Lumix S1 II na horyzoncie? Pierwsze informacje na temat imponującej specyfikacji

Autor: Maciej Luśtyk

5 Styczeń 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Do sieci trafiły pierwsze przecieki na temat domniemanej specyfikacji kolejne generacji pełnoklatkowego modelu S1. Jeśli się potwierdzą, otrzymamy wyjątkowy uniwersalny aparat do fotografii i filmowania.

Lumix S1 i S1R były modelami, którymi Panasonic wkroczył w segment bezusterkowych pełnych klatek, a także nowym otwarciem dla systemu L-Mount, który z roku na rok staje się coraz ciekawszą alternatywą dla „wielkiej trójki”. Debiutanckie modele, a także zaprezentowane po nich korpusy S1H i S5, jak na swój czas oferowały bardzo dobre specyfikacje w konkurencyjnej cenie, ale przegrywały systemem AF, który bazował na starszej i mniej wydajnej technologii detekcji kontrastu i który w dużej mierze podkopywał zalety nowego systemu w oczach użytkowników.

Lumix S1 ma już 5 lat. Najwyższy czas na następcę

Z kilkuletniego marazmu system L-Mount wyrwały zeszłoroczne premiery modeli Lumix S5 II i S5IIX - wyposażone po raz pierwszy w AF bazujący na technologii detekcji fazy korpusy i świetną ogólną specyfikację są prawdziwym czarnym koniem zeszłorocznych premier. Warto jednak pamiętać, że choć należą one obecnie do najbardziej uniwersalnych modeli na rynku, to jednak reprezentują „amatorską” serię 5. Czyżby więc tuż za rogiem czekały na nas premiery kolejnych generacji flagowych serii S1, S1R i S1H?

Przeczytaj także:
Panasonic Lumix S5IIX - test aparatu

Najnowszy korpus Panasonica zmienia układ sił w segmencie pełnej klatki, z miejsca stając się jednym z najbardziej atrakcyjnych aparatów do pracy hybrydowej. Sprawdziliśmy jak świetnie zapowiadająca się specyfikacja modelu Lumix S5 II przekłada się na rzeczywistą pracę z aparatem. [Czytaj więcej]
Panasonic Lumix S5 II - pierwsze wrażenia i materiały przykładowe (RAW)

Najnowszy korpus Panasonica zmienia układ sił w segmencie pełnej klatki, z miejsca stając się jednym z najbardziej atrakcyjnych aparatów do pracy hybrydowej. Sprawdziliśmy jak świetnie zapowiadająca się specyfikacja modelu Lumix S5 II przekłada się na rzeczywistą pracę z aparatem. [Czytaj więcej]
Panasonic Lumix S5 II vs S5 IIX - który wybrać?

W styczniu Panasonic zaprezentował dwa bliźniaczo podobne aparaty fotograficzne. Czym różnią się modele Lumix S5 II i Lumix S5 IIX. W tym artykule omawiamy wszystkie różnice pomiędzy dwoma korpusami. [Czytaj więcej]

Od premiery debiutantów mija właśnie równych 5 lat. Biorąc pod uwagę najnowsze zaawansowane premiery Sigmy, to najwyższy czas na zaprezentowanie nowego modelu kierowanego do zawodowców, który stałby się jednocześnie kołem zamachowym rosnącego w siłę systemu. Taki scenariusz wydają się potwierdzać najnowsze plotki. Serwis L-Rumors opublikował pierwsze donosy na temat domniemanej specyfikacji modelu S1II. I choć póki co są to informacje z nieznanego źródła, jeśli okażą się prawdziwe, Panasonic będzie miał szasnę nieco namieszać w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców.

Warstwowa matryca 34 Mp, autofokus oparty o AI i tryb wideo 7K...

Według plotek, Lumix S1II (a także S1IIX, bo z dużym prawdopodobieństwem producent pójdzie tym samym tropem co przy modelu S5II) ma być wyposażony w 34-megapikselową warstwową matrycę z jeszcze lepszym systemem stabilizacji, szybkim odczytem pikseli, szerokim zakresem dynamicznym i znacznie usprawnionymi możliwościami pracy w słabym świetle. Wideo ma być z kolei próbkowane z rozdzielczości 7K.

Nowy korpus odznaczać ma się dodatkowo poprawioną wydajnością baterii i widocznie usprawnionym autofokusem, podobnie jak w aparatach Sony wspieranym układem AI. Póki co to możliwości nie odbiegające daleko od aktualnych modeli Sony A7 IV czy Canon R6 Mark II. Nowy S1II ma jednak szansę przynieść prawdziwą rewolucję w segmencie wideo.

... wbudowane filtry ND!

Jeśli wierzyć donosom, Lumix S1II ma szansę być pierwszym modelem tego segmentu oferującym wbudowane filtry ND. Niczym profesjonalne kamery pozwoli więc na swobodne nagrywanie w świetle dnia z mniejszą głębią ostrości, bez konieczności dokupywania zestawu osobnych filtrów do każdego obiektywu.

Już samo to sprawia, że aparat będzie dużo chętniej wybierany do zawodowej pracy od jakiegokolwiek innego pełnoklatkowego bezlusterkowca, ale nowy Lumix oferować ma jeszcze więcej. Aparat pozwalać ma na rejestrację wideo 6K z prędkością 120 kl./s (oraz do 4K 120 kl/.s bez cropa), a także wzorem Lumixa S5 oferować wbudowany wentylator. Dzięki niemu aparat nie przegrzewać ma się nawet w temperaturze otoczenia sięgające 50 stopni Celsjusza. Jednocześnie body pozostać ma relatywnie zgrabne. Będzie też oczywiście uszczelnione i w pełni magnezowe.

A to wszystko cenie 3000 dolarów. Zbyt piękne by było prawdziwe?

Co chyba najważniejsze, cena nowego korpusu wynieść ma około 3000 dolarów, czyli ok. 12 tys złotych. Jeśli te informacje się potwierdzą, system L-Mount z niedrogą optyką Sigmy i Samyanga ma szansę znacznie urosnąć w oczach użytkowników i zacząć mocno podgryzać pozycję Sony w kategoriach najbardziej uniwersalnego i otwartego systemu.

Oczywiście należy brać pod uwagę, że niektóre z tych możliwości, wzorem serii 5 mogą zostać zarezerwowane jedynie dla modelu w wariancie X, który może także kosztować odpowiednio drożej. Tak czy inaczej, jeśli aktualnie szukacie uniwersalnego korpusu do wymagającej pracy foto-wideo radzilibyśmy wstrzymać się z decyzją aż do momentu, gdy okaże się, co z tych plotek jest prawdą.

Źródło: l-rumors.com

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)