Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Konkurs Wildlife Photographer of the Year 2015 rozstrzygnięty

0

Autor: Michał Chrzanowski

14 Październik 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Ponad czterdzieści dwa tysiące wyświetleń z dziewięćdziesięciu sześciu krajów - tyle wejść uzyskało zwycięskie zdjęcie zatytułowane “Historia dwóch lisów”. Fotografię wykonał kanadyjski lekarz Don Gutowski.

Dzisiaj w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie rozstrzygnięto konkurs na najlepszego fotografa dzikiej przyrody 2015 roku. Tytuł ten otrzymał kanadyjski lekarz Don Gutowski i tym samym osoba, która na co dzień nie zajmuje się fotografią pokonała w prestiżowym konkursie licznych zawodowców. Zwycięski obraz zatytułowany Historia dwóch lisów przedstawia pierwotną walkę o przetrwanie w subarktycznym klimacie. Zdjęcie zostało wyświetlone ponad czterdzieści dwa tysiące i niemalże od dnia publikacji stało się faworytem tegorocznej edycji konkursu.

Cape Churchill to malownicze miejsce położone na wybrzeżu Zatoki Hudson (Kanada). To także miejsce, gdzie łączą się terytoria lisa rudego i lisa polarnego. Krążyły historie, że dwa gatunki w tej okolicy ze sobą walczą, ale nikt nigdy wcześniej nie widział takiej sytuacji. - mówi zwycięzca konkursu, Don Gutowski. W śniegu zauważyłem lisa rudego podczas walki. W momencie zbliżania się do tej akcji okazało się, że dwa gatunki - lis pospolity i lis polarny - walczą ze sobą. Gdy podszedłem bliżej było już po walce - zwycięzca zaczął żer. Wyciągnąłem aparat i zrobiłem serię zdjęć, od momentu żerowania, aż do sytuacji w której lis chował swoją zdobycz. - dodał Gutovski.

Pierwsze skojarzenie jest takie, jakby lis zrzucał swój biały zimowy płaszcz. Zwycięskie zdjęcie ukazuje czystą i pierwotną interakcję pomiędzy drapieżnikami a ich ofiarami. Ukazuje także wyraźny przykład zmian klimatycznych - lisy rude wkraczają na terytorium lisa polarnego. Tak więc obraz można odczytywać na wielu poziomach, dzięki czemu rodzi wiele skojarzeń. Ponadto, jest to jedno z najmocniejszych pojedynczych fotografii, które w pełni opowiada historię. - powiedziała juror konkursu i redaktor magazynu National Geographic, Kathy Moran.

Zwycięskie zdjęcie Dona Gutowskiego będzie wyeksponowane na 51. wystawie Wildlife Photographer of the Year w Muzeum Historii Naturalnej. Wernisaż rozpocznie się 16 października. Po premierze w Londynie wystawa będzie eksponowana najpierw na terenie Wielkiej Brytanii, a potem w innych krajach, tak by jak najwięcej osób mogło zobaczyć najlepsze zdjęcia dzikiej przyrody 2015 roku.

Jury konkursu przyznało także tytuł najmłodszego fotografa dzikiej przyrody 2015 roku. Zwycięskie zdjęcie w tej kategorii (fotografia powyżej) wykonał pochodzący z Czech, czternastoletni Ondrej Pelánek.

Galeria najlepszych zdjęć nadesłanych do konkursu Wildlife Photographer of the Year 2015

{GAL|21322

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
110
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)