Przejmujący "pomnik gatunku" wygrywa w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2017. Zobaczcie nagrodzone prace

Organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkurs Wildlife Photographer of the Year, co roku oferuje nam unikalne spojrzenie na piękno i problemy dzikiego życia na naszej planecie. Fotografie nagrodzone w 53. edycji to nie tylko piękne kadry ale i trudne tematy.

Autor: Maciej Luśtyk

17 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Wildlife Photographer of the Year to prestiżowy konkurs, którego celem - jak mówią organizatorzy - jest pokazanie piękna przyrody w najczystszej postaci. W tegorocznej jego odsłonie prace rywalizowały ze sobą w kilkunastu podkategoriach sekcji profesjonalnej, oraz w kategoriach poświęconych projektom dokumentalnym i młodym twórcom. W konkursie wzięli udział fotografowie z 92 krajów świata, którzy nadesłali łącznie niemal 50 tys. zgłoszeń. Rywalizacja była więc zacięta, jurorzy nie mieli jednak problemu z wyłonieniem zwycięzcy.

Symbol jednej z najokrutniejszych zbrodni przeciwko naturze

Nagrodę Grand Prix i 10 tys. funtów otrzymał fotoreporter Brent Stirton. Zdjęcie "Memorial to a species" przedstawia czarnego nosorożca zabitego przez kłusowników w rezerwacje Hluhluwe-Imfolozi Game w RPA. Nosorożec czarny, niegdyś najliczniejszy gatunek nosorożca, dziś znajduje się na krawędzi wyginięcia ze względu na popularność, jaką cieszą się jego rogi na czarnym rynku. To miejsce zbrodni, było raptem jednym z trzydziestu, jakie fotograf odwiedził w czasie zbierania materiału. Cykl, w skład którego wchodzi fotografia zdobył także 1. nagrodę w kategorii reportażowej, a już wcześniej zwyciężył w kategorii Nature konkursu World Press Photo 2017.

fot. Brent Stirton, "Memorial to a species", 1. nagroda w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2017

- Przedstawienie tak tragicznej sceny w sposób niemal majestatyczny i monumentalny zasługuje na najwyższą nagrodę. Kadr jest surowy, ale przez to emanuje niebywałą siłą oddziaływania. - mówi Roz Kidnam Cox, jeden z jurorów konkursu. - To także symbol jednej z najokrutniejszych i najbardziej niepotrzebnych zbrodni przeciwko środowisku naturalnemu. Takiej, wobec której konieczny jest głośny publiczny sprzeciw.

Nieco lżejszy charakter ma zdjęcie Daniela Nelsona, dzięki któremu otrzymał tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2017.  Fotografia "The Good Life" ukazuje goryla posilającego się owocem drzewa chlebowego podczas odpoczynku w leśnym runie - scenę, która chcielibyśmy oglądać w przypadku wszystkich tych zwierząt. Niestety ciągłe wycinki lasów deszczowych prowadzą do zmniejszenia populacji goryli i innych małp. Temat ten był zresztą podejmowany przez zwycięzcę zeszłorocznej edycji konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)
 

Oprócz tego, wyróżnienia przyznano także finalistom każdej z 15 kategorii konkursu. Zwycięskie prace możecie zobaczyć w powyższej galerii. Niestety wśród laureatów i w tym roku zabrakło fotografów z Polski.

Wystawa pokonkursowa - 100 najlepszych zdjęć dzikiej natury obejrzymy zapewne także w Polsce

Pełną galerię 100 zwycięskich i wyróżnionych prac będziemy mogli obejrzeć na wystawie pokonkursowej, która startuje już 20 października w londyńskim Natural History Museum i jak co odwiedzi wiele krajów, w tym także zapewne Polskę. Póki co, nie znamy jeszcze jednak szczegółów odnośnie planowanych ekspozycji w kraju. Wiadomo jednak, że będzie na co popatrzeć.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem nhm.ac.uk.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)