Wildlife Photographer of the Year 2016 - poznaliśmy zwycięzców

Konkurs Wildlife Photographer of the Year, organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, co roku dostarcza nam porcję doskonałych kadrów pokazujących piękno dzikiego życia na naszej planecie. Zobaczcie zdjęcia nagrodzone w tegorocznej edycji.

1
Maciej Luśtyk
18 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Wildlife Photographer of the Year to prestiżowy konkurs, którego celem - jak mówią organizatorzy - jest pokazanie piękna przyrody w najczystszej postaci. Do tegorocznej edycji nadesłano niemal 50 tysięcy zdjęć, zrobionych przez fotografów z 95 krajów świata, decyzje jury nie należały więc do łatwych. Prace rywalizowały ze sobą w kilkunastu podkategoriach sekcji profesjonalnej, oraz w kategoriach poświęconych projektom dokumentalnym i młodym twórcom.

Nagrodę Grand Prix i 10 tys. funtów otrzymał amerykański fotograf Tim Laman za zdjęcie “Entwined Lives”, ukazujące przedstawiciela zagrożonego gatunku orangutana podczas wspinaczki w lesie deszczowym na Borneo. Fotograf spędził 3 dni wspinając się na 30-metrowe drzewa w celu zamontowania na nich kamer GoPro, które mógłby zdalnie wyzwalać.

fot. Tim Laman, "Entwined Lives"

Populacja orangutanów co roku drastycznie się zmniejsza ze względu na wycinkę lasów i kłusownictwo. Jeśli chcemy zachować pamięć o tym wyjątkowym gatunku wraz z całym jego kolorytem, potrzebna jest mu doraźna pomoc - komentuje autor.

Tytuł Young Photographer of the Year przypadł z kolei 16-letniemu Gideonowi Knightowi z Wielkiej Brytanii. - Jeśli zdjęcie mogłoby być poezją, wyglądałoby właśnie tak - komentują decyzję przewodniczący jury, Lewis Blackwell. - Ten obraz utożsamia wszystko to, czego poszukujemy w tym konkursie - świeże spojrzenie z artystycznym zacięciem. Fotografia sprawia wrażenie wyjętej z baśni - dodaje.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

W powyższej galerii możecie zobaczyć pozostałe zdjęcia nagrodzone w konkursie. Zwycięskie fotografie wraz ze 100 pozostałymi zdjęciami finałowymi zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowie w Natural History Musuem w Londynie, która wystartuje 21 października i będzie otwarta przez następny rok. Będą też dostępne w formie wydawanej co roku publikacji podsumowującej ostatnie odsłony plebiscytu.

Nabór zdjęć do kolejnej edycji konkursu startuje już 24 października i potrwa do 15 grudnia. Więcej informacji znajdziecie pod adresem nhm.ac.uk.

 

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Odkrycia, które zmieniają nasze życie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Zeiss Photography Awards 2020
Odkrycia, które zmieniają nasze życie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Zeiss Photography Awards...
Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu fotograficznego Zeiss Photography Awards. Zwyciężył Koreańczyk KyeongJun Yang z cyklem dotykającym tematu emigracji....
32
0
Dlatego warto mieć drona. Oto najlepsze zdjęcia i filmy z konkursu Skypixel 2019
Dlatego warto mieć drona. Oto najlepsze zdjęcia i filmy z konkursu Skypixel 2019
Drony to znacznie więcej niż ciekawy gadżet. Dziś wzbogacają niemal każdą dziedzinę fotografii i filmu. Zobaczcie zwycięskie prace z 5. odsłony konkursu Skypixel Photo...
8
0
Natela Grigalaszwili: "Aparat fotograficzny daje mi siłę"
Natela Grigalaszwili: "Aparat fotograficzny daje mi siłę"
Kiedy na początku lat 90. przyjechała do pogrążonego w politycznym chaosie Tbilisi, była cichą szesnastolatką z marzeniem o studiach operatorskich. Los chciał jednak...
371
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)