Leica SL3 - 60 megapikseli ekstrawagancji

Autor: Maciej Luśtyk

7 Marzec 2024
Artykuł na: 9-16 minut

Leica prezentuje swoją najnowszą flagową pełną klatkę. Wyposażona w 60-megapikselową matrycę z modelu M11, fazowy system AF z modelu Q3 i duży korpus spodobać ma się zwłaszcza fotografom studyjnym, reklamowym i krajobrazowym.

Co musisz wiedzieć:
  • Zaczerpnięta z modelu M11, 60-megapikselowa matryca Triple Resolution (natywna praca w trzech rozdzielczościach)
  • Procesor i fazowy układ AF z modelu Q3
  • Wizjer elektroniczny 5,75 Mp
  • Odchylany ekran dotykowy
  • Nowa wydajniejsza bateria
  • Dwa sloty kart pamięci (CFExpress i SD)
  • Metalowa, uszczelniona obudowa
  • Cena: 29 990 zł

Leica ze znaną sobie ekscentrycznością pokazuje kolejny topowy korpus z serii SL. Z miejsca widzimy, że nie jest to aparat dla typowego zawodowca - producent obstaje przy minimalistycznym designie, autorskiej systematyce obsługi i dużym fizycznym rozmiarze body, które po prostu musimy polubić, czy nam się to podoba czy nie. Tym, którzy rozumieją się z filozofią Leiki będzie jednak oferować ponadprzeciętną jakość obrazu, która według zapewnień podnosić ma rynkową poprzeczkę.

Aparat otrzymał najnowszą 60-megapikselową matrycę z modelu M11, a także najnowszy układ fazowego autofokusu, który zobaczyliśmy po raz pierwszy w modelu Q3. Podobnie jak w pełnoklatkowym kompakcie otrzymujemy też ekran dotykowy z systemem odchylania, a aparat otrzymuje kilka ciekawych rozwzązańergonomicznych, jak chociażby zastąpienie włącznika przyciskiem.

Przeczytaj także:
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]

Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce. [Czytaj więcej]

Więcej na temat możliwości aparatu dowiecie się z poniższej informacji prasowej oraz naszej wstępnej recenzji, w ramach której dość dokładnie przetestowaliśmy wszystkie najważniejsze możliwości nowego aparatu.

Informacja prasowa:

Wetzlar, 7 marca 2024. W 2015 roku Leica Camera AG zaprezentowała system SL, który w nowatorski sposób połączył świat fotografii i wideo. Od swojej premiery system ten spełnia najwyższe wymagania fotografów i fotografek, dotyczące jakości obrazu, niezawodności i łatwości obsługi. Jest on efektem wieloletniego dialogu Leiki z użytkownikami, którego celem było ustanowienie nowych standardów dla nowoczesnego aparatu bezlusterkowego i systemu obiektywów najwyższej klasy.

Dziś mamy przyjemność zaprezentować kolejną generację pełnoklatkowego bezlusterkowca: aparat Leica SL3. Nowa kamera jest niezwykle wszechstronna. Oferuje bezprecedensową jakość obrazu zarówno w fotografii, jak i w wideo. Łączy najnowocześniejszą technologię, wyjątkowy design i mistrzowską jakość wykonania. Nowy aparat jest też mniejszy, lżejszy i jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika.

Leica SL3 dysponuje doskonałą dynamiką (15 EV) i imponującym zakresem ISO (od 50 do 100.000), co przekłada się na niezwykle szczegółowe obrazy w doskonałej jakości - w każdych warunkach oświetleniowych. Sercem aparatu jest pełnoklatkowy sensor BSI CMOS z technologią Triple Resolution, ukryty w solidnej obudowie z litego metalu, pokrytej elegancką skórą. Rejestruje on pliki w trzech rozdzielczościach: 60, 36 lub 18 megapikseli, przy czym w każdym przypadku do rejestracji obrazu wykorzystywana jest cała powierzchnia sensora. Pozwala to w razie potrzeby zarejestrować obraz o bardzo dużej rozdzielczości, który może być wykorzystany np. do pracy zawodowej lub artystycznej. Jeśli jednak tak duża szczegółowość nie jest potrzebna – aparat można przełączyć w tryb niższej rozdzielczości. Wówczas do odwzorowania każdego punktu zdjęcia wykorzystywanych jest kilka pikseli matrycy, co dodatkowo zwiększa dynamikę obrazu, obniża szum i… generuje plik o mniejszych rozmiarach. W każdej z tych trzech rozdzielczości możliwy jest zapis plików RAW (DNG) i JPG.

SL3 dysponuje całkowicie nowym sposobem ustawiania ostrości. Łączy on w sobie trzy systemy, wykorzystujące różne technologie: detekcję fazy (PDAF), mapowanie głębi (AF z wykrywaniem obiektu) i detekcję kontrastu. Autofokus jest dzięki temu bardzo precyzyjny i szybki, nawet w słabym oświetleniu. Dodatkowo inteligentne rozpoznawanie obiektów wspomaga fotografowanie dynamicznych scen.

W Leice SL3 zastosowano bagnet obiektywu w standardzie L-Mount, opracowany przez Leikę i zaimplementowany przez kilku innych producentów sprzętu optycznego. Bagnet ten jest niezwykle uniwersalny - umożliwia korzystanie z obiektywów ze wszystkich systemów Leica. Dodatkowo jest kompatybilny z szeroką gamą obiektywów oferowanych przez partnerów aliansu L-Mount. Warto podkreślić, że dzięki unikalnej konstrukcji sensora oraz zewnętrznemu czujnikowi światła SL3 w pełni wykorzystuje potencjał legendarnych obiektywów Leica M oraz słynnych szkieł kinematograficznych Leitz Cine. Zintegrowana stabilizacja obrazu w korpusie dodatkowo poszerza zakres zastosowań optyki – zarówno manualnej jak i tej wykorzystującej automatykę ostrości.

