy podszedłem bliżej było już po walce - zwycięzca zaczął żer. Wyciągnąłem aparat i zrobiłem serię zdjęć, od momentu żerowania, aż do sytuacji w której lis chował swoją zdobycz. - dodał Gutovski.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Pierwsze skojarzenie jest takie, jakby lis zrzucał swój biały zimowy płaszcz. Zwycięskie zdjęcie ukazuje czystą i pierwotną interakcję pomiędzy drapieżnikami a ich ofiarami. Ukazuje także wyraźny przykład zmian klimatycznych - lisy rude wkraczają na terytorium lisa polarnego. Tak więc obraz można odczytywać na wielu poziomach, dzięki czemu rodzi wiele skojarzeń. Ponadto, jest to jedno z najmocniejszych pojedynczych fotografii, które w pełni opowiada historię. - powiedziała juror konkursu i redaktor magazynu National Geographic, Kathy Moran.

Zwycięskie zdjęcie Dona Gutowskiego będzie wyeksponowane na 51. wystawie Wildlife Photographer of the Year w Muzeum Historii Naturalnej. Wernisaż rozpocznie się 16 października. Po premierze w Londynie wystawa będzie eksponowana najpierw na terenie Wielkiej Brytanii, a potem w innych krajach, tak by jak najwięcej osób mogło zobaczyć najlepsze zdjęcia dzikiej przyrody 2015 roku.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Jury konkursu przyznało także tytuł najmłodszego fotografa dzikiej przyrody 2015 roku. Zwycięskie zdjęcie w tej kategorii (fotografia powyżej) wykonał pochodzący z Czech, czternastoletni Ondrej Pelánek.

Galeria najlepszych zdjęć nadesłanych do konkursu Wildlife Photographer of the Year 2015
Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
23
0
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)