Wildlife Photographer of the Year 2016 - poznaliśmy zwycięzców

Konkurs Wildlife Photographer of the Year, organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, co roku dostarcza nam porcję doskonałych kadrów pokazujących piękno dzikiego życia na naszej planecie. Zobaczcie zdjęcia nagrodzone w tegorocznej edycji.

1
Maciej Luśtyk
18 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Wildlife Photographer of the Year to prestiżowy konkurs, którego celem - jak mówią organizatorzy - jest pokazanie piękna przyrody w najczystszej postaci. Do tegorocznej edycji nadesłano niemal 50 tysięcy zdjęć, zrobionych przez fotografów z 95 krajów świata, decyzje jury nie należały więc do łatwych. Prace rywalizowały ze sobą w kilkunastu podkategoriach sekcji profesjonalnej, oraz w kategoriach poświęconych projektom dokumentalnym i młodym twórcom.

Nagrodę Grand Prix i 10 tys. funtów otrzymał amerykański fotograf Tim Laman za zdjęcie “Entwined Lives”, ukazujące przedstawiciela zagrożonego gatunku orangutana podczas wspinaczki w lesie deszczowym na Borneo. Fotograf spędził 3 dni wspinając się na 30-metrowe drzewa w celu zamontowania na nich kamer GoPro, które mógłby zdalnie wyzwalać.

fot. Tim Laman, "Entwined Lives"

Populacja orangutanów co roku drastycznie się zmniejsza ze względu na wycinkę lasów i kłusownictwo. Jeśli chcemy zachować pamięć o tym wyjątkowym gatunku wraz z całym jego kolorytem, potrzebna jest mu doraźna pomoc - komentuje autor.

Tytuł Young Photographer of the Year przypadł z kolei 16-letniemu Gideonowi Knightowi z Wielkiej Brytanii. - Jeśli zdjęcie mogłoby być poezją, wyglądałoby właśnie tak - komentują decyzję przewodniczący jury, Lewis Blackwell. - Ten obraz utożsamia wszystko to, czego poszukujemy w tym konkursie - świeże spojrzenie z artystycznym zacięciem. Fotografia sprawia wrażenie wyjętej z baśni - dodaje.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

W powyższej galerii możecie zobaczyć pozostałe zdjęcia nagrodzone w konkursie. Zwycięskie fotografie wraz ze 100 pozostałymi zdjęciami finałowymi zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowie w Natural History Musuem w Londynie, która wystartuje 21 października i będzie otwarta przez następny rok. Będą też dostępne w formie wydawanej co roku publikacji podsumowującej ostatnie odsłony plebiscytu.

Nabór zdjęć do kolejnej edycji konkursu startuje już 24 października i potrwa do 15 grudnia. Więcej informacji znajdziecie pod adresem nhm.ac.uk.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Największy konkursu fotografii sportów ekstremalnych powoli dobiega końca. Miło nam poinformować, że o główną nagrodę walczy Polak, Piotrek Deska, którego zdjęcie...
22
0
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Absolwent politologii po kilku latach pracy biurowej zdecydował się porzucić pracę, rutynę i wygody i wyruszyć w podróż - początkowo bez aparatu. Dziś Luca Vasconi...
24
1
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161...
87
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)