Leica Q3 - matryca 60 Mp, fazowy AF i odchylany ekran. Pełnoklatkowy kompakt staje się jeszcze bardziej uniwersalny

Autor: Maciej Luśtyk

25 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Leica przedstawia 3. generację popularnego pełnoklatkowego kompaktu. Najbardziej zaawansowany kompakt na rynku otrzymuje jeszcze większą matrycę i usprawnienia, dzięki którym stanie się jeszcze wygodniejszym narzędziem pracy.

Premiera modelu Leica Q3 nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem. W końcu plotki na temat aparatu pojawiają się już przynajmniej od roku, a jeszcze przed premierą mieliśmy okazję poznać dokładny wygląd aparatu. Jednak dopiero teraz poznajemy jego dokładną specyfikację. Czy wiec Q3 to rewolucja na miarę poprzednika?

Więcej, szybciej, lepiej i bardziej filmowo

Nowy model nie wprowadza już taki diametralnych zmian, jak jego poprzednik, niemniej jednak staje się jeszcze bardziej wydajny i komfortowy w użyciu, dzięki czemu z pewnością zwróci uwagę fanów serii Q. Główną nowością jest tu 60-milionowy sensor, który mieliśmy już okazję oglądać w linii M11. Po co nam 60 Mp w aparacie do fotografii ulicznej i reportażu? Po to, byśmy mogli swobodnie cropować obraz już w aparacie. Leica Q3 rozszerza opcję „cyfrowych obiektywów” i teraz pozwala fotografować z cropem symulujących wykorzystanie ogniskowych 35, 50, 75 i 90 mm.

Matryca pozwala na pracę w zakresie czułości ISO 100-100000, umożliwia fotografowanie w trzech rozdzielczościach (60,3 Mp, 36,5 Mp i 18,6 Mp) i co ciekawe pozwala także na rejestrację filmów 8K 30 kl./s z 10-bitową głębią koloru i próbkowaniem 4:2:0, lub 4K do 60 kl./s z próbkowaniem 4:2:2 i kompresją All-i. Otrzymujemy też opcję rejestracji w kodeku Apple ProRes (tylko w rozdzielczości Full HD) i płaski profil obrazu Log, a dodatkowo tryb wideo zachowuje w całości odrębne ustawienia od trybu foto i również wspiera opcje cropowania. Otrzymujemy też złączni microHDMI, do którego możemy podłączyć zewnętrzne rekordery.

Z racji większego sensora nieco spadły jedynie możliwości trybu seryjnego. Serię zdjęć zapiszemy z maksymalną prędkością 15 kl./s, ale jeśli zależy nam na stałym wsparciu ciągłego AF i pełnowymiarowych 14-bitowych RAW-ach będą to już tylko 4 kl./s. Biorąc jednak pod uwagę jakiego rodzaju aparatem jest Leica Q, w większości sytuacji te osiągi powinny w zupełności wystarczyć.

Kolejną nowością jest pojawiający się po raz pierwszy w serii Leica Q hybrydowy autofokus, który poza detekcją kontrastu posiłkuje się także pikselami detekcji fazy i oferuje zaawansowane tryby śledzenia oczu, sylwetek i zwierząt, co powinno znacznie zwiększyć liczbę „trafionych” zdjęć i co ułatwi pracę w trudnych warunkach oświetleniowych.

Leica Q3 to ciągle ten sam obiektyw, ale także odchylany ekran i szereg pomniejszych nowości z ładowaniem bezprzewodowym na czele

Obiektyw to nadal ten sam stabilizowany Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, który pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 17 cm. Mimo iż optyka nie zostałą zaktualizowana, według producenta jest ona na tyle doskonała, że nie powinna mieć żadnych problemów z „uciągnięciem” matrycy o wyższej rozdzielczości.

Dochodzimy w końcu do chyba najbardziej kontrowersyjnej nowości, czyli pojawiającego się po raz pierwszy odchylanego ekranu. Może się podobać, lub nie, ale nie ulega wątpliwości, że dzięki niemu znacznie łatwiej będzie fotografować z przysłowiowego biodra. Poza tym, Lecia obiecuje, że mechanizm odchylania w żaden sposób negatywnie nie wpływa na wytrzymałość aparatu - korpus jest uszczelniony i w pełni metalowy, jak wcześniej.

Leica Q3 z opcjonalnym gripem i stacją ładującą

Oprócz tego, otrzymujemy odświeżony interfejs z wygodnym układem szybkiego menu (jak w serii M11), duży wizjer elektroniczny o rozdzielczości 5,76 Mp, nawet 10-krotnie szybsze niż wcześniej przesyłanie zdjęć do aplikacji mobilnej Leica Fotos (dzięki technologii MIMO), wygodny tethering do Lightrooma i Capture One, a także nową, wydajniejsza baterię BC-SCL6 o większej pojemności 2200 mAh, którą będziemy mogli ładować bezprzewodowo (przy pomocy specjalnego gripa i stacji dokującej) oraz spust migawki z gwintem wężyka spustowego.

Niestety w odróżnieniu od najnowszych aparatów z serii Leica M nie otrzymaliśmy tu wbudowanej pamięci.

Cena i dostępność

Nowa Leica Q to także nowa cena. Model Q3 wyceniony został na 29 900 zł. Aparat jest już dostępny do zamówienia za pośrednictwem sklepu leicastore.pl.

Leica X Chris Niedenthal

W związku z premierą Q3, Leica Camera AG przygotowała specjalną edycję tego aparatu. Edycję naprawdę unikalną. Jedna, jedyna sztuka została wyprodukowana specjalnie dla znakomitego fotografa Chrisa Niedenthala, aby uhonorować 50-lecie jego pracy twórczej i wkład w historię polskiej fotografii.

Ten wyjątkowy aparat, ozdobiony sygnaturą artysty, zostanie zaprezentowany i wręczony Chrisowi Niedenthalowi 4 czerwca około 21:00 podczas uroczystego finisażu jego wystawy w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Tamka), w ramach obchodów rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
9
Nadchodzi duża aktualizacja Lumixa S5II i S5IIX - zapis proxy, integracja z chmurą i lepsze śledzenie
Nadchodzi duża aktualizacja Lumixa S5II i S5IIX - zapis proxy, integracja z chmurą i lepsze...
Panasonic zapowiedział ważną aktualizację dla aparatów Lumix S5II i S5IIX. Nowy firmware m.in. usprawni autofokus, ale także wprowadzi ważne funkcje dla zawodowych filmowców.
14
Leica SL3 - poznaj nowy aparat na spotkaniu z Patem Domingo i Kubą Dąbrowskim
Leica SL3 - poznaj nowy aparat na spotkaniu z Patem Domingo i Kubą Dąbrowskim
Leica zaprasza na prezentację modelu SL3 w warszawskim Studiu Daylight. W ramach wydarzenia spotkanie z fotografem mody Patem Domingo oraz Kubą Dąbrowskim, który w reporterskim stylu dokumentuje...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)