Pełną kontrolę nad kompozycją kadru i ekspozycją zapewnia Leice SL3 nowoczesny wizjer EyeRes®. Jest on oparty o precyzyjny wyświetlacz o bardzo wysokiej rozdzielczości (5,76 mln pikseli) i starannie zaprojektowany układ optyczny z soczewkami ze szkła najwyższej jakości. Obraz w wizjerze jest odświeżany z częstotliwością 120 Hz, dzięki temu jest on niezwykle wyrazisty i płynny, nawet podczas fotografowania obiektów w ruchu.

Kolejną nowością jest 3-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości z trwałymi mechanizmem uchylnym. Jeszcze więcej możliwości twórczych dzięki dodatkowym kątom widzenia.

Leica SL3 to także kamera filmowa, oferująca profesjonalny standard rejestracji wideo. Nagrywa filmy w rozdzielczości do 8K i wspiera wydajne kodeki, takie jak H.265 i ProRes firmy Apple. Dedykowany interfejs kodu czasowego umożliwia profesjonalną synchronizację obrazu i dźwięku. W całym procesie nowy procesor Maestro-IV z technologią L² perfekcyjnie radzi sobie z dużą ilością danych, rejestrując obraz o wspaniałym odwzorowaniu kolorów i doskonałym stosunku sygnału do szumu.

Nowy aparat został wyposażony w zoptymalizowany interfejs użytkownika. Leica zaimplementowała wiele zmian i modyfikacji, sugerowanych przez dotychczasowych użytkowników systemu SL. Poprawiono ergonomię, responsywność na dotyk i nawigację po menu. Korpus został zmniejszony i jest zauważalnie lżejszy. Uchwyt, rozmieszczenie przycisków i wyważenie aparatu zostały dopracowane, co poskutkowało zwiększeniem komfortu użytkownika, zwłaszcza podczas długotrwałej pracy. Nowe menu o przejrzystej strukturze wykorzystuje nowo zaprojektowane ikony o zwiększonej czytelności. Tryby foto i wideo zostały wyraźnie oddzielone – zarówno poprzez strukturę menu, jak również przez rozróżnienie kolorystyczne: nastawy wyświetlane na czerwono przeznaczone są dla trybu foto, kolor żółty zarezerwowano dla nastaw wideo. Aparat można dostosowywać do indywidualnych potrzeb i zadań. Konfigurowalne klawisze funkcyjne i zoptymalizowana interakcja dotykowa w menu dodatkowo usprawniają jego obsługę. Podczas fotografowania i filmowania interfejs użytkownika SL3 dostosowuje się do formatu poziomego lub pionowego, w zależności od położenia aparatu.

Leica regularnie publikuje aktualizacje oprogramowania systemowego, często inspirowane cennymi uwagami użytkowników. Są one bezproblemowo dostarczane do SL3 za pośrednictwem aplikacji Leica FOTOS i gwarantują sprawność i przyjazność aparatu także w przyszłości.

Leica SL3 to aparat przeznaczony do wydajnej pracy także w trudnych warunkach. Sztywny, całkowicie metalowy korpus został starannie zabezpieczony przed wpływami środowiska w standardzie IP54. Oznacza to, że można nim bez przeszkód pracować w deszczu, na mrozie czy w pyle. Aparat został wyposażony w zestaw niezbędnych interfejsów i złącz, umożliwiających profesjonalny workflow. Dostępne są gniazda na karty pamięci CFExpress typu B i UHS-II-SD, port USB-C do szybkiej transmisji danych, tetheringu i zasilania, a także pełnowymiarowe wyjście HDMI 2.1 do zewnętrznych monitorów lub urządzeń rejestrujących. Dodatkowo Bluetooth i Wi-Fi z technologią MIMO zapewniają stabilne i szybkie połączenie z aplikacją Leica FOTOS. Jako certyfikowany przez Apple produkt „Made for iPhone® and iPad®”, Leica SL3, w połączeniu z dołączonym kablem USB-C, umożliwia bezpośrednie połączenie z produktami Apple.

Aparat został wyposażony w nowy akumulator BP-SCL6 o zwiększonej pojemności. Akumulator może być ładowany za pośrednictwem interfejsu USB-C bezpośrednio w aparacie, lub przy wykorzystaniu opcjonalnej szybkiej ładowarki, pozwalającej na jednoczesne ładowanie dwóch akumulatorów. W opcji dostępny jest również dodatkowy uchwyt (grip) do fotografowania w orientacji pionowej oraz zasilacz sieciowy do pracy w studio. Nowy pasek nośny z innowacyjnym mocowaniem i wytrzymały pasek na nadgarstek do uchwytu pionowego zostały również specjalnie zaprojektowane do codziennego użytku w profesjonalnej fotografii.

Cena i dostępność

Leica SL3 jest już dostępna na całym świecie w firmowych sklepach Leica Store i u autoryzowanych dealerów, w sugerowanej cenie detalicznej 29 990 zł.

Więcej informacji na temat aparatu Leica SL3 znajdziecie na stronie leica-camera.com/sl3

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)