Warsztaty fotograficzne dla dzieciaków z Wopławek - relacja

W miniony weekend odbyły się warsztaty fotograficzne dla dzieci z Wopławek i okolicznych wiosek położonych w gminie Kętrzyn. Przeczytajcie naszą relację i zobaczcie jak przebiegały zajęcia, które zorganizowaliśmy wspólnie z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, a poprowadziła - Paulina Mirowska z Akademii Fotografii.
Warsztaty odbywały się w świetlicy gminnej Kuźnia w Wopławkach.


W dniach 28-30 września w Wopławkach w gminie Kętrzyn odbyły się warsztaty fotograficzne dla dzieci, które zorganizowaliśmy wspólnie z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, a poprowadziła je Paulina Mirowska, wykładająca na co dzień w Akademii Fotografii. W zajęciach uczestniczyło 16 dzieciaków w wieku 6-12 lat z Wopławek i okolic.

Pieniądze na organizację pozyskaliśmy dzięki charytatywnej aukcji zdjęć czołowych polskich fotografów, którą zorganizowaliśmy w listopadzie 2011 roku z okazji 10-tych urodzin fotopolis.pl.

Pierwszy dzień zajęć rozpoczął się wzajemnym zapoznaniem i oswajaniem. Paulina Mirowska opowiedziała dzieciom o magii, jaką jest fotografia oraz przybliżyła podstawowe zasady powstawania obrazu fotograficznego. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym różni się aparat analogowy od cyfrowego oraz jak należy posługiwać się aparatem średnioformatowym. Uczestnicy czekali jednak niecierpliwie na moment, kiedy aparaty fotograficzne trafią w ich dłonie. Kiedy nadeszła ta chwila dzieci nie kryły radości, którą wyraziły poprzez nieskrępowane fotografowanie otaczającej ich rzeczywistości.

W piątek wyszliśmy również po raz pierwszy w plener. Plac zabaw stał się dobrym miejscem inspiracji dla dzieci, które z zapamiętaniem fotografowały swoje szaleństwa na huśtawkach, karuzelach i zjeżdżalniach. Dzień zakończyliśmy akcją portretową na tle starego ceglanego komina.

Od samego początku dzieciaki brały aktywny udział w zajęciach.

Rysunek obrazujący podstawowe zasady działania aparatu fotograficznego.

Prowadząca pokazuje uczestnikom aparat średnioformatowy.

Dzieci z uwagą słuchają co ma im do powiedzenia wykładowca.

Nieskrywana radość z otrzymanego aparatu.

Plac zabaw stał się doskonałym poligonem doświadczalnym do sprawdzenia swoich sił w fotografii sportowej.


Drugi dzień warsztatów rozpoczęliśmy od fotografii kreacyjnej. Dzieci przyniosły do świetlicy stroje, które miały charakteryzować ludzi, którymi chcą w przyszłości zostać. Każdy z uczestników mógł wykonać zdjęcie przy pomocy profesjonalnego aparatu cyfrowego, spróbować swoich sił w charakterze modela, stylisty a nawet oświetleniowca. Powstały niepowtarzalne zdjęcia, które ujawniły kreatywność dzieci.

Popołudnie przeznaczyliśmy na wyjście w plener. W trakcie długiego spaceru fotografowaliśmy okoliczne pola, lasy, architekturę oraz samochody, które obok autoportretu stały się drugim ulubionym tematem części dzieci. Punktem kulminacyjnym wycieczki była sesja zdjęciowa na trzepaku, podczas której wykonaliśmy wspólną fotografię. Intensywny dzień zakończył się wspólnym ogniskiem oraz plenerowym pokazem zdjęć z piątku.

Każdy mógł się sprawdzić w roli fotografa studyjnego...

... i asystenta (w tym przypadku oświetleniowca)

... jak również modela.


Autoportret szybko okazał się jedną z ulubionych dziedzin młodych fotografów.

W procesie nauki nie mogło zabraknąć elementu beztroskiej zabawy...

... i wspólnego pieczenia kiełbasek na ognisku.


Ostatniego dnia dzieci uczyły się wykonywać aparaty otworkowe z pudełek po zapałkach. Znalazły również czas na przećwiczenie swoich umiejętności w zakresie fotografii sportowej podczas gry w kręgle i innych zabaw.

Podsumowaniem warsztatów stał się pokaz zdjęć wykonanych przez uczestników. Żywiołowa reakcja dzieciaków pokazała, że wspólnie spędzony czas nie był stracony. Cieszymy się, że udało nam się w ciągu tych kilku dni zarazić dzieci magią fotografii. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś pojechać do Wopławek i spotkać się z uczestnikami warsztatów, aby powspominać wspólnie spędzony czas i obejrzeć zdjęcia.

Zajęcia odbywały się w świetlicy gminnej Kuźnia w Wopławkach. W pomyślnym przebiegu warsztatów pomagały nam panie opiekunki (Anna Opala i Elżbieta Połeć) i dwójka wolontariuszy (Zuzanna Opala i Piotr Skukowski), którym niniejszym chcieliśmy serdecznie podziękować.

Zobaczcie film, dokumentujący całą akcję oraz galerię z pracami, które powstały w trakcie warsztatów.W warsztatach udział wzięli:

Joanna Koczergo, Cegielnia
Julia Olechnowicz, Biedaszki Małe
Katarzyna Sadlak, Biedaszki Małe
Dominika Krygier, Wopławki
Mikołaj Koziej, Wopławki
Jan Koziej, Wopławki
Hanna Tyc, Wopławki
Patrycja Daszkiewicz, Czerniki
Radosław Kurowski, Sławkowo
Damian Zygadło, Wopławki
Antonina Opala, Owczarnia
Katarzyna Opala, Owczarnia
Martyna Rutkowska, Parcz
Michał Kowalski, Wopławki
Patrycja Grochowska, Wopławki
Grzegorz Jakubowicz, Wopławki

Za udostępnienie sprzętu na warsztaty dziękujemy Akademii Fotografii oraz firmom Olympus, Epson, Sandisk i Sigma.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